Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   23°

   EcoGenerator: Z nami rozwiniesz się zawodowo

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   EcoGenerator: Z nami rozwiniesz się zawodowo

   Szczecińska spalarnia to nowoczesny zakład pracy, który skupia fachowców z różnych dziedzin. Największą grupę stanowią pracownicy techniczni. Mogą oni rozwijać tu zdobyte już doświadczenie lub zaczynać zawodową karierę. Zakład oferuje bowiem szkolenia, zewnętrzne kursy, które pozwalają zdobyć konieczne uprawnienia. 

   W szczecińskim Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów na około 120 pracowników ponad 80 to osoby na stanowiskach technicznych w większości z wykształceniem mechanicznym czy elektrycznym. Znajdziemy tu również np. absolwentów logistyki, czy osoby z umiejętnościami spawalniczymi, które są niezbędne w razie remontów i napraw.

   - Najwięcej osób, które znalazły u nas pracę jest absolwentami kierunków technicznych. Są to zarówno osoby, które ukończyły studia wyższe jak i absolwenci szkół średnich czy branżowych. Zatrudniamy pracowników z wykształceniem mechanicznym, elektrycznym, elektronicznym oraz absolwentów kierunków chemicznych. Ci ostatni znajdują zajęcie w dziale oczyszczania wody, spalin i ścieków – zauważa Mariusz Lizak, kierownik Wydziału Ruchu w EcoGeneratorze. – Mamy praktykę w przyjęciach osób od razu po skończonych studiach i wyszkoleniu ich do osiągnięcia zawodowej samodzielności.

   Nowoczesna technologia wymaga wiedzy

   Podstawowy proces szkolenia pracownika trwa od 6 do 9 miesięcy. Dopiero po zdobyciu wszystkich kwalifikacji poprzez szkolenia w zakładzie i kursy zewnętrzne, osiąga on poziom, w którym może podejść do egzaminu wewnętrznego i uzyskać dopuszczenie, upoważnienie i uprawnienie do pracy samodzielnej. Trzeba wykazać się tutaj wiedzą, bo w spalarni nie ma miejsca na żadne błędy. Zakładem rządzą bowiem ogromne moce, temperatury, ciśnienia.

   EcoGenerator jest specyficznym i nowoczesnym zakładem. To elektrownia, w której paliwem są odpady. Zachodzą tu jednak pewne procesy, które nie są typowe dla elektrowni, bo EcoGenerator stosuje najnowocześniejszą technologię oczyszczania spalin.

   - Wykorzystywany jest w niej elektrofiltr, metoda mokra oczyszczania wspomagana filtrem workowym z reaktorem - dodaje Mariusz Lizak. – Następnie ścieki powstałe w procesie oczyszczania spalin kierowane są do chemicznej oczyszczalni ścieków przemysłowych. W Polsce taką oczyszczalnię ścieków technologicznych jak u nas, można zobaczyć tylko w zakładach chemicznych. Skala jest oczywiście inna, ale stopień skomplikowania i metoda działania taka sama.

   Eco Generator jest jednym z tych niewielu miejsc pracy, w których można wykorzystać zdobytą wiedzę, nabyć ogromnego doświadczenia i poznać to, co jest najnowocześniejsze równocześnie.

   W EcoGeneratorze prowadzony jest program praktyk studenckich i staży zawodowych. Można zgłaszać się przez cały rok, poza okresem remontowym. Osoby chętne do odbycia praktyk czy stażu w ZUO mogą zgłaszać się poprzez mail rekrutacja@zuo.szczecin.pl Po stażu pracę w spalarni zaczął np. Benjamin Bajera.

   „To jest to, co chciałbym w życiu robić”

   Kiedy dowiedział się, że jako absolwent energetyki na Wydziale Mechanicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, może skorzystać z miesięcznego stażu, od razu wybrał EcoGenerator. Wdrożenie studentów na rynek pracy finansowała wtedy Unia Europejska.

