Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   10°

   Międzynarodowa konferencja epigenetyczna

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Międzynarodowa konferencja epigenetyczna

   W dniach 8-10 czerwca  do Szczecina zjedzie światowa czołówka naukowców prowadzących badania epigenetyczne. To będzie najważniejsze na świecie wydarzenie tego roku w epigenetyce mówi pomysłodawca i organizator konferencji „Clinical Epigenetics International Conference” dr hab. n. med. Tomasz K. Wojdacz.

   Epigenetyka to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin nauk medycznych i podstawowych. „Epi” oznacza „poza czymś”, „w dodatku”, i dobrze pasuje do nauki zrodzonej wtedy, gdy jeszcze wszystko tłumaczono mutacjami genowymi. Wprawdzie terminu tego jako pierwszy użył jeszcze pod koniec lat trzydziestych Conrad H. Waddington, ale musiało minąć parę dekad, by epigenetyka wkroczyła na dobre na scenę naukową. Okazało się, że zmiany ekspresji genów, które nie są związane z modyfikacjami sekwencji DNA, takimi jak mutacje, też mają wpływ i to nie tylko na podatność na choroby, ale także na nasze zachowanie czy postrzeganie świata. Stało się jasne, że choć wszystko ma swój początek w DNA, to zakodowana tam informacja może być modulowana przez środowisko. I to na niezliczone sposoby: przez urazy mechaniczne, w wyniku zażywania lekarstw czy nawet życie w mieście, a nie na wsi. To, jak się odżywiamy i jaki prowadzimy tryb życia, również nie pozostaje bez znaczenia przy odkodowaniu informacji umieszczonej w genie i przepisaniu jej na RNA lub białko – determinuje to stan naszego zdrowia. Czynniki środowiskowe modulują ekspresję, oddziałując na mechanizmy epigenetyczne, które włączają i wyłączają geny. Z jednej strony proces ten pomaga redukować skutki niekorzystnych czynników zewnętrznych, ale z drugiej może prowadzić do deregulacji funkcji komórek, a w konsekwencji – chorób. Epigenetyka kliniczna bada, w jaki sposób się to odbywa.

    

   Proces chorobowy rzadko zaczyna się dlatego, że z dnia na dzień w jednej z komórek w naszym ciele zmieniło się DNA. Tym zapalnikiem najczęściej jest coś innego i próbujemy identyfikować te mechanizmy – wyjaśnia dr hab. n. med. Tomasz K. Wojdacz, kierownik Samodzielnej Pracowni Epigenetyki Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

   O tym, że dziedzina ta może wkrótce zrewolucjonizować zarówno diagnostykę, jak i leczenie, świadczą choćby oparte na markerach epigenetycznych testy umożliwiające wykrywanie asymptomatycznych (i jeszcze w większości przypadków wyleczalnych) nowotworów w próbce krwi, które znajdują się już na zaawansowanym etapie testów klinicznych. Zwiększa się też lista testowanych leków celowanych na mechanizmy epigenetyczne.

    

   Światowa czołówka badań epigenetycznych zagości na początku czerwca w Szczecinie. Zaproszenie do udziału w Clinical Epigenetics International Conference (CLEPIC) przyjęli m.in. prof. Susan Clark (Garvan Institute of Medical Research), prof. Stephan Beck (University College London), prof. Wolf Reik (Babraham Institute), a także naukowcy z wielu innych ośrodków badawczych z całego świata. Największe międzynarodowe wydarzenie w epigenetyce w 2022 roku potrwa trzy dni – od 8 do 10 czerwca. 

    

   Udało się nam zaprosić prelegentów, którzy są liderami badań epigenetycznych. Konferencja będzie zatem niepowtarzalną okazją do nawiązania kontaktów, przyjrzenia się prowadzonym przez nich badaniom oraz zainteresowania ich własnymi pomysłami. Dlatego też do udziału w wydarzeniu zachęcamy szczególnie studentów i młodych naukowców stojących u progu kariery – zachęca dr hab. n. med. Tomasz K. Wojdacz z PUM, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

    

   Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez stronę: www.clepic.org. Tam też znajdują się wszystkie niezbędne informacje, m.in. program, lista prelegentów i ich biografie.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!