Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Szczecin kupuje „Muzeum Stoewera” w Wald-Michelbach

      Darek Sadowski

      Darek Sadowski

      Szczecin kupuje „Muzeum Stoewera” w Wald-Michelbach

      To pierwszy przypadek w historii, żeby Polacy kupowali niemieckie muzeum. Całe muzeum, działające, niezadłużone, nie będące w stanie likwidacji. Ten pierwszy raz wydarzy się w Szczecinie

      - Stoewer wraca do domu! Nie ma lepszego miejsca na świecie, żeby eksponować tę markę. Ta kolekcja z punktu widzenia Szczecina jest bezcenna - powiedział Piotr Krzystek.

      Muzeum poświęcone najsłynniejszym szczecińskim przedsiębiorcom z XIX i XX wieku – działa w  Wald-Michelbach, w niemieckiej Hesji, niedaleko francuskiej granicy. W muzeum można oglądać – liczący kilkaset eksponatów – bogaty zbiór samochodów, maszyn do szycia i pisania, rowerów, dokumentów, fotografii, akcesoriów z epoki. Szczecin kupuje to muzeum. Kolekcję, którą Manfried Bauer, właściciel Muzeum Stoewera, gromadził przez dziesięciolecia  będzie można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

      - To nowe otwarcie i nowe możliwości dla Zajezdni Sztuki, bo z rąk prywatnych kolekcja trafi do publicznego muzeum i tym samym zostanie z nami już na zawsze – podsumował Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

       

      Kto i jak wycenił

      Kolekcję wycenili dwaj rzeczoznawcy – dr inż. Janusz Peszak i dr inż. Jan Kopeć. Znakomici fachowcy. Kto nie wierzy, niech ich wygoogluje. Pierwsza strona wyników wystarczy, aby pozbyć się wątpliwości, co do ich kompetencji.

      Do wyceny eksponatów doktorzy inżynierowie wykorzystali:

      * średnie notowania rynkowe publikowane corocznie w europejskich katalogach: holenderskim Onschatbare Klassieker Jaarboek 28-2018 i niemieckim Oldtimer Markt Preise 2018

      * oferty sprzedaży zamieszczane na stronach internetowych prewarcar.co, mobile.de, e-bay.com

      * wyniki sprzedaży na aukcjach organizowanych przez wiodące europejskie i amerykańskie domy aukcyjne

      * zasięgali także opinii kolekcjonerów i renowatorów.

       

      Ile to kosztuje?

      Wartość całej kolekcji rzeczoznawcy oszacowali na: 3 mln 280 tys. 755 zł, słownie trzy miliony dwieście osiemdziesiąt tysięcy siedemset pięćdziesiąt pięć złotych.

      Co kupujemy?

      * 7 samochodów

      * 8 rowerów (jeden, to właściwie motorower)

      * 34 maszyny do pisania

      * 54 maszyny do szycia

      * kilkaset drobniejszych eksponatów

       

      Latem kolekcja przyjedzie do Szczecina. Eksponaty można będzie oglądać w Zajezdni Sztuki prawdopodobnie pod koniec 2019 r.

       

       

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!