Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   Węzeł przesiadkowy, modernizacje i nowe linie autobusowe

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Węzeł przesiadkowy, modernizacje i nowe linie autobusowe

   Węzeł przesiadkowy w Podjuchach i przebudowa skrzyżowania ul. Walecznych - Mączna – Pszenna – to tylko niektóre z zadań inwestycyjnych realizowanych przez ZDiTM w ubiegłych kilku latach. W tym czasie Zarząd uruchomił trzy nowe linie autobusowe, które znacząco poprawiły dostępność do komunikacji miejskiej mieszkańcom północnych osiedli Szczecina.

   Inwestycje

    W 2019 r. zakończył się oczekiwany remont jezdni i chodników na ul. Reymonta. Prace objęły remont nawierzchni drogi w wykorzystaniem istniejących krawężników kamiennych, brukowca i kostki kamiennej. Nawierzchnie chodników i zjazdów wykonane zostały z materiałów nawiązujących kompozycyjnie do istniejącego układu, z częściowym wykorzystaniem materiałów z rozbiórki. Wybudowano także skrzyżowania o wyniesionej tarczy i uporządkowano parkowanie.

   W 2020 r. przebudowano ul. Grota Roweckiego, miejsca postojowe i ciągi piesze wraz z odwodnieniem. Inwestycja objęła także remont dwóch zatok autobusowych, przebudowę zjazdów i remont kładki dla pieszych wraz z dostawaniem jej dla osób niepełnosprawnych.

   - Również w 2020 r. zakończono przebudowę ul. Staromiejskiej od ul. Podgórnej do kładki dla pieszych nad ul. Wyszyńskiego. W ramach zadania wyremontowano istniejące chodniki oraz jezdnię ul. Staromiejskiej wykonane z kostki i płyt kamiennych. Wybudowano również dodatkowe wpusty deszczowe i wymieniono latarnie oświetleniowe - informuje Kacper Reszczyński z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

   W 2021 r. zmodernizowano skrzyżowanie ulic Stołczyńska – Celulozowa – Orna.  Podczas prac wykonano korekty geometrii ulic, wybudowano chodniki i zjazdy wraz z przebudową sieci podziemnych.

   - Po modernizacji udało się usunąć miejsce, w których wcześniej dochodziło do wypadków - zaznaczył Reszczyński. - Także w 2021 r. ukończono budowę węzła przesiadkowego przy stacji kolejowej w Podjuchach w ramach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pasażerowie komunikacji miejskiej, ale także kierowcy i rowerzyści zyskali miejsce, które zapewni wygodniejsze i sprawniejsze przemieszczanie się.

    

   W ramach inwestycji m.in. przebudowano jezdnię ul. Metalowej na odcinku węzła przesiadkowego, wybudowano pętlę autobusową o nawierzchni z kostki i trzy perony autobusowe. Powstały także parkingi dla samochodów osobowych typu Park&Ride, parking dla rowerów Bike&Ride, wiaty przystankowe i elementy Systemu Informacji Pasażerskiej. Na węźle i w jego bezpośredniej okolicy nasadzono 44 drzewa, 100 krzewów w donicach, 94 krzewów i około 900 metrów kwadratowych trawnika.

   W 2022 r. zakończyła się przebudowa ul. Bolesława Śmiałego na odcinku od ul. Krzywoustego do ul. Jagiellońskiej wraz ze skrzyżowaniem ulic Bolesława Śmiałego -Żółkiewskiego - Chodkiewicza.

   - Inwestycja objęła przebudowę jezdni oraz skrzyżowania ul. Chodkiewicza i ul. Żółkiewskiego, a także przebudowę istniejących ciągów pieszych. Wykonano także elementy małej architektury, przebudowano sieć kanalizacji deszczowej, sieć wodociągową i wbudowano nowe oraz przebudowano istniejące oświetlenie - dał Reszczyński

