Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Weekend w Szczecinie: 28-30 kwietnia i majówka

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Weekend w Szczecinie: 28-30 kwietnia i majówka

   Długi weekend w Szczecinie obfituje w wiele ciekawych wydarzeń wśród nich między innymi: koncert Symfoniczny Beethoven i Bergmann, Majówka w Zamku u Księcia Bogusława X Wielkiego i spektakl Kogut w rosole. Nie zabraknie również oficjalnych obchodów z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

   28.04.2023 Piątek

   19:00 Postscriptum urodzinowe, czyli niezobowiązujący wieczór kabaretowy, Nowy Browar, Scena Dekadencja, bilety: http://bilety.teatrpolski.eu/

   Najnowszy program kabaretowy – mieszanka wyborowych piosenek, monologów i skeczy, skrzących się wszelkimi odmianami humoru. Całość zainspirowana kultowymi wieczorami urodzinowymi Czarnego Kota Rudego.

   19:00 Koncert Paluch x Słoń, Kosmos, bilety: https://bilety.fm/

   Słoń, właściwie Wojciech Zawadzki. Różnorodność – łączenie fascynacji hip-hopowych z rockowymi, hardcore'owymi i metalowymi – jest jedną z najważniejszych cech dzisiejszego stylu Słonia. Choć na ogół nagrywa on utwory klasycznie rapowe – samplowane lub elektroniczne – tkwi w nich rockowy puls i pazur, atmosfera i intensywność z rodzaju tych, których prędzej uświadczy się na hardcore'owych albo punkowych gigach.

   Paluch, właściwie Łukasz Paluszak- jeden z czołowych reprezentantów polskiej sceny hip-hop, mający na koncie 15. pełnoprawnych albumów, które na przestrzeni lat rozeszły się w ponad 500,000 egzemplarzy. 6 z nich pokryło się platyną (zarówno potrójną jak i poczwórną!). W 2022 roku dwa z Jego albumów: Ostatni Krzyk Osiedla oraz Czerwony Dywan otrzymały status diamentowej płyty.

   19:00 koncert Symfoniczny Beethoven i Bergmann, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, bilety: https://bilety.filharmonia.szczecin.pl/

   Koncert w całości poświęcony będzie niezwykłej muzyce Ludwiga van Beethovena. Tego wieczoru w wykonaniu orkiestry i znakomitego polskiego pianisty Piotra Sałajczyka usłyszymy Koncert fortepianowy nr 4 g-moll, op. 58, który niejeden miłośnik muzyki klasycznej zna niemalże na pamięć. W drugiej części wieczoru zabrzmi zaś Symfonia nr 7 A-dur, op. 92. – jedna z najbardziej pogodnych i jednocześnie jedna z najważniejszych symfonii w twórczości Beethovena.

    

   29.04.2023 Sobota

   11:00 Sobota w Pałacu – Artystyczne Spotkania z Ekologią, Pałac Młodzieży, bilety:30 darmowych biletów do odbioru w sekretariacie

   Wydarzenie dla dzieci przedszkolnych wraz z opiekunami. Integracja poprzez zabawę, animacje ruchowe przy muzyce oraz aktywność plastyczną. Uczestnicy usłyszą opowieść pt. „Małe nasionko” autorstwa Erica Carle’a. Pełne koloru ilustracje, wyświetlane na dużym ekranie pomogą zapoznać się z rolą roślin w naszym świecie. Dzieci dowiedzą się czego potrzebują kwiaty żeby rosnąć i co tak cennego oferują pszczołom i innym owadom.

   11:00 Warsztaty kaligrafii dla dorosłych, Muzeum Narodowe – Gmach Główny, wstęp: 15 zł,  wcześniejsze zapisy

   Termin „kaligrafia” pochodzi z języka greckiego i oznacza „piękne pisanie”. Kaligrafia znana jest od tysięcy lat, a ze względu na rodzaj alfabetu możemy wyróżnić np. kaligrafię japońską, arabską, koreańską, chińską czy łacińską. W Polsce aż do lat 60. XX wieku stanowiła jeden z przedmiotów nauczania początkowego jako doskonała metoda na trenowanie cierpliwości, dokładności, samodyscypliny, a nawet charakteru. To nikogo nie powinno dziwić – w końcu ozdobne, odręczne pisanie pozwala się skupić na wykonywanej czynności niemal w medytacyjny sposób.

