Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Ostatni w tym roku Rajski Dzień na Rayskiego

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Ostatni w tym roku Rajski Dzień na Rayskiego

   To wydarzenie wpisało się już w kalendarz najlepszych wakacyjnych imprez w mieście. Na jeden dzień mała część centrum Szczecina zamienia się w przestrzeń rajskich przyjemności dla dużych i małych. Czeka nas ostatnie w tym roku spotkanie na – jak twierdzi wielu – najfajniejszej ulicy Śródmieścia. Znajdą tam coś dla siebie chyba wszyscy, bo wspólnie z gospodarzami ulicy (czyli lokalnymi przedsiębiorcami), a także organizacjami pozarządowymi i wieloma ludźmi kochającymi nasze miasto szykujemy moc atrakcji!

   W programie tradycyjne już spotkania wokół literatury, które prowadzi Pan od książek, czyli Krzysztof Lichtblau. Spotkamy się m.in. z dyrektorem TRAFO Stanisławem Rukszą, czy ekipą odpowiedzialną za powstającą właśnie publikację pt. „Bizarny Szczecin”. Książki będą nam towarzyszyć przez cały dzień, bo oprócz rozmów znów będzie można spotkać się z księgarzami i wydawnictwami na ich stoiskach, a także wymienić się książkami w strefie wolnych książek, do której każdy może przynieść coś od siebie.

   Rajski Dzień na Rayskiego to też okazja do spotkania z aktywnymi z naszego miasta. Będzie z nami m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Stowarzyszenie Chowaniec, Akademia Dostępności oraz – po raz pierwszy w historii Rajskich – Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ze swoim zielonym, roślinnym bazarkiem, z którego cały dochód przeznaczony jest na pomoc podopiecznym organizacji. Stowarzyszenie Polites zadba o atrakcje dla młodszych mieszkańców, a kolektyw Głowa mała szykuje coś dla tych naj najmłodszych w wieku 1-3. Fani deskorolki będą z kolei mogli wziąć udział w warsztatach deskorolkowych dla początkujących. Nie trzeba mieć ze sobą niczego – o deski, ochraniacze i kaski zadba Akademia Deskorolki.

   Mamy też coś dla miłośników fotografii! Fundacja Thebestofszczecin będzie czekać na Was w swoim ulicznym studio portretowym, a kultowy Minifot przygotował wystawę zdjęć starego Szczecina i momentów uchwyconych podczas poprzednich edycji Rajskich Dni na Rayskiego – może się na nich odnajdziecie? A skoro o wystawach mowa, w jednym z podwórek otworzymy wystawę prac młodej artystki Alicji Król połączoną z premierą wykonanego przez nią muralu, zrealizowanego z inicjatywy mieszkańców w ramach konkursu Złota wspólnota, organizowanego przez ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki.

   Na poszukiwaczy skarbów czekać będzie też Rajska Giełda Winyli, market „na chwilę” z pięknymi rzeczami do zakupu, a także mała giełda komiksowa, gdzie będzie można też stworzyć własną antywojenną wlepkę. Tym razem na ul. Rayskiego powstanie też specjalna strefa pin-up, za którą odpowiada najbardziej znana szczecińska modelka retro, czyli Marvelous Retrolady, Olga Dąbkiewicz. Będzie można zrobić sobie tam foto w stylu retro – można przyjść przebranym! Olga szykuje jeszcze coś ekstra – pokaz mody retro w stylu lat 20. oraz Old Hollywood Glam.

   Jeśli wolicie pracę własnych rąk, to zapraszamy do Strefy działań ekologicznych, gdzie będzie można wziąć udział w warsztatach ozdabiania toreb oraz mozaikowych – bez zapisów. W temacie mozaik pojawi się coś jeszcze: spacer śladem śródmiejskich mozaik z duetem Mozaiki szczecińskie, czyli Joanną Olszowską i Sabiną Wacławczyk, z tłumaczeniem na język ukraiński.

   Wreszcie w ciągu dnia czekają nas aż dwa koncerty uliczne! Najpierw Ireneusz Skoczka, gospodarz ulicy, uraczy nas pięknymi dźwiękami gitary klasycznej, by na koniec dnia pałeczkę przejął Dzmitry Horbach, czyli Pianist Poet, którego mogliście widywać na ulicach Szczecina z jego przenośnym pianinem. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!

