Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   20°

   Wieża bez tajemnic

   Sylwia Cyza-Słomska

   Sylwia Cyza-Słomska

   Wieża bez tajemnic
   Wieża bez tajemnic
   Wieża bez tajemnic
   Wieża bez tajemnic
   Wieża bez tajemnic
   Wieża bez tajemnic
   Wieża bez tajemnic
   Wieża bez tajemnic

   - Dzięki Wam udało się odnaleźć kilkaset oryginalnych elementów - podsumowuje akcję Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków. - Jestem zachwycony efektami prac, które nie tylko przyczyniają się do lepszego rozpoznania zabytkowej substancji wieży, ale z pewnością pozwolą na nowo zdefiniować plany dotyczące przyszłej rewaloryzacji zabytku. Przede wszystkim jednak, wrażenie zrobiło na mnie żywe zainteresowanie mieszkańców sprawami lokalnej historii oraz rzeczywista troska o dalsze losy zabytku i opiekę nad nim. Brawo my!

   W poszukiwaniach, w sobotnie przedpołudnie, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Działania w terenie zostały poprzedzone krótką prezentacją historycznych dziejów wieży, przyszłych planów zagospodarowania jej otoczenia oraz instruktażem dotyczącym samych poszukiwań. Przez ponad 3 godziny mieszkańcy, pod okiem specjalistów przeczesywali teren podzielony na 4 sektory. Na strudzonych poszukiwaczy czekały napoje i słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Osiedla Arkońskie - Niemierzyn.

   - Bardzo dziękujemy, zarówno radzie osiedla jak i członkom stowarzyszenia Denkmal Pomorze za pełen profesjonalizm i nieocenioną pomoc w organizacji tego wydarzenia - dodaje Michał Dębowski.

   Co udało się znaleźć? M.in.: ceglane kształtki, detale kamienne i betonowe, elementy metaloplastyki, a nawet rozbite oryginalne toalety i przedwojenne butelki po piwie z porcelankami.

   Poszukiwana poprzedzają realizację projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, który ma na celu uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół wieży Quistorpa. Znalezione relikty architektoniczne zostały nie tylko ocenione i zinwentaryzowane przez specjalistów, ale również będą wyeksponowane na miejscu w specjalnych koszach już po zakończeniu prac związanych z realizacją projektu.

   Organizatorzy: Zakład Usług Komunalnych, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.

   Partnerzy: Rada Osiedla Arkońskie – Niemierzyn, Stowarzyszenie Denkmal Pomorze.

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!