   11:00 Słowa mają moc. Cykl spotkań z logopedą, Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 7, wstęp: wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy

   Spotkanie przeznaczone dla rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat. Podczas spotkania logopeda przeprowadzi wstępną diagnozę logopedyczną, pokaże proste ćwiczenia logopedyczne i udzieli porad jak postępować w przypadku stwierdzenia u dziecka wady wymowy.

   15:00 Kogut w rosole, Teatr Polski, Scena na Łasztowni, bilety: https://bilety.fm/

   Sztuka Samuela Jokica jest komedią, która w lekki, niewymuszony sposób, bez grożącego palca mówi o egzystencjalnych problemach, z którymi konfrontowane są wszystkie współczesne społeczeństwa przemysłowe w Europie i na całym świecie. Chciałbym, aby sprawiła Państwu dużo radości, a równocześnie była okazją do refleksji. Nie lubię teatru, który poucza, nudzi i udaje, że zna recepty na poprawienie świata... - Marek Gierszał, reżyser

   16:00 Zabić drozda, DK Krzemień, bilety: bezpłatne wejściówki, https://bilety.fm/

   Film jest ekranizacją autobiograficznej powieści Harper Lee, która z wielkim wyczuciem i świadomością podejmuje problem rasizmu na Południu Ameryki. W ślad za książką, opisane w filmie dramatyczne wydarzenia oglądamy oczyma dzieci liberalnego prawnika, który prowadzi sprawę oskarżonego o gwałt Murzyna.
   Reżyser dobrze rozumie świat dzieci - zarówno ten realny, jak i ten powstały w dziecięcej wyobraźni. Tutaj przedmioty nabierają szczególnego znaczenia, na wpół zaś wiarygodne historie opowiedziane w dzień, przybierają przerażające kształty nocą. Rola nieugiętego i szlachetnego prawnika przyniosła Peckowi nagrodę Oscara.

   18:00 Variete, Scena Antygrawitacji, bilety: https://bilety.fm/

   Szczecińskie Variete powstało z potrzeby serca i dzielenia się sztuką cyrkową wśród ludzi chętnych, aby ją poznać, spróbować przygody z cyrkiem, a w szczególności dla tych, którzy chcą doświadczać i poznawać różne jej oblicza. Czym jest Variete? Jest to program artystyczny, kolaż etiud, pokazujący różne oblicza cyrku, sztukmistrzostwa z zabarwieniem rozrywkowym. Będzie można zobaczyć między innymi pokazy tańca w powietrzu, żonglerkę, ekwilibrystykę - okraszone żartem i humorem. 

   19:00 Postscriptum urodzinowe, czyli niezobowiązujący wieczór kabaretowy, Nowy Browar, Scena Dekadencja, bilety: http://bilety.teatrpolski.eu/

   19:30 Przegląd Filmów Ingmara Bergmana – Bóg Kina – Jak w zwierciadle, Kino Zamek, bilety: Zamek Książąt Pomorskich

   Zrealizował ponad czterdzieści filmów, sto czterdzieści przedstawień teatralnych i kilkanaście spektakli telewizyjnych. Szwedzki reżyser Ingmar Bergman, nazywany „Szekspirem kina”, uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców w historii kinematografii. W swoich dziełach rozważał rzeczy ostateczne – śmierć, miłość, sens istnienia. Jego filmy dociekają istoty spraw metafizycznych, przenika je niemal mistyczna wrażliwość. Do dziś kino Ingmara Bergmana uchodzi za najważniejsze filmowe doświadczenie, inspiruje kolejnych twórców, fascynuję nowe pokolenia miłośników kina. 

