Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi

   Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie.

   Wydarzenie, na które organizatorzy rozpoczynają zapisy, odbędzie się w dniach 12 – 16 maja 2022 roku. Będzie to już szósty rajd zorganizowany przez wolontariuszy Gryfusa w ramach pogłębiania więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego, a Skandynawami. Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

               Trasę tegorocznej wyprawy po Skanii i Kopenhadze opracował Rafał Bednarski – bardzo dobrze znany w środowisku rowerowym przewodnik i organizator wycieczek rowerowych, prowadzący portal krajoznawczy Maxim Getaways.

   Tak Rafał opowiada o swojej fascynacji stolicą Danii oraz podobieństwach między Szczecinem a Kopenhagą: „Zawsze chętnie wracam do Kopenhagi. Nie tylko dla kopenhaskiej Syrenki, zabytków i nowoczesnej architektury, ale dlatego, że chciałbym, aby nasz Szczecin był jak Kopenhaga - przyjaznym miastem dla mieszkańca. Naszą wyprawę do Skandynawii w tym roku zaczynamy z Łasztowni - miejsca gdzie w długiej perspektywie czasu ma powstać Waterfront. Kopenhaga proces przekształcania starego portu w przestrzeń miejską ma już za sobą. Oba miasta mają centrum z jednej strony rzeki i stary port z drugiej. Oglądając mapy obu miast widać jak wiele mają wspólnego. Jedziemy zachwycać się jak wspaniale poradziła sobie z tym Kopenhaga. Pomagać nam w tym będzie wzorcowa infrastruktura rowerowa. W duńskiej stolicy poważnie podchodzi się do jakości życia mieszkańców. Do tego stopnia, że dziś specjaliści z Kopenhagi doradzają innym miastom na świecie jak przekształcić ich przestrzeń w przyjazną mieszkańcom. Określa się to mianem skopenhagenizowania. I my też jedziemy się skopenhagenizować”.

   Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie - Kopenhagi.

   Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów.

   Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

   Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego, ale tradycyjnie spodziewamy się miłośników turystyki rowerowej z innych regionów Polski. Impreza stałą się już wydarzeniem cyklicznym. Organizatorzy zapraszają serdecznie do udziału w tym wydarzeniu.

   Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundowały firmy: Unity Line, Grupa Gezet oraz Berlin Döner Kebap. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę.

    

   Link do zapisów: https://gryfus.szczecin.pl/skandynawia2022

   Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1611504662536872

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!