Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   23°

   Szczecin – miasto, które coraz bardziej przyciąga turystów

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Szczecin – miasto, które coraz bardziej przyciąga turystów
   podsumowanie turystyczne (1).jpg
   podsumowanie turystyczne (2).jpg
   podsumowanie turystyczne (3).jpg
   podsumowanie turystyczne (4).jpg
   podsumowanie turystyczne (5).jpg

   Okazuje się, że Szczecin to doskonałe miejsce dla turystów, którzy chcą zwiedzić miasto pełne historii, wziąć udział w ciekawym wydarzeniu. Z każdym sezonem obserwujemy, że jesteśmy coraz częściej wybieraną destynacja turystyczną.

   To trzeba powiedzieć wprost. Po kilku sezonach covidowej stagnacji, mamy wreszcie rozkwit turystyki. Tylko w tym roku progi Centrum Informacji Turystycznej odwiedziło już prawie 20 tys. turystów. To niemal tyle samo, co przez cały poprzedni rok, a mamy połowę października i prawie 43% więcej odwiedzających niż dwa lata temu o tej samej porze. Wniosek jest jeden – Szczecin przyciąga turystów. Jakich? Zarówno krajowych jak i zagranicznych. Od stycznia do połowy października nasze miasto najchętniej odwiedzali turyści z Niemiec. Stanowią oni 11% ogólnej liczby odwiedzających CIT przy placu Żołnierza. Najwięcej jednak przyjeżdża do nas Polaków, bo aż 82%. Są to mieszkańcy różnych województw – dolnośląskiego, śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego, ale także zachodniopomorskiego. Jak wynika z badań przeprowadzonych w czasie wydarzenia Żagle 2023, na sierpniowy weekend do Szczecina zjechała także spora liczba mieszkańców powiatu koszalińskiego i drawskiego (36,5% oraz 15,4% regionalnych odwiedzających).

   A skoro mowa już u Żaglach, to wydarzenie jest najlepszym dowodem tego, że turyści chcą odwiedzać nasze miasto i łączyć zwiedzanie z obecnością na dużych eventach. Sierpniowy weekend Żagli zgromadził prawie 390 tys. odwiedzających (w tym prawie 228 tys. uczestników unikalnych). Z całej liczby odwiedzających tylko 1/3 stanowili mieszkańcy Szczecina, reszta to turyści regionalni, krajowi oraz zagraniczni.

   Od kilku lat obserwujemy, że wśród miejsc najchętniej odwiedzanych przez przyjezdnych znajdują się: Wały Chrobrego, Bazylika Archikatedralna, Jasne Błonia, Filharmonia, Muzeum Transportu i Komunikacji, a także Łasztownia i ulokowane tam Morskie Centrum Nauki. To Łasztownia okazała się miejscem, które tylko w trakcie jednego sezonu odwiedziło ponad 738 tys. osób (od końca czerwca do  początku września zanotowano 356 276 unikalnych użytkowników), wśród których połowę stanowili przyjezdni spoza Szczecina. Najliczniejszą grupą turystów zagranicznych, którzy pojawili się na Łasztowni tego lata byli Niemcy, zaraz za nimi Ukraińcy, Brytyjczycy, Amerykanie, Czesi i Słowacy.

   Wśród odwiedzających Szczecin w czasie minionego lata znaleźli się także blogerzy i podróżnicy, którzy zrelacjonowali swoje pobyty w naszym mieście na własnych kanałach i blogach. Opisy atrakcji i wrażenia z pobytów w Szczecinie można przeczytać u: Bartka z Bartek w podróży; Zosi z Podróże po kulturze; Małgosi, czyli Voyagerka oraz u rodziny Zbieraj z bloga Zbieraj się.

   O wzroście zainteresowania Szczecinem w kontekście turystycznym świadczą także liczby sprzedaży Szczecińskiej Karty Turystycznej, która uprawnia turystów do m.in.: darmowych przejazdów komunikacją miejską, zniżek w Muzeach, rabatów w wybranych punktach gastronomicznych oraz daje możliwość zakupów biletów ulgowych na różne wybrane atrakcje. W tym roku wersję 24 godzinną kupiło 457 turystów, a 72 godzinną 1150. W porównaniu do poprzedniego roku odnotowaliśmy tutaj wzrost o 32%.

   Nieustanie, sporym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i u osób przyjezdnych, cieszą się Miejskie Spacery z Przewodnikiem. W tym roku udało nam się zorganizować je w czterech językach – polskim, niemieckim, angielskim i ukraińskim. Ciekawostek i historii nt. Szczecina wysłuchało łącznie 1088 osób.

   Chociaż sezon letni już za nami, to ten turystyczny będzie trwał nadal. Bo jak pokazują nasze obserwacje do Szczecina turyści przyjeżdżają o każdej porze roku. Już niebawem w centrum miasta zagości Jarmark Bożonarodzeniowy, który jest doskonałą okazją do tego, aby przyjechać do Szczecina i zostać u nas na dłużej.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!