   Widzimy się już 28 sierpnia pomiędzy 12.00 a 20.00 na fragmencie ul. Rayskiego od pl. Grunwaldzkiego do pl. Zamenhofa. To całodniowe wydarzenie jest też po to, by promować tymczasowe, alternatywne formy korzystania z centrów miast poprzez oddanie ich mieszkańcom do celów innych niż tylko komunikacyjne. Co ważne, tego dnia ulica będzie zamknięta dla ruchu samochodowego na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do pl. Zamenhofa w godzinach od 5.00 do 21.00.

   1. Rajski Dzień na Rayskiego
    28 sierpnia 2022, godz. 12.00-20.00
    ul. Rayskiego (odcinek od pl. Grunwaldzkiego do pl. Zamenhofa)

   Program:

   Atrakcje dla małych i dużych:

   12.00-18.00

   Strefa Książek / wystawcy: dudowie.pl, Wydawnictwo Granda, Petersen, Kamienica w lesie, TRAFO Trafostacja Sztuki, Przeczytaj.pl, Legendziarz, Wydawnictwo Triglav

   Strefa Wolnych Książek / książki na wymianę

   Uliczna Giełda Winyli / 33’45’’ recordstore

   Mini Giełda Komiksu i tworzenie antywojennych wlepek

   Strefa pin-up z Marvelous Retrolady

   Market na chwilę / wystawcy: NNart, Katarzyna Pawlikowska, Miceramic, Scents of home, Handmade by Malwa, Projekt Sznurek, Bohomazy, maha, CZARNECKA

   Zielony bazarek szczecińskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

   Uliczne studio portretowe Fundacji Thebestofszczecin

   Minifot Szczecin - wystawa starych zdjęć Szczecina oraz zdjęć z poprzednich edycji RDnR

   Strefa Aktywnych 1 / Stowarzyszenie Lambda Szczecin, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Stowarzyszenie Chowaniec

   12:00-16:00         Strefa Aktywnych 2 / Stowarzyszenie POLITES, Akademia Dostępności

   12.30-15.30         Wędrujące pudło, czyli mobilny plac zabaw

   14.00                                    Otwarcie wystawy prac Alicji Król w podwórku kamienicy przy ul. Rayskiego 21
   i premiera muralu powstałego w ramach konkursu Złota wspólnota /
   we współpracy z 33’45” recordstore

   15.00                     Pokaz mody retro w stylu lat 20 oraz Old Hollywood Glam

   15.00-18.00         Zabawa, że głowa mała! / Zabawy dla najmłodszych z Głową małą

   15.30                     Uliczny koncert / Ireneusz Skoczka / gitara klasyczna

   16.00                                     Spacer śladem mozaik po Śródmieściu (z tłum. na jęz. ukraiński) / Слідами мозаїк Щецина. Піша екскурсія містом з перекладом на українську мову (start: pl.            

                                  Zamenhofa)

   16.00-18.15         Warsztaty deskorolkowe dla początkujących / 2 tury: 16.00 i 17.30 / Stowarzyszenie SWITCH i Akademia Deskorolki

   19.00                     Uliczny koncert / Dzmitry Horbach (Pianist Poet) / pianino

    

    

   Strefa działań ekologicznych:

   12.00-15.00         Warsztaty ozdabiania toreb

   15.00-18.00         Warsztaty mozaikowe

    

   Rozmowy wokół książek (prowadzenie: Krzysztof Lichtblau):

   12.30                     Katarzyna Górewicz

   13.30                     Promocja zina komiksowego „Cemęt”

   14.30                     Nikola Gawrońska (niko3ek)

   16.30                     Autorzy projektu “Bizarny Szczecin”

   17.30                     Stanisław Ruksza

   18.30                     Gabriel Augustyn i Krzysztof Lichtblau

    

   Będzie można też rozsiąść się wygodnie w zlokalizowanych tam kawiarniach czy restauracjach – część z nich przewiduje tego dnia specjalne działania.

   Realizację Rajskich Dni na Rayskiego wspierają organizacyjnie i finansowo: Gmina Miasto Szczecin, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o. o., Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o oraz Program Społecznik.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!