Wykup grunt na własność z bonifikatą

Sylwia Cyza-Słomska

Mieszkańcy Szczecina, którzy będą chcieli skorzystać z opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu, stanowiącego własność samorządu mogą skorzystać z 60% bonifikaty.
Zgodnie z nowymi przepisami z dniem 1 stycznia 2019 roku nastąpiło ustawowe przekształcenie w prawo własności gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, tj. zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę lokali stanowią lokale mieszkalne wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.
W przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu, stanowiącego własność zarówno samorządu i Skarbu Państwa, osoby fizyczne będące właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielnie mieszkaniowe mogą skorzystać z bonifikaty w wysokości:
1) 60% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie;
2) 50% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu;
3) 40% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu;
4) 30% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu;
5) 20% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu;
6) 10% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.
Procedury i wnioski są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej i Biurze Obsługi Interesantów od dnia 01.01.2019 roku.
Przekształcenie obejmie ok. 80000 podmiotów. W przypadku przekształcenia udziałów w prawie użytkowania wieczystego w prawo własności związanych z własnością kilku lokali mieszkalnych lub nieruchomości gruntowych (na terenach należących do miasta) należących do tej samej osoby, bonifikata udzielana jest tylko do jednego udziału lub jednej nieruchomości gruntowej.
Zaświadczenie:
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności potwierdzone zostanie zaświadczeniem. Będzie ono stanowić podstawę wpisu prawa własności oraz roszczenia o opłatę przekształceniową w księdze wieczystej. Wpis będzie następował z urzędu (nie będzie obowiązku wnoszenia opłat za dokonywanie wpisów w księgach wieczystych na podstawie ww. zaświadczenia)
Ustawodawca wprowadził dwunastomiesięczny termin wydania zaświadczenia z urzędu od dnia przekształcenia oraz wskazał czteromiesięczny termin wydania zaświadczenia od dnia otrzymania wniosku. Termin 4 miesięcy, dla wniosków złożonych przed dniem 01.01.2019 roku, będzie liczony od dnia przekształcenia, tj. 01.01.2019 roku. Zgodnie z odrębnymi przepisami o opłacie skarbowej, od zaświadczenia wydawanego na wniosek pobiera się opłatę skarbową w wysokości 50 zł.
Opłata:
Nowy właściciel gruntu poniesie z tytułu przekształcenia na rzecz dotychczasowego właściciela cykliczną, roczną opłatę, a informacja o wysokości i okresie wnoszenia opłaty zawarta będzie w zaświadczeniu. Wysokość opłaty będzie równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywać będzie w dniu przekształcenia. Opłata będzie wnoszona przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, za wyjątkiem opłaty za 2019 rok, którą trzeba będzie uiścić w terminie do dnia 29 lutego 2020 roku. W przypadku gdy w dniu przekształcenia, obowiązywałaby opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego ustalona za pierwszy lub drugi rok od aktualizacji, to wysokość opłaty będzie równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego w trzecim roku od aktualizacji.