    

   30.04.2023 Niedziela

   10:00 Wielka Majówka na Jasnych Błoniach, wstęp wolny

   Wzdłuż alejki pod platanami zagości 100 wystawców z całej Polski i z zagranicy. Producenci żywności i roślin ozdobnych, twórcy rękodzieła i dania na ciepło. Nie zabraknie również strefy dla dzieci, gdzie znajdziecie kolorowe dmuchane zamki, malowanie buziek oraz sztuczne tatuaże.

   11:00 Calineczka, Teatr Lalek Pleciuga, bilety: http://bilety.pleciuga.pl/, od 4 r.ż

   Inscenizacja jednej z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena. Wyobraźcie sobie dziewczynkę urodzoną z ziarenka zasianego w ogródku. Dziewczynkę wielkości kciuka. Dziewczynkę porwaną przez paskudną ropuchę i nieczułego chrabąszcza. Wyobraźcie sobie Calineczkę: najmniejszą dziewczynkę na świecie. Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na prostą i wzruszającą opowieść o jej dziejach.

   15:00 Kogut w rosole, Teatr Polski, Scena na Łasztowni, bilety: https://bilety.fm/

   17:00 Apetyt na Czereśnie, Teatr Kameralny, bilety: bilety na koncerty, spektakle i wydarzenia sportowe - bilety.fm

   Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości .

   17:30 Przegląd Filmów Ingmara Bergmana – Bóg Kina –Oko diabła, Kino Zamek, bilety: Zamek Książąt Pomorskich

   19:30 Przegląd Filmów Ingmara Bergmana – Bóg Kina –Milczenie, Kino Zamek, bilety: Zamek Książąt Pomorskich

    

   1.05.2023 Poniedziałek

   10:00 Wielka Majówka na Jasnych Błoniach, wstęp wolny

   Wzdłuż alejki pod platanami zagości 100 wystawców z całej Polski i z zagranicy. Producenci żywności i roślin ozdobnych, twórcy rękodzieła i dania na ciepło. Nie zabraknie również strefy dla dzieci, gdzie znajdziecie kolorowe dmuchane zamki, malowanie buziek oraz sztuczne tatuaże.

   11:00 Spacer Wszystkie Magnolie Szczecina, Centrum Informacji Turystycznej, udział bezpłatny, obowiązują zapisy

   Spacer poświęcony magnoliom poprowadzi Magda Hanusz. Przewodnik pokaże najpiękniejsze okazy w centrum miasta i opowie związane z nimi historie. Każdy z uczestników otrzyma magnes. Zwieńczeniem spaceru będzie wspólne zasadzenie magnolii przy Pomniku Marynarza w Alei Fontann.  

   12:00 Majówka w Zamku u Księcia Bogusława X Wielkiego, Zamek Książąt Pomorskich, wstęp: wolny

   Wydarzenie w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego. W programie między innymi: dmuchane wesołe miasteczko, zabawy manualne i koncert Majki Jeżowskiej.

   16:00 Dni Gryfina, Gryfino Nabrzeże przy ul. Energetyków

   Tego dnia na scenie zagoszczą takie zespoły jak: Beck to the Beat, The Stylacja, Pakt Który Przetrwa, Strachy na Lachy i Grubson.  Po koncertach na uczestników czekać będzie pociąg specjalny do Szczecina. Odjazd zaplanowano na 23:50.

   2.05.2023 Wtorek

   10:00 A kuku, Teatr Lalek Pleciuga, bilety: Teatr Lalek Pleciuga - Bilety

   W krainie kształtów i dźwięków wykluwa się z jaja mały krokodylek. Wśród dzieci siedzących na sali wraz z rodzicami on jeden jest maluszkiem bez mamusi... Kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłodszych widzów: prosty, urzekający spektakl oparty na dźwiękach, kolorach i kształtach. 

   10:00 Wielka Majówka na Jasnych Błoniach, wstęp wolny

   12:00 Uroczystość Patriotyczna z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Pomnik Czynu Polaków, Jasne Błonia

   W programie obchodów: ceremoniał wojskowy, hymn państwowy, przemówienie okolicznościowe.

