Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   30°

   Weekend w Szczecinie: 14-16 lipca

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Weekend w Szczecinie: 14-16 lipca
   ZAGLE_1920x736.png

   Przed nami kolejny piękny i zarazem gorący weekend w Szczecinie. Sprawdziliśmy jakie atrakcje czekają na mieszkańców i turystów.

   Piątek, 14.07.2023

   14:00 Zwiedzanie Willi Lentza, bilety

   Willa Augusta Lentza jak w soczewce skupia koleje losów zabytkowych willi mieszczańskich w Szczecinie. Od fabrykanckiej rezydencji – świadectwa przepychu i ostentacji swojego twórcy, przez nowoczesny mieszczański salon – miejsce istotne dla dziejów prywatnego kolekcjonerstwa, przez wojskowe koszary i schron – kwaterę Wermachtu, a następnie czerwonoarmistów, tymczasową siedzibę administracji kościelnej, po instytucję publiczną.

   16:30 Spacer po zamkowych dziedzińcach, Zamek Książąt Pomorskich, bilety

   Oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach rozpocznie się przy wejściu „I”. W planie zwiedzania Dziedziniec Menniczy i Duży Dziedziniec. Zwiedzający będą mogli zobaczyć: figurę biskupa Ottona z Bambergu, makietę zamku, zegar zamkowy, płytę nagrobną ks. Barnima III. Spacer potrwa ok. 35 minut.

   18:00 ChatGPT 4: Sztuczna Inteligencja. Czym jest i jak może zmienić nasz świat – spotkanie autorskie, Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej, wstęp wolny

   Spotkanie z autorami książki o roli sztucznej inteligencji we współczesnym świecie – Tomaszem Murasem i Grzegorzem Margasem.

   19:00 Burmistrz, Teatr Piwnica przy Krypcie, bilety

   Tytułowy burmistrz, „najlepszy w dziejach miasteczka”, kończy właśnie 70 lat. Na swoim stanowisku pracuje już lat 40. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, potem uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy podniosły akcent ceremonii zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasteczka.

   20:00 Agnieszka Chylińska | Jest nas więcej, Teatr Letni, bilety

   Jest nas więcej to pierwszy taki koncert Agnieszki Chylińskiej w jej solowej karierze i niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wszystkie muzyczne oblicza artystki. 

   Sobota, 15.07.2023

   10:00 Spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów z Pawłem Madejski, Różanka

   Spacerujący przyjrzą się drzewom na terenie Różanki. Na terenie ogrodu jest sporo interesujących drzew. Jedno z najciekawszych to metasekwoja chińska, drzewo które jeszcze 100 lat temu wydawało się drzewem z poprzednich epok, miłorząb, młoda jodła kalifornijska, świerki serbskie, kasztanowce żółte, cisy, lipy, klony kolchidzkie. Spacer zakończy się w pobliżu Muzeum Techniki.

   10:00 Fikuśny Festiwal Literatury, Ogrody Śródmieście, wstęp wolny

   W programie między innymi: Sekretna historia skarpetek warsztaty i rodzinne czytanie z Danielem de Latourem oraz czytanie performatywne fragmentów książki Emilii Dłużewskiej "Jak płakaćw miejscach publicznych"

   11:00 Smaki Szczecina, Centrum Informacji Turystycznej, bilety

   Jak smakuje stolica Pomorza Zachodniego? W trakcie spaceru przewodnicy opowiedzą o kulinarnych gustach dawnych i obecnych mieszkańców Szczecina, słynnych przedwojennych lokalach i współczesnych smakach charakterystycznych dla miasta. Poznacie i spróbujecie kulinarnej historii Szczecina: dowiecie się jak powstał paprykarz, dlaczego Szczecin pachnie czekoladą czy w jaki sposób śledzie stały się „srebrem Bałtyku”. Przekonajcie się sami, jak smakuje Szczecin.

   14:00 Zwiedzanie Willi Lentza, bilety

   Willa Augusta Lentza jak w soczewce skupia koleje losów zabytkowych willi mieszczańskich w Szczecinie. Od fabrykanckiej rezydencji – świadectwa przepychu i ostentacji swojego twórcy, przez nowoczesny mieszczański salon – miejsce istotne dla dziejów prywatnego kolekcjonerstwa, przez wojskowe koszary i schron – kwaterę Wermachtu, a następnie czerwonoarmistów, tymczasową siedzibę administracji kościelnej, po instytucję publiczną. Zabytkową Willę można zwiedzać z przewodnikiem o godzinie 10:00 i 12:00.

