Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Wraca zima, przypominamy o zabezpieczeniach

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Wraca zima, przypominamy o zabezpieczeniach

   W Szczecinie zapowiadany jest na najbliższe dni mróz i opady śniegu. Przypominamy w związku z tym o odpowiednim zabezpieczenie elementów instalacji wodociągowej. 

   Przypominamy, ze warto zabezpieczyć przed mrozem przyłącze wodociągowe, węzły, studzienki i pomieszczenia wodomierzowe. 

   Zadbanie o odpowiedni stan techniczny przyłączy wody leży po stronie właściciela lub zarządcy nieruchomości. Ochrona przed przemarznięciem instalacji nie wymaga wielkiego zachodu, a wykonanie kilku prostych czynności uchroni nas przed sporymi kłopotami. Bez odpowiednich zabezpieczeń grozi nam zamarznięcie instalacji wodociągowej, uszkodzenia i awarie. 

   - Zadbanie o przyłącza lub studnie zmniejsza ryzyko awarii np. pęknięcia rur i niekontrolowanego wycieku wody - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK Szczecin. - Prawidłowo wykonane zabezpieczenie pozwoli też uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z kosztami odmrożenia czy napraw.


   Jak ochronić urządzenia wodociągowe przed mrozem? 

   • W przypadku pomieszczeń, w których znajduje się wodomierz należy zamknąć oraz uszczelnić drzwi i okna, wstawić brakujące szyby lub zabezpieczyć ewentualne szczeliny w ścianach przed mrozem. 
   • Studzienki wodomierzowe trzeba oczyścić ze śmieci i liści, opróżnić z zalegającej wody i ocieplić właz kładąc dodatkową izolację np. ze styropianu. 
   • Wodomierze lub rury wodociągowe przechodzące przez nieogrzewane pomieszczenia powinno się ocieplić poprzez owinięcie tkaninami lub zastosowanie pianek izolacyjnych. 


   Na oddzielną uwagę zasługują instalacje wodociągowe w domkach lub innych budynkach wykorzystywanych jedynie w okresie letnim.

   - W takich przypadkach zabezpieczenie polega na zamknięciu zaworów i odwodnieniu rur jeszcze przed okresem mrozów - informuje  Hanna Pieczyńska. - Nie wolno zostawiać też gumowych węży ogrodowych.

   Pamiętajmy, że woda zamarzając zmienia swoją objętość!

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!