Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   15°

   W ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie rowerzyści odwiedzili Skanię i Kopenhagę

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   W ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie rowerzyści odwiedzili Skanię i Kopenhagę
   20220514_171017.jpg
   20220513_180340.jpg
   20220512_091810.jpg

   Po przerwie spowodowanej pandemią Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus wrócił do tradycji organizacji rajdów do Szwecji i Danii w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie. Blisko 70 rowerzystów w dniach 12 – 16 maja 2022 roku odwiedziło Skanię i Kopenhagę. Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

   Rowerzyści wystartowali ze Szczecina 12 maja. Przed pomnikiem Adama Mickiewicza w Szczecinie miłośników turystyki rowerowej pożegnali m.in. Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek, Konsul Honorowy Norwegii w Szczecinie - Piotr Kotfis, Kierownik Działu Marketingu Unity Line - Katarzyna Antoń oraz Prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus – Paweł Malinowski.

   Prezydent Szczecina życzył uczestnikom rajdu bezpiecznej jazdy przez Polskę, Szwecję i Danię oraz wyraził radość, że już od tylu lat jest kontynuowana tradycja organizacji rajdu rowerowego do Skandynawii w ramach szczecińskich obchodów Dni Skandynawskich.

   Konsul Honorowy Norwegii w Szczecinie zauważył, że rowerzyści w ramach poprzednich edycji rajdu nie odwiedzili jeszcze Norwegii, więc zaprosił rowerzystów do Norwegii i zachęcił organizatorów, aby jedna z kolejnych edycji wydarzenia została zorganizowana właśnie w tym skandynawskim państwie.

   Prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus wyraził radość, że w tym roku poza mieszkańcami Szczecina i Pomorza Zachodniego w rajdzie biorą udział także miłośnicy turystyki rowerowej m.in. z Gdyni, Katowic, Chojnic, Dąbrowy Górniczej i Warszawy, a nawet rowerzyści z Niemiec i Ukrainy. Rowerzyści w 5 dni pokonali dystans około 500 kilometrów.

   Na pierwszym etapie delektowali się pięknem Pomorza Zachodniego na odcinku ze Szczecina do Świnoujścia. Rozwijająca się dynamicznie infrastruktura rowerowa na Pomorzu Zachodnim umożliwiła pokonanie m.in. niedawno otwartej drogi rowerowej na północ od Czarnocina gdzie rowerzyści przemieszczali się po wale przeciwpowodziowym w bezpośredniej bliskości Zalewu Szczecińskiego.

   Goście z różnych części polski podkreślali, że są pod wrażeniem jak szybko rozwija się infrastruktura rowerowa w naszym województwie. Po przeprawieniu się do Szwecji rowerzyści pokonali kolejne 100 kilometrów po wybrzeżu Skanii. Trzeciego dnia miłośnicy turystyki rowerowej zwiedzali najbardziej rowerowe miasto na Świecie – Kopenhagę.

   Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci.

   Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

   Uwieńczeniem zwiedzania Kopenhagi było odwiedzenie perły kopieniackiej architektury - Ósemki. Jest do budynek do którego można wjechać rowerem na każde piętro. Budynek wygrał konkurs architektoniczny w Barcelonie, gdzie w szranki stanęło 700 obiektów mieszkalnych z 66 krajów świata. Zwycięzca zaprojektowany został przez wybitnego architekta Bjarke Ingelsa. Ma kształt gigantycznej, kanciastej ósemki i stąd jego nazwa – Ósemka. Czwarty dzień do przejazd prze Skanię tzw. trasą północną, a piąty to był już powrót do Szczecina.

   Trasę dla uczestników rajdu przygotował znany szczeciński przewodnik rowerowy – Rafał Bednarski. Celem wyprawy była promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. Uczestnicy wyprawy otrzymali dedykowane koszulki kolarskie, które ufundowała firma Unity Line. Organizację wydarzenia wsparły firmy Demant oraz Grupa Gezet.

   Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można było zorganizować tą wyprawę. „Bardzo się cieszę, że po przerwie spowodowanej pandemią wróciliśmy do tradycji organizacji w ramach szczecińskich obchodów Dni Skandynawskich rajdów rowerowych do Szwecji i Danii. Po rozmowach z konsulem Norwegii rozważamy, aby w kolejnych latach odwiedzić także Norwegię.

   Tegoroczna wyprawa do Skandynawii miała charakter międzynarodowy bo wśród uczestników rajdu byli także rowerzyści z Niemiec i Ukrainy.” – powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus 

   „Organizacja była fantastyczna. Przepiękne widoki i wspaniała atmosfera, czyli to co zawsze zapewnia Gryfus. Widzieliśmy w Kopenhadze wiele rozwiązań ” – powiedział Michał Kobrzyński, uczestnik rajdu.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!