Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Szczecin: Strażnicy miejscy kontrolują oznakowanie domów

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Szczecin: Strażnicy miejscy kontrolują oznakowanie domów

   Brak tabliczki z numerem domu to spory problem m.in. dla listonosza czy karetki pogotowia jadącej do nagłego przypadku. Dlatego polskie prawo nakłada na właściciela obiektu obowiązek posiadania takiej tabliczki.

   Po nowelizacji z 2023 r. przepis mówiący o numerach domów (art. 47b prawa geodezyjnego i kartograficznego) brzmi następująco:

   Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu – na ścianie frontowej budynku albo ogrodzeniu tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.

   Tabliczka z numerem domu jest wymagana przez przepisy, a mimo to nie każdy ją ma. Na szczęście w Szczecinie ten obowiązek jest realizowany w zdecydowanej większości.

   - W 2024 roku strażnicy miejscy przeprowadzili 162 kontrole porządkowe posesji, zwracając uwagę również na ich oznakowanie numerami. W tym zakresie nie stwierdzono zastrzeżeń co do ich widoczności i sposobu umieszczania - powiedziała st. insp. Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej. 

   W prawie przewidziano karę za brak tabliczki z numerem domu. Osobie, która jej nie umieści, grozi nagana lub grzywna w wysokości 250 zł. Przed nowelizacją z 2023 r. taka sama kara groziła za brak podświetlenia tabliczki, jednak obecnie ten przepis już nie obowiązuje. Tabliczki nie trzeba zatem podświetlać.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!