Mali goście w laboratorium
Natalia Mróz
Czym zajmuje się Twoja mama? To pytanie często pada w przedszkolach, a maluchy nie zawsze potrafią dokładnie odpowiedzieć na to pytanie. Podobny problem miewały dzieci pań pracujących w naszym laboratorium. Rozwiązaniem okazał się dzień otwarty w jednym z najważniejszych miejsc w ZWiK.
14 dzieci w różnym wieku miało niepowtarzalną okazję zobaczyć z bliska czym zajmuje się laboratorium centralne. Zamiast substancji i odczynników używanych na co dzień pojawił się wprawdzie brokat, olej i barwniki, ale to nie przeszkodziło w dokładnym poznaniu zadań wykonywanych każdego dnia przez panie pracujące w laboratorium. Każdy dostał specjalny fartuch, były eksperymenty, zabawy i trochę nauki. Bulgotało, wylewało się i mieniło na różne kolory. Były nawet bakterie ułożone w różne kształty i świecące dzięki ultrafioletowi, a także balony, które same się pompowały! Po takich prezentacjach dzieci nie będą miały już wątpliwości jak ważne zadania wykonują ich mamy. Na zakończenie nauki mali goście dostali specjalne odznaki i zapewnienie, ze naszą kranówkę można pić bez obaw.
Laboratorium ZWIK w ostatnich tygodniach kolejny raz uzyskało pozytywną ocenę Polskiego Centrum Akredytacji. Audyt, który został u nas przeprowadzony obejmował cały System Zarzadzania w Laboratorium, zgodnie z określonymi normami. Akredytacja to uznanie przez upoważnioną jednostkę kompetencji laboratoriów do wykonywania określonych działań. Certyfikacja służy budowaniu i umacnianiu zaufania do wyników badań, usług, kadry oraz systemów zarządzania. Audyt został przeprowadzony w corocznej ocenie przez trzech audytorów: audytora wiodącego i dwóch audytorów technicznych i obejmował cały System Zarzadzania w Laboratorium zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.
Ocena składała się z dwóch części:
- Jakościowej, według następujących składowych – struktura organizacyjna, procesy operacyjne w Laboratorium Centralnym, Polityka Jakości, bezstronność, doskonalenie: przegląd zarządzania, audyty wewnętrzne, działania korygujące, identyfikacja i analiza ryzyka, realizacja polityki jakości, nadzór nad dokumentacją, rejestry dokumentów zewnętrznych i wewnętrznych, aktualność norm, realizacja usług: ocena zgodności z wymaganiami, poufność, ankiety zadowolenia klienta, skargi reklamacyjne, prace niezgodne z wymaganiami, nadzór i monitorowanie kompetencji personelu, upoważnienia pracowników do określonych czynności, kwestionariusze adaptacyjne dla nowo przyjętych pracowników oraz ich weryfikacja, wymagania kompetencyjne na poszczególnych stanowiskach, zakupy inwestycyjne i ich realizacja, ocena dostawców usług i wyrobów, 2 audyty pionowe.
- Technicznej, obejmującej swym zakresem cały obszar techniczny – czyli pracownię wody, ścieków i mikrobiologii. Sprawdzane między innymi było: wyposażenie pomiarowe i pomocnicze – harmonogramy kontroli metrologicznej (realizacja), ocena wyników wzorcowań, kryteria oceny, walidacje i weryfikacje metod badawczych, plan potwierdzenia ważności wyników, - 2 audyty pionowe – od przyjęcia zlecenia na badanie poprzez wykonanie badań, autoryzacje wyników i opracowanie sprawozdania.
Jednym słowem sprawdzane było wszystko! Przykładem może być to, że oceniana była cała pracownia mikrobiologii – od przyjęcia próbki poprzez wykonanie badań, odczyty, sprawdzenie wszelkich zapisów, dekontaminację, proces sterylizacji butelek itp., plan potwierdzenia ważności dla metod mikrobiologicznych, walidacje i szacowanie niepewności. Co ważne, w tym roku udało nam się poddać ocenie i jednocześnie poszerzyć zakres akredytacji na nowe metody.
Brzmi poważnie? Bo takie jest! Najważniejsze, że ocena Polskiego Centrum Akredytacji przebiegła bardzo pomyślnie, nie stwierdzono żadnej niezgodności.
Dodatkowo nasze laboratorium bierze udział w badaniach biegłości i porównaniach międzylaboratoryjnych tylko u akredytowanych organizatorów m.in. LGC Standards, gdzie próbki przysyłane są z Wielkiej Brytanii, porównujemy się z laboratoriami z całej Europy i absolutnie nie odstajemy od najlepszych, a nawet wyznaczamy standardy.
Zakres usług Laboratorium obejmuje:
- pobieranie próbek wody, wody do spożycia i ścieków
- wykonanie analiz fizykochemicznych próbek wody, wody do spożycia, ścieków,
- wykonanie analiz mikrobiologicznych próbek wody, wody do spożycia,
- oznaczenie biologicznego wskaźnika kontroli skuteczności sterylizacji (sporal A), rodzaj: obecność drobnoustroju wskaźnikowego Geobacillus stearothermophilus.