Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   24°

   Rowerzyści odwiedzili Kopenhagę i Skanię

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Rowerzyści odwiedzili Kopenhagę i Skanię

   W ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie, w dniach od 11 do 15 maja 2023 roku odbył się na rajd rowerowy do Kopenhagi zorganizowany przez wolontariuszy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus. Była to już siódma edycja wydarzenia, które miało na celu pogłębianie więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego a Skandynawami. Wyprawa została zorganizowana pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

   W wydarzeniu wzięło udział 50 rowerzystów z Polski oraz z Niemiec. Nas starcie rajdu w Szczecinie miłośników turystyki rowerowej pożegnali m.in. Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek, Kierownik Działu Marketingu Unity Line - Katarzyna Antoń, Kierownik salonu Opla w Grupie Gezet oraz Prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus – Paweł Malinowski.

   Prezydent Szczecina podkreślił, że wyruszający do Kopenhagi rowerzyści są ambasadorami Szczecina i Pomorza Zachodniego i dodał, że chętnie dołączyłby do wyprawy, ale jako gospodarz obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie ma obowiązki, które nie pozwalają mu opuścić w tym czasie stolicy Pomorza Zachodniego. Piotr Krzystek życzył uczestnikom rajdu bezpiecznej jazdy przez Polskę, Szwecję i Danię. Prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus wyraził radość, że w tym roku poza mieszkańcami Szczecina i Pomorza Zachodniego w rajdzie biorą udział także miłośnicy turystyki rowerowej m.in. z Chojnic, Dąbrowy Górniczej, Gdyni, Poznania, Tucholi i Warszawy. W tym roku w rajdzie uczestniczą także Niemcy z Meklemburgii – Pomorza Przedniego.

               Podczas pięciodniowej wyprawy rowerzyści mieli okazję pokonać dystans około 500 kilometrów, ciesząc się pięknem Skanii i odwiedzając najbardziej przyjazne rowerzystom miasto na świecie - Kopenhagę. Kopenhaga, będąc wzorem dla innych miast, udowadniała, że inwestycje w infrastrukturę rowerową i dbanie o bezpieczeństwo rowerzystów przyczyniają się do wzrostu liczby rowerzystów. Wyprawa szczecińskich rowerzystów stanowiła okazję do zdobycia inspiracji i poszukiwania rozwiązań, które można by zaimplementować w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.

               W trakcie rajdu rowerowego ze Szczecina do Kopenhagi, uczestnicy mieli okazję odwiedzić kilka urokliwych miasteczek, takich jak Ystad, Trelleborg i Lund. Te miejsca są znane z bogatej historii i licznych zabytków. W Ystad rowerzyści mieli okazję odkryć urok starówki z kamiennymi uliczkami i malowniczymi domkami. Miasto słynie z gotyckiego kościoła św. Marii oraz zabytkowego ratusza, który pochodzi z XIV wieku. Często jest również kojarzone z fikcyjnym detektywem Kurtem Wallanderem, bohaterem powieści kryminalnych autorstwa Henninga Mankella. Kolejnym przystankiem na trasie był Trelleborg, który jest znanym portem promowym i ma długą historię związaną z wikingami. Tu uczestnicy mogli zwiedzić rekonstrukcję wikingowskiego fortu Trelleborg, który powstał w IX wieku. To fascynujące miejsce oferuje możliwość zapoznania się z życiem i kulturą wikingów. Lund, kolejne miasto na trasie, to jedno z najstarszych miast w Szwecji, pełne pięknych zabytków i historycznych budowli. W centrum znajduje się katedra w Lund, jeden z najważniejszych zabytków romańskich w kraju. To imponujące dzieło architektury z XII wieku przyciąga uwagę swoimi wysokimi wieżami i bogato zdobionymi detalami. Ponadto, w Lund znajduje się również jedno z najstarszych i najbardziej renomowanych uniwersytetów w Skandynawii.

   Celem wyprawy było promowanie Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii i Kopenhagi do odwiedzenia Szczecina oraz regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego oraz miłośnicy turystyki z innych regionów Polski i Niemiec.

   Uczestnicy rajdu otrzymali koszulki kolarskie przedstawiające symbol Kopenhagi – Małą syrenkę (Den Lille Havfrue) ufundowane przez Partnera wydarzenia - przewoźnika promowego do Skandynawii, Unity Line. Organizatorzy serdecznie podziękowali wszystkim instytucjom i firmom, które przyczyniły się do zorganizowania tej wyprawy, w tym Demant Polska, Grupie Gezet i Geobike.

   Rajd rowerowy ze Szczecina do Kopenhagi stanowił nie tylko sportowe wyzwanie, ale także okazję do wymiany kulturowej i tworzenia trwałych więzi między uczestnikami z różnych regionów. Przez piękne krajobrazy i przygody na trasie, rowerzyści mogli docenić urok Skanii i doświadczyć przyjaznej atmosfery Kopenhagi. Ta wyjątkowa podróż na pewno pozostanie w ich wspomnieniach na długo.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!