EcoGenerator z milionem gigadżuli

Robert Duchowski

10 marca 2020 roku tuż przed godz. 9 w nastawni EcoGeneratora zebrała się niemal cała zmiana, by na własne oczy zobaczyć, jak licznik gigadżuli na ekranie monitora przeskakuje z 999 999 GJ na okrągły milion.
Gigadżul – to jednostka ciepła. Moc wymienników ciepła EcoGeneratora wynosi przy normalnej pracy dwóch kotłów ok. 28 MWh. 1 MWh = 3,6 GJ. Tak więc przez godzinę EcoGenerator wytwarza ok. 100 GJ (28 x 3,6 = 100,8 GJ). W sumie od początku, czyli od grudnia 2017 roku zakład na Ostrowie Grabowskim wytworzył milion GJ ciepła, którego odbiorcą jest Szczecińska Energetyka Cieplna, a potem mieszkańcy miasta (w postacie ogrzewania i ciepłej wody w kranach).
EcoGenerator odpowiada za dostawę ok. 13 proc. ciepła systemowego w Szczecinie. Turbina EcoGeneratora pracuje w kogeneracji. To oznacza, że para wykorzystana do obracania wirników turbiny, a w konsekwencji do wytwarzania energii elektrycznej, dzięki upustom, może być użyta powtórnie do ogrzewania wymienników ciepła, znajdujących się tuż obok turbiny.
- Woda dostarczana przez SEC do wymienników ma ok. 50 st. C, a na wyjściu – po podgrzaniu przez parę – 85 st. C. Przy mrozach, a tym samym większym zapotrzebowaniu na ciepło, na wyjściu ma ponad 100 st. C - mówi Wojciech Jachim, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Szczecin. - Przez godzinę do sieci SEC – i tu znów w zależności od potrzeb – EcoGenerator dostarcza do SEC-u od 300 do nawet 1000 m3 podgrzanej wody.
To nie wszystko. Ponieważ EcoGenerator dysponuje zaawansowaną technologią do uzdatniania i odkamieniania wody, szczecińska spalarnia uzupełnia ubytki wody w sieci SEC, do których dochodzi np. na skutek awarii. Możliwości EcoGeneratora w tym zakresie to 20 tys. litrów uzdatnionej wody na godzinę.
Energia zamiast odpadów
EcoGenerator, Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego zamienia w energię 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie zapewniając prąd i ciepło dla ok. 30 tys. mieszkań. W 2019 roku wytworzył 82 tys.MWh energii elektrycznej i 609 tys. GJ ciepła. Właścicielem i operatorem spalarni jest miejska spółka Zakład Unieszkodliwiania Odpadów.