    

   20:00 Karuzela GNA – największe polskie przeboje, Teatr Letni, bilety

   Kilkudziesięciu artystów na scenie, wyjątkowe brzmienie wokalistów Music Everywhere, goście specjalni: Kuba Jurzyk, Natalia Piotrowska-Paciorek, Paulina Grochowska, Kacper Andrzejewski, band, wizualizacje... Czegoś takiego jeszcze nie słyszeliście!

   22:00 Pokaz filmu „Gra fortuny”, Galeria Kaskada, wstęp wolny

   Większy ekran, więcej klimatu i same hity, czyli kino letnie na parkingu Galerii Kaskada.

   Niedziela, 16.07.2023

   10:30 Szczeciński Bazar Smakoszy, Off Marina, wstęp wolny

   Cotygodniowy bazar, podczas którego zaopatrzysz się w regionalne i ekologiczne produkty takie jak: miody, owoce, jaja, mięsa, wędliny, a także naturalne kosmetyki i wiele innych.

   11:00 Fikuśny Festiwal Literatury, Ogrody Śródmieście, wstęp wolny

   W programie festiwalu między innymi: warsztaty i spotkanie z Joanną Olech zapaloną propagatorką czytelnictwa i dobrego designu, krytyczką literacką, jurorką konkursów literackich i ilustratorskich, ilustratorką i autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży. 

   12:00 Rajski dzień na Rayskiego, ul. Rayskiego, wstęp wolny

   Ulica w sercu śródmieścia na kilka godzin zamieni się w przestrzeń miejskiej zabawy, otwartą dla wszystkich. W programie między innymi: gra miejska, warsztaty komiksowe, warsztaty malowania na torbach, warsztaty deskorolkowe, mini spacer z Michałem Rembasem i uliczny jam z Chango.

   12:00 Free Blues Band, Różany Ogród Sztuki, Różanka, wstęp wolny

   Grupa bluesowa grająca już 40 lat muzykę pełną ekspresji, która łączy w sobie elementy rythm’n'bluesa, soul, funky i niektórych obszarów jazzu. Założona przez braci Andrzeja i Mariana Malcherków w końcu 1979r. Na swym koncie ma tytuły laureatów z praktycznie wszystkich festiwali muzyki rockowej i bluesowej organizowanych 
   w Polsce od 1983r. 

   15:00 Pivny Szczecin, Centrum Informacji Turystycznej, bilety

   Jak piwo potrafiło wpływać na przebieg bitew? Dlaczego doszło do buntu piwnego w Szczecinie? Czy mitologiczny gryf ma swoje źródło tam, gdzie powstało piwo? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odkryjemy na nowym szlaku tematycznym PIVNY SZCZECIN! Podczas spaceru nie zabraknie degustacji lokalnych specjałów, ale również legend związanych z miastem oraz dziejami Szczecina, miasta pełnego fascynujących piwnych opowieści.

   17:00 Różankowa Potańcówka, Różany Ogród Sztuki, Różanka, wstęp wolny

   Uwielbiane przez szczecinian pląsy pod chmurką w rytmach znanych i lubianych przebojów.

   18:00 Joga na Bulwarach, Wyspa Grodzka, wstęp wolny

   Zajęcia otwarte dla każdego, organizowane w ramach Kampanii Przejdź na Jasną Stronę Mocy, prowadzone przez specjalistów z Szkoły Jogi Klasycznej.

   19:00 Tańce Polinezyjskie na Bulwarach, Wyspa Grodzka, wstęp wolny

   Zajęcia otwarte dla każdego, organizowane w ramach Kampanii Przejdź na Jasną Stronę Mocy, prowadzone przez specjalistów z Szkoły Jogi Klasycznej.

   18-20 sierpnia, tę datę należy zapisać sobie w kalendarzach już dzisiaj. W tych dniach odbędą się w Szczecinie Żagle 2023 największe żeglarskie święto w regionie, podczas którego po dwóch stronach Odry będziemy mogli podziwiać piękne żaglowce.

   Iluminacje Szczecin 2023

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!