   - W EcoGeneratorze pojawiłem się zaraz po zdobyciu tytułu inżyniera w 2019 roku. W trakcie studiów byliśmy na praktykach w innej elektrociepłowni, chciałem zobaczyć jak jest tu. Okazało się, że czas w trakcie unijnego stażu polegał na zdobywaniu kolejnej porcji wiedzy, szkoleniach i podążaniu krok w krok za swoim opiekunem – wspomina Benjamin Bajera, operator bloku. – Nie miałem żadnych uprawnień, certyfikatów, więc nic samodzielnie nie mogłem robić. Przeszedłem jednak ten czas, chłonąłem wiedzę i bardzo mi się spodobało.

   Przez kolejne miesiące pan Benjamin zdobywał kwalifikacje konieczne do pracy w EcoGeneratorze. Pracę zaczął jako obchodowy bloku a po trzech miesiącach został operatorem bloku.

   - To jest w praktyce dokładnie to, czego uczyłem się w teorii na studiach. Od działania pompy, turbiny, kotła i połączenia tego w jeden proces – zauważa pan Benjamin. - Zdarzają się sytuacje, że trzeba czasem zajrzeć do podręcznika i przypomnieć sobie co nieco, ale fachową wiedzą zawsze służą mi także koledzy.

   Jako operator bloku pan Benjamin nadzoruje pracę kotła i turbozespołu. Większość czasu pracy spędza w nastawni obserwując to, co wskazują monitory. Jeśli jakieś parametry np. ciśnienie w kotle, temperatura spalin, pary, skład spalin itd. odbiegają od prawidłowych, musi podejmować szybkie decyzje i wykazać się przy tym wiedzą.

   - To jest to, co chciałbym w życiu robić. Ta praca bardzo mi odpowiada. Udało mi się nawet pogodzić ją z dalszą nauką i w czasie wakacji w 2021 roku napisałem pracę magisterską z odnawialnych źródeł energii – kończy Benjamin Bajera

   Kogo obecnie szukamy?

   Osoby poszukujące pracy powinny śledzić ogłoszenia na www.zuo.szczecin.pl. A oto niektóre stanowiska oferowane w EcoGeneratorze:

   - Obchodowy bloku, do którego obowiązków należą: nadzór nad pracą kotła energetycznego i urządzeń pomocniczych kotła, nadzór nad pracą turbiny parowej i urządzeń pomocniczych turbiny. Wymagania: wykształcenie co najmniej średnie - preferowanie energetyczne, mechaniczne, chemiczne, lub pokrewne.

   - Operator urządzeń oczyszczania, do którego obowiązków należą: sterowanie i nadzór nad pracą urządzeń oczyszczania spalin, ścieków i przygotowania wody. Wymagania podstawowe: wykształcenie co najmniej średnie, preferowane chemiczne, energetyczne lub pokrewne.

   - Obchodowy urządzeń odżużlania, do którego obowiązków należą: obsługa urządzeń odżużlania, odpopielania, odpylania, prowadzenie załadunku produktów spalania do urządzeń transportowych. Wymagania: wykształcenie zawodowe oraz doświadczenie w pracy przy przenośnikach taśmowych. 

   - Monter urządzeń mechanicznych, do którego zadań należą: nadzorowanie pracy urządzeń mechanicznych, wykonywanie prac monterskich, remontowych konserwacyjnych, przeglądowych, wykonywanie prac przełączeniowych na urządzeniach mechanicznych. Wymagane jest wykształcenie średnie lub zawodowe o profilu ślusarz, spawacz, monter, mechanik i minimum 3 letnie doświadczenie w pracy na stanowisku ślusarz, spawacz, monter lub mechanik.

   Na wszystkich stanowiskach ważna jest gotowość do pracy zmianowej. Zakład oferuje zatrudnienie w formie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, możliwość rozwoju i szkolenia, jasne warunki zatrudnienia i awansu, atrakcyjne ubezpieczenie grupowe i pakiety medyczne oraz świadczenia z funduszu socjalnego.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!