Realizatorzy miejskiego programu In vitro wybrani

Marta Kufel

Mieszkańcy Szczecina, którzy będą chcieli skorzystać z miejskiego programu zapłodnienia pozaustrojowego, będą mieli wybór dot. miejsca jego realizacji. Miasto zdecydowało o wyborze dwóch realizatorów zadania.
W wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego wybrano na realizatorów programu polityki zdrowotnej pn.„ Program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2019-2021” klinikę VitroLive ze Szczecina oraz klinikę INVICTA z Gdańska.
Co ważne, mieszkańcy Szczecina, będą mogli skorzystać z programu w 4 różnych polskich miastach – Szczecinie (w ramach działań podejmowanych przez klinikę VitroLive) oraz Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu (w ramach realizacji programu przez klinikę INVICTA). Miasto postanowiło zdecydować się na wybór dwóch oferentów kierując się przede wszystkim dobrem par, które wezmą udział w programie.
Problem bezpłodności to niezwykle delikatna kwestia i w celu zapewnienia maksymalnego komfortu psychicznego postanowiono dać możliwość wyboru miejsca realizacji procedury. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnego napiętnowania par w środowisku lokalnym i zachowanie anonimowości oraz intymności. Należy pamiętać o tym, że to pary podejmą decyzję, w której z klinik skorzystają ze szczecińskiego programu.
Wybrani realizatorzy otrzymają dofinansowanie w wysokości 425 000 zł, co pozwoli na zrealizowanie każdemu z nich 85 procedur zapłodnienia pozaustrojowego.
Obecnie trwają ostatnie prace związane z formalnościami, których należy dokonać przed uruchomieniem programu. M.in. trwa doprecyzowanie terminów związanych z uruchomieniem procedury. O szczegółach będziemy informować.
Celem miejskiego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego jest przede wszystkim udzielenie pomocy parom, dla których jedyną możliwością posiadania potomstwa jest skorzystanie właśnie z tej metody. Dzięki jego wprowadzeniu możliwe będzie obniżenie liczby par bezdzietnych w Szczecinie, zapewnienie najlepszego standardu leczenia niepłodności oraz poprawę trendów demograficznych poprzez zastosowanie metody o najwyższej skuteczności, udokumentowanej badaniami naukowymi.
Z programu będzie mogło skorzystać ok. 100 par, mieszkających na terenie Szczecina co najmniej od 1 stycznia 2017 r., u których stwierdzono i potwierdzono dokumentacją medyczną bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne, zgodnie z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej, leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu. Program w szczególności kierowany będzie do par, które korzystały ze świadczeń zdrowotnych w ramach współfinansowania uzupełnionego programu pt. „Program kompleksowej oceny zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2016 -2020”, realizowanego przez SPSK Nr 1 PUM.
Przewiduje się, że całkowity koszt realizacji zadania w latach 2019-2021 wyniesie 850 000 zł brutto i będzie finansowany w ramach budżetu Miasta.