   16:00 Dni Gryfina, Gryfino Nabrzeże przy ul. Energetyków

   Tego dnia obchody rozpoczną gryfińskie przedszkolaki, następnie na scenie wystąpią wokaliści z Gryfińskiego Domu Kultury. Od 18:00 koncerty: M.O., Tatiany Kopali, Majki Jeżowskiej i Kate Rayan. Po koncertach do Szczecina odjędzie pociąg specjalny. Odjazd zaplanowano na 23:50.

   17:30 Przegląd Filmów Ingmara Bergmana – Bóg Kina – Hańba, Kino Zamek, bilety: Zamek Książąt Pomorskich

   19:00 Opowieści i historie, nie tylko o Bogusławie X Wielkim, Zamek Książąt Pomorskich, wstęp wolny

   Legendy i historie związane ze szczecińskim dworem przeniosą uczestników do czasów Księstwa Pomorskiego. Prowadzący wraz z dworskimi wesołkami przybliżą postać Bogusława X Wielkiego – młode lata księcia, jego słynne polowania, podróż do Ziemi Świętej czy morską wyprawę i walkę z piratami. Średniowieczne utwory zaprezentuje Zespół Muzyki Dawnej INTEGRI. W programie także prezentacja kuchni historycznej, degustacja potraw z epoki (przygotowanych w warunkach zbliżonych do historycznych – ognisko i trójnóg) oraz opowieści o tajnikach dawnej kuchni i obyczajach związanych ze spożywaniem posiłków. Godz. 21:00 – fire show w wykonaniu grupy Febris.

   19:30 Przegląd Filmów Ingmara Bergmana – Bóg Kina – Godzina wilka, Kino Zamek, bilety: Zamek Książąt Pomorskich

    

   3.05.2023 Środa

   10:00 Wielka Majówka na Jasnych Błoniach, wstęp wolny
   10:30 Msza Święta w intencji Ojczyzny, Kościół pw. Świętej Rodziny

   12:00 Uroczystość patriotyczna z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Pomnik Czynu Polaków, Jasne Błonia

   W programie obchodów: ceremoniał wojskowy, hymn państwowy, przemówienie okolicznościowe., złożenie kwiatów. Uroczystości patriotycznej towarzyszyć będzie program artystyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”

   11:00 Calineczka, Teatr Lalek Pleciuga, bilety: http://bilety.pleciuga.pl/, od 4 r.ż

   12:00 7. Gryfiński Transgraniczny Festiwal Biegowy, Gryfino Nabrzeże przy ul. Energetyków

   Na chętnych czekać będą dwie trasy biegowe - 10 km i 21,097 km, obie z atestem. Razem z biegaczami na 10 kilometrową trasę wyruszą zawodnicy Nordic Walking.

   15:00 Widowisko Plenerowe. Wspomnienie o Bogusławie Wielkim, Zbiórka uczestników przy pomniku Bogusława X Wielkiego i Anny Jagiellonki

   Z okazji Roku Księcia Bogusława X Wielkiego Zamek zaprasza na plenerowe historyczne widowisko teatralne, prezentujące wątki z życia Gryfity na przestrzeni lat jego panowania w Księstwie Pomorskim, m.in: pierwsze spotkanie Bogusława X Wielkiego z Anną Jagiellonką, córką polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka; wspomnienie uroczystości weselnych i turniejów rycerskich czy wyprawy do Ziemi Świętej. Po zakończeniu widowiska o godz. 16:00 – koncert Zespołu Muzyki Dawnej The Medievals.

   17:30 Przegląd Filmów Ingmara Bergmana – Bóg Kina – Namiętności , Kino Zamek, bilety: Zamek Książąt Pomorskich

   19:30 Przegląd Filmów Ingmara Bergmana – Bóg Kina – Szepty i krzyki, Kino Zamek, bilety: Zamek Książąt Pomorskich

    

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!