Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   18°

   Segregowanie śmieci jeszcze łatwiejsze

   Darek Sadowski

   Darek Sadowski

   Segregowanie śmieci jeszcze łatwiejsze

   Nie jesteś pewien, do jakiego kosza powinny trafiać poszczególne śmieci? W rozwianiu wątpliwości pomoże internetowa „wyszukiwarka śmieci”, dostępna na stronie: segregujemy.ecoszczecin.pl

   Sama strona jest znana szczecinianom od ubiegłego roku, kiedy to informowała ich o wprowadzeniu nowej frakcji  odpadów segregowanych – biodegradowalne.  Teraz jednak wyposażona została w dodatkowe narzędzie - „wyszukiwarkę śmieci”, która segregowanie uczyni jeszcze łatwiejszym. Wystarczy wpisać w okienko nazwę interesującej nas rzeczy, żeby dowiedzieć się, do jakiego pojemnika na śmieci powinna ona trafić. 

   Wyszukiwarka rozpoznaje obecnie ponad 200 haseł, a liczba ta będzie systematycznie zwiększana. Aby narzędzie to było jak najbardziej użyteczne i dostosowane do potrzeb mieszkańców, zachęcamy do przyłączenia się do prac nad rozbudową bazy. Jeśli nie znalazłeś tego co Cię interesuje lub wydaje Ci się, że jakiś rodzaj śmieci może być szczególnie kłopotliwy, prześlij swoje propozycje na adres: gospodarka_odpadami@um.szczecin.pl  Baza będzie również wzbogacana o dodatkowe kategorie odpadów, np. niebezpieczne.

   Na stronie znajdują się również zaktualizowane informacje dotyczące segregacji śmieci, ze szczególnym uwzględnieniem frakcji: tworzywa sztuczne i metal – objętej szczegółowymi zasadami. Wraz z uruchomieniem nowej strony rusza również kampania  skierowana do mieszkańców. Informacje na temat zasad segregacji śmieci pojawiać się będą w internecie, lokalnych mediach oraz przestrzeni publicznej. Przygotowane zostały również  ulotki i plakaty. Pierwsze z nich trafią bezpośrednio do domów jednorodzinnych, drugie, dzięki  współpracy z zarządcami i spółdzielniami mieszkaniowymi, będą wywieszane w budynkach wielorodzinnych.

   Przypominamy, że nowe wytyczne dotyczące segregacji śmieci mają na celu zwiększenie ilości odpadów faktycznie kierowanych do recyklingu i przetwarzanych, a także optymalizację kosztów  funkcjonowania  systemu gospodarowania odpadami, m.in. w obszarze logistyki.

   W pierwszej kolejności szczegółowe zasady obejmują frakcję tworzyw sztucznych i metalu, czyli pojemnik żółty.  Zgodnie z nowymi wytycznymi bezwzględnie powinny do niego trafiać:
   - zgniecione butelki PET
   - opakowania wielomateriałowe (kartony po sokach i mleku)
   -  opakowania po chemii i kosmetykach
   - przezroczysta, bezbarwna folia
   - puszki i opakowania metalowe.

   Natomiast pozostałe, trudne do przetworzenia tworzywa, takie jak np. plastikowe opakowania po żywności, należy wrzucać do pojemnika czarnego na odpady zmieszane, skąd trafią do spalarni odpadów, w której bezpiecznie i bez szkody dla środowiska zostaną wykorzystane do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

   Załączniki

   • plakat2.0.pdf

    application/pdf

    Pobierz
   • ulotka2.0.pdf

    application/pdf

    Pobierz

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!