Lipiec miesiącem bez plastiku. Podejmij wyzwanie z wodociągami
Robert Duchowski
Kalendarz świąt nietypowych upakowany jest różnymi okolicznościami do świętowania. Choć półmetek miesiąca już za nami to jest jeszcze czas na podjęcie wyzwania. Lipiec jest ogłoszony miesiącem bez plastiku. Szczecińskie wodociągi pomogą w byciu zdrowszym i bardziej EKO. Coraz więcej poidełek w mieście i zdrowa kranówka w naszych domach dają możliwość eliminacji plastiku i stania się częścią globalnego ruchu.
Lipiec bez plastiku to międzynarodowa akcja. Ruch który zachęca miliony ludzi do bycia częścią rozwiązania problemu jakim jest zanieczyszczenie planety plastikiem.
- Takie inicjatywy to też doskonała okazja, żeby mówić głośniej o zagrożeniach jakie niesie za sobą picie wody butelkowanej - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. -Naukowcy coraz więcej wiedzą i mówią nanoplastiku, który przedostaje się do naszego organizmu. Są zatem 3 ważne aspekty przemawiające za kranówką – ekologia, ekonomia i zdrowie.
EKOLOGIA
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste podaje, że:
- 25 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych jest wytwarzanych co roku w krajach Unii Europejskiej, a tylko 30% jest poddawanych recyklingowi
- Każda minuta to milion torebek foliowych zużywanych na świecie
- Plastik rozkłada się 450 lat
- 90% wszystkich śmieci, którymi zanieczyszczone są oceany to śmieci plastikowe
Co możesz zrobić?
Zacznij od najprostszych kroków. Podejmij wyzwanie i zamiast plastikowej butelki jednorazowej wybierz taką ze stali lub szkła, posiłki noś we własnych opakowaniach, a na zakupy wybierz się z własną torbą.
Wodociągi szczecińskie pomogą w byciu zdrowszym i bardziej EKO! Są 3 ważne aspekty przemawiające za kranówką – ekologia, ekonomia i zdrowie.
Wiemy, że opakowania z tworzyw sztucznych rozkładają się wiele lat i zanieczyszczają nasza planetę. Wybór opakowań wielokrotnego użytku to nie tylko oszczędność, ale także dbanie o Ziemię.
Fakty są następujące:
- Dorosły człowiek powinien pić co najmniej 1,5-2 litrów wody.
- W Szczecinie żyje blisko 400 tysięcy ludzi ( ludność (30.06.2023 r.) – 390,3 tys. źródło. GUS )
- Jeśli połowa mieszkańców naszego miasta kupi zaledwie jedną butelkę wody dziennie do środowiska wprowadzamy 4000 kg plastiku każdego dnia! ( pusta butelka 0,5 l waży ok 20g )
Przypominamy, że kranówka jest najlepszą alternatywą dla wód butelkowanych. Szklanka, bidon i inne pojemniki wielorazowego użytku pozwalają na eliminację kolejnych zanieczyszczeń naszej planety.
EKONOMIA
Matematyka jest nieubłagana - 1m3 wody to 1000l. W Szczecinie płacimy zatem 6,12 gr za 1000 litrów wody. Na rynku za te sama kwotę kupimy 3 butelki wody.
ZDROWIE
Skład mineralny naszej wody jest lepszy niż wielu popularnych wód źródlanych i mineralnych. Dla przykładu jeden z producentów podaje wartość 213 mg/l - to dwukrotnie mniej niż w naszych ujęciach:
Źródło: www.zwik.szczecin.pl
Ale co z tym plastikiem?
Cząsteczki plastiku niewidoczne dla naszego oka znajdują się w wodzie butelkowanej – to fakt potwierdzony przez badaczy. To, czego nie widać jest potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Plastik wędrujący do naszego organizmu nie zwiastuje niczego dobrego i już teraz pojawia się coraz więcej badań naukowych, a dzięki temu materiałów w mediach, na ten właśnie temat.
- Nie tylko samo tworzywo, w którym przechowywana jest woda, ale także samo zakręcanie i odkręcanie butelki może powodować przedostawanie się szkodliwych substancji do organizmy - mówi Hanna Pieczyńska. - Tu znów z pomocą przychodzi kranówka, która jest wolna od tego typu elementów.
SKĄD POCHODZI WODA W NASZYCH KRANACH?
Przypominamy, że blisko 90 % wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z Miedwia, które jest 5 co do wielkości jeziorem w Polsce, ma powierzchnię 3800 m2. Jego długość to 16,6 km, szerokość 3,2 km, a największa głębokość 43,5 m – to pokazuje wielkość zbiornika. Nasza czerpnia usytuowana jest na zachodnim brzegu, 255 m od linii brzegowej, na głębokości 16-18m od lustra wody. Dwoma rurociągami o średnicy 1200 mm wpływa ona do komór pompowni przez sita mechaniczne zatrzymujące duże części stałe – muszle, ryby, rośliny. Woda dalej przekazywana jest do stacji uzdatniania wody oddalonej o 2,5km od pompowni.
W Stacji Uzdatniania Wody odbywa się cały szereg różnych procedur i procesów, aby woda w naszych kranach była najwyższej jakości. To, co płynie do Szczecina nie ustępuje jakością wodom butelkowanym. Co dokładnie dzieje się nad Miedwiem?
- dezynfekcja wstępna ozonem (O3),
- koagulacja,
- sedymentacja,
- filtracja przez złoże antracytowo-piaskowe,
- utlenianie pośrednie ozonem (O3),
- filtracja przez złoże z granulowanym węglem aktywnym,
- dezynfekcja końcowa dwutlenkiem chloru (ClO2).
Po tych procesach, które w naszym opisie zostały mocno uproszczone, woda jest kierowana do dwóch zbiorników ruchowych o pojemności 5 tys m3 każdy. Ze zbiorników woda wypływa grawitacyjnie do Szczecina oddalonego o 32 km od Miedwia. Odbywa się to poprzez dwie magistrale wodociągowe - pierwszą o średnicy 1200 mm i drugą o średnicy 700 mm. Pierwszy rurociąg biegnie do zbiorników ZPW Pomorzany, skąd woda po powtórnej dezynfekcji tłoczona jest do lewobrzeżnej sieci wodociągowej miasta. Rurociąg drugi biegnie do pompowni wody w Kijewie, gdzie woda kierowana jest do zaopatrzenia prawobrzeżnej części Szczecina.
Woda podlega ciągłej kontroli. Przy ujęciu mieści się laboratorium, w który codziennie badane są parametry fizykochemiczne i bakteriologiczne wody surowej, następnie w poszczególnych fazach produkcji, a na końcu sprawdzana jest woda czysta. Codziennie badanych jest 26 parametrów, pełna analiza miesięczna to ponad 60 analiz.