Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Szczecin 2023: Czas podsumowań. Część 5

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Szczecin 2023: Czas podsumowań. Część 5

   Jak wyglądało ostatnie 12 miesięcy w Szczecinie? Najlepiej oddadzą to liczby.

   Kultura i rozrywka

   W 2023 roku nie próżnowała również Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, której nowa siedziba od września 2014 cieszy zarówno mieszkańców, jak i turystów przybywających do Szczecina. W ciągu ostatnich 12 miesięcy odbyło się tam 69 koncertów, w których wzięło udział ponad 46 000 melomanów.

   - W sumie we wszystkich wydarzeniach - koncertach, ale także warsztatach, zwiedzaniach, wernisażach, wykładach, dyskusjach, pokazach filmowych, koncertach dla szkół i wydarzeniach edukacyjnych - organizowanych zarówno w siedzibie przy ulicy Małopolskiej, jak i poza nią, udział wzięło ponad 86 300 gości - informuje Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta.

   Podobnie pracowicie rok upłynął również w Teatrze Współczesnym, w którym w tym roku miało miejsce 7 premier. Łącznie, aktorzy zagrali w 229 spektaklach oraz wzięli udział w 8 festiwalach. Szacuje się, że łącznie wszystkie przedstawienia wystawione przez Teatr Współczesny obejrzało 32 354 widzów. W ofercie instytucji swoje miejsce znalazła również edukacja teatralna. W tym roku, w ramach tego działania przeprowadzono 61 różnorodnych warsztatów, w których udział wzięło łącznie 1140 osób.

   Podsumowując 2023 roku nie sposób nie wspomnieć o Teatrze Lalek „Pleciuga”, który w tym roku świętował 70-lecie swojego istnienia! To wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Szczecina jest doceniane przez wszystkich – zarówno przez dorosłych widzów, jak i tych najmłodszych, którzy dzięki Pleciudze od najmłodszych lat mogą poznawać magiczny świat teatru.

   - Tylko w tym roku w Pleciudze wystawiono 415 spektakli, które obejrzało 64 000 widzów oraz zorganizowano 202 edycje różnych warsztatów - wylicza Marta Kufel .- Warto dodać, że miało tam również miejsce 5 premier, 6 przedstawień było skierowanych do dorosłych odbiorców, a 4 tytuły do młodzieży. 
    

   2023 rok to również 17. edycja szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów – Nowa Energia. Tylko w tym roku, do udziału w wydarzeniu zgłosiło się blisko 300 młodych artystów z całej Polski, spośród których jury konkursowe ostatecznie wyłoniło szczęśliwą 10, która wystąpiła w koncercie finałowym. Zwycięzcą tegorocznej edycji FMT został Anchey Nocon.

   Podsumowując 2023 rok nie sposób nie wspomnieć pierwszym pełnym sezonie funkcjonowania przebudowanego Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. W trakcie 3 miesięcy odbyło się tam blisko 50 rozmaitych koncertów i wydarzeń. Dodatkowo, również w tym roku wszyscy zainteresowani mogli zwiedzić ten wyjątkowy obiekt pod okiem profesjonalnej przewodniczki. 

   Ten rok przyniósł również kolejną już odsłonę projektu pn. „Otwarte pracownie”. W jego ramach blisko 200 szczecińskich twórców i artystów ponownie szeroko otworzyło drzwi swoich pracowni, dzięki czemu wszyscy zainteresowani mogli podpatrzeć ich przy pracy oraz poznać sekrety poszczególnych warsztatów.

   - Na uczestników wydarzenia czekało około 90 różnorodnych aktywności, prezentacji i niecodziennych spotkań - mówi Marta Kufel. - Z całą pewnością, zarówno miłośnicy fotografii, rzeźbiarstwa, malarstwa czy też grafiki znaleźli tam coś dla siebie.

   W tym roku w naszym mieście nie zabrakło również uwielbianego przez szczecinian i turystów Jarmarku Bożonarodzeniowego. Wydarzenie, które na dobre wpisało się w przedświąteczny krajobraz Szczecina w tym roku trwało przez ponad 3 tygodnie.

   W tym czasie, rozmaite produkty oferowało aż 109 wystawców. Niezwykły klimat udało uzyskać się między innymi dzięki 200 choinkom ozdobionym przez uczniów z 40 szkół, 550 metrom świetlnych girland ozdabiających domki, 15-metrowemu kołu młyńskiemu, 14-metrowemu drewnianemu wiatrakowi oraz 5 punktom zdjęciowym, które stanowiły doskonałe tło do świątecznych fotografii. 

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!