   Efektem inwestycji jest uspokojenie ruchu, wprowadzono także „strefę ruchu 30” (zlikwidowanie przejść dla pieszych i zastosowane przejść „sugerowanych”). Jezdnia została wyniesiona, a sama nawierzchnia wykonana z kostki kamiennej z odzysku. W 2022 r. zakończono także kompleksową przebudowę skrzyżowania ul. Walecznych -Mączna - Pszenna, która znacząco poprawiła dojazd do szpitala w Zdrojach. Inwestycja objęła przebudowę istniejącego skrzyżowania na skrzyżowanie typu rondo małe, jednopasowe, trzywlotowe. Prace objęły m.in. pełną przebudowę odcinków ulic dochodzących do ronda, przebudowę chodników i zjazdów indywidualnych, budowę zatoki autobusowej w ul. Pszennej z peronem i przebudowę konstrukcji zatoki autobusowej w ul. Mącznej.

   W 2023 r. przebudowano most nad Kanałem Zielonym w ciągu ul. Heyki i Celnej.  

   - Roboty objęły budowę odwodnienia oraz przebudowę oświetlenia ulicznego, kanalizacji telekomunikacyjnej ze światłowodami, linii energetycznych, rurociągu wodociągowego oraz demontaż nieczynnego gazociągu na oście i dojazdach, wraz z rozbiórką zniszczonych studni i kanałów. Wymieniono zniszczone belki korytkowe przęseł mostu, zamontowano nowe belki prefabrykowane wraz z nową warstwą zbrojonego nadbetonu i odtworzono nawierzchnię asfaltową na obiekcie i dojazdach - mówił Reszczyński.

    W 2023 r. wybudowano również ścieżkę dla rowerów na ul. Papieża Pawła VI. W ramach inwestycji powstała w miejscu istniejącego chodnika dwukierunkowa droga dla rowerów o szerokości dwóch metrów o nawierzchni bitumicznej. Wybudowano także nowy chodnik wzdłuż drogi dla rowerów. Skanalizowano ruch rowerowy poprzez wykonanie dodatkowego, samodzielnego wlotu na mini rondo oraz pasa rowerowego w ciągu ul. Zaleskiego, ułatwiających poruszanie się cyklistom kierunku ul. Słowackiego. W ubiegłym roku wymieniono także nawierzchnię bitumiczną na jezdniach w obu kierunkach na al. Wojska Polskiego na odcinku od Placu Szeregów do Węzła Głębokie.

    

   Komunikacja

   Jeśli chodzi o komunikację, wyzwaniem była jej organizacja podczas trwającej w mieście torowej rewolucji, czyli największych inwestycjach w infrastrukturę torowo-sieciową od lat. W lipcu 2020 r. uruchomiono trasę tramwajową od pętli Las Arkoński przez ul. Arkońską do ronda Olszewskiego. Z kolei we wrześniu 2021 r. uruchomiono trasę tramwajową od ronda Olszewskiego przez ul. Szafera do pętli Osiedle Zawadzkiego.

   W komunikacji autobusowej jedną z najistotniejszych zmian było uruchomienie w lutym 2021 r. nowych linii 89, 92 i 99, kursujących m.in. ul.: Łączną, Hożą, Warcisława i Miodową. Dzięki temu poprawiła się dostępność do komunikacji miejskiej mieszkańcom północnych osiedli Szczecina. Także w lutym 2021 r. wybrane kursy linii 56 wydłużono do strefy przemysłowej Trzebusz (do momentu zmian, linia nie była tak długa).

   - W kwietniu 2021 r. uruchomiono dwie linie autobusowe kursujące po ścisłym centrum miasta. Z kolei w sierpniu 2021 r. wydłużono trasy linii 66, 85 i 904 do pętli Podjuchy Dworzec do przyszłego przystanku Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej - powiedział Reszczyński

   Początek roku 2024 przyniósł dobre informacje dla pasażerów. W styczniu tramwaje linie 11 wróciły do pełnej trasy od ul. Ludowej do Pomorzan. Udało się także zwiększyć częstotliwość kursowania linii B (do momentu zmian, autobusy tej linii nigdy nie jeździły tak często) i wydłużyć linię 59 przez ul. Nehringa. Braki kadrowe w spółkach przewozowych, które wcześniej wpływały na braki w komunikacji udaje się stopniowo uzupełniać.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!