Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      15°

      Samorządowcy zjednoczeni w obronie mieszkańców

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      Fot. Unia Metropolii Polskich

      Dziś, tj.13 października samorządowcy z całej Polski spotkali się w Warszawie, aby wspólnie protestować przeciwko szkodliwym działaniom rządu wobec społeczności lokalnych i regionalnych. Apelowali o zmiany w tzw. Polskim Ładzie oraz o nieodbieranie kompetencji samorządom.

      Samorządowcy są zgodni co do tego, że Polski Ład oznacza zmiany w podatkach, które będą niekorzystne dla Polaków. Program przedstawiany jest jako pomoc i wsparcie, podczas gdy jego najważniejszym skutkiem będzie odebranie mieszkańcom gmin, powiatów oraz województw w całym kraju aż 145 miliardów złotych w ciągu najbliższych 10 lat. Samorządowcy jednym głosem wymienili listę odbieranych im kompetencji w coraz większej liczbie obszarów, m.in. w edukacji, zdrowiu i finansach.

      - Od wielu lat domagamy się traktowania po partnersku. To samorząd jest najbliżej mieszkańców i załatwia ich podstawowe sprawy. Tymczasem rządzący konsekwentnie marginalizują naszą rolę. Serwuje się nam zmiany, które uderzają tylko w nas. Wiele samorządów czeka katastrofa finansowa oraz cięcia w budżetach – powiedział dziś w stolicy Piotr Krzystek – prezydent Szczecina.

      Ponadto, samorządowcy przypomnieli rządzącym, iż od 1990 roku to właśnie samodzielność, wolność i swoboda dysponowania przyznanymi środkami są jednym z fundamentów funkcjonowania samorządów w Polsce. Postulowali o zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT, adekwatnego do utraconych wpływów wynikających z ustaw wprowadzanych w tzw. „Polskim Ładzie” oraz stworzenia Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi jako mechanizmu wyrównującego rozwój obszarów wiejskich oraz wiejsko-miejskich. 

      Spotkanie rozpoczęło się przyjęciem wspólnego apelu „W obronie społeczności lokalnych i regionalnych” podczas ogólnopolskiego zgromadzenia w Teatrze Muzycznym Roma. Tu samorządowcy rozmawiali o problemach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed nimi.

      - Przyjechaliśmy z różnych zakątków naszego kraju, z małych i dużych miast, miasteczek i wsi. Jesteśmy tak różni, a jednak spotykamy się dziś, by razem, ramię w ramię, wystąpić w obronie społeczności i naszych mieszkańców – mówiła Dorota Zmarzlak, wójt Gminy Izabelin, członkini zarządu Stowarzyszenia Tak! Samorządy dla Polski. – By wyrazić nasz sprzeciw wobec ograniczania naszych kompetencji wolności. To my, samorządowcy i mieszkańcy najlepiej wiemy, czego nam potrzeba i jak rozwiązywać nasze lokalne problemy.

      Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska (Unia Metropolii Polskich) odniosła się do ograniczania kompetencji samorządom w zakresie edukacji i następstw niosących za sobą wprowadzenie „lex Czarnek”. Z kolei Andrzej Dziuba, prezydent Tychów (Stowarzyszenie Łączy nas samorząd) mówił o środkach, których może zabraknąć po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Natomiast Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania (Stowarzyszenie Wielkopolska. Kierunek Europa) upomniał się o szacunek dla samorządności i fundamentalnej dla niej zasady pomocniczości.

      Samorządowcy wysłuchali także wystąpienia senatora RP, prezesa Związku Miast Polskich Zygmunta Frankiewicza, który mówił o dorobku i przyszłości samorządności lokalnych i regionalnych oraz wykładu prof. Jarosława Flisa „Wartości i przywództwo w społecznościach lokalnych”. Następnie w grupach 150-osobowych udali się pod Sejm, gdzie apel w imieniu samorządowców odczytała Małgorzata Dąbrowska, sołtyska Bończy.

      W Warszawie spotkali się samorządowcy zrzeszeni w organizacjach wszystkich szczebli – od sołectw po największe miasta - Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Stowarzyszenie Tak! Samorządy dla Polski, Stowarzyszenie Łączy Nas Samorząd, Stowarzyszenie Wielkopolska – kierunek Europa, Stowarzyszenie Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa oraz Stowarzyszenie Wspólna Polska i OK Samorząd. Ogólnopolska Koalicja Samorządowa W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele sektora pozarządowego - Fundacja Batorego i Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. W Warszawie swój sprzeciw wyraziło ponad 700 samorządowców.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!