Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   Wodociągowcy w zimowym pogotowiu

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Wodociągowcy w zimowym pogotowiu

   Zima to trudny czas nie tylko dla drogowców, ale także wodociągowców. Choć awarii w naszym mieście jest coraz mniej, to jednak się zdarzają, szczególnie zimą.

   W poniedziałek (8.01.2024)  wieczorem, w kilkunastostopniowym mrozie ekipa ZWiK rozpoczęła usuwanie jednej z nich w centrum miasta. Prace na ulice Piłsudskiego prowadzone są także od wtorkowego ranka, żeby jak najszybciej przywrócić mieszkańcom dostęp do wody.

   - Przy stacji benzynowej na ulicy Mazurskiej doszło do awarii 120 letniego wodociągu fi 100mm. W takich sytuacjach niezależnie od temperatury, godziny czy dnia tygodnia nasza ekipa pojawia się na miejscu. Deszcz, ciemność i mróz nigdy nie są dla naszych pracowników przeszkodą. Nie zawsze udaje się rozwiązać problem szybko, ale robimy co w naszej mocy, żeby przywrócić dostawy wody najszybciej jak to możliwe.  – powiedziała Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK.

   We wtorek z przerwami z dostępem do wody muszą się liczyć mieszkańcy ulicy Piłsudskiego od Mazurskiej do placu Grunwaldzkiego.

    

    

   O co chodzi z większością awarii zimą?

   Wodociągi w mieście budowane są na takiej głębokości, żeby sama infrastruktura nie była narażona na zamarzanie. W przypadku awarii, które zdarzają się w przestrzeniach publicznych problemem jest częste przechodzenie temperatury przez zero, a co za tym idzie ruchy ziemi. Woda w rurach, która jest w ciągłym ruchu i pod dużym ciśnieniem nie zamarza. Za to wilgotna ziemia już tak. To właśnie zmiana stanu skupienia i objętości gruntu jest problemem, a w połączeniu z naciskiem ciężkich pojazdów może powodować częstsze awarie, na które nie mamy wpływu.

   - Przypominamy, że w naszym mieście w eksploatacji ZWiK jest ponad 1340 km wodociągu wraz z przyłączami. To długość większa niż odległość pomiędzy Szczecinem, a Paryżem! Wodociągi z roku na rok są wymieniane lub remontowane dlatego awarii jest coraz mniej - informuje Pieczyńska.   Prosimy jednak mieszkańców o wyrozumiałość w sytuacji, gdy taka jednak się zdarzy, a kierowców o szczególną uwagę w miejscach, gdzie pojawiają się ekipy ZWiK. Nasi pracownicy większość czynności wykonują na chodnikach i ulicach, przy zachowanym normalnym ruchu pojazdów i pieszych, niezależnie od warunków pogodowych.

   Wodociągowcy pracują w warunkach szczególnie niebezpiecznych, wymagająca ciągłej koncentracji. Muszą skupić się nie tylko na swoich czynnościach, ale i na zachowaniu osób z otoczenia, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.

    

   Jak dbać o instalację wodną

   O infrastrukturę w mieście dba ZWiK. Inaczej jest w przypadku instalacji na prywatnych posesjach czy działkach. Zadbanie o odpowiedni stan techniczny przyłączy wody leży po stronie właściciela lub zarządcy nieruchomości. To samo dotyczy studni wodomierzowych i instalacji w pomieszczeniach gospodarczych.

   Ochrona przed przemarznięciem instalacji nie wymaga wielkiego zachodu, a bez odpowiednich zabezpieczeń grozi nam zamarznięcie instalacji wodociągowej, uszkodzenia i awarie.

   -  Zadbanie o przyłącza lub studnie zmniejsza ryzyko pęknięcia rur i niekontrolowanego wycieku wody. Prawidłowo wykonane zabezpieczenie pozwoli też uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z kosztami odmrożenia czy napraw. Co ważne, to właściciel, a nie przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne będzie musiało płacić za usuwanie skutków zaniedbań zimowych – zaznaczyła Pieczyńska.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!