Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Dni Skandynawskie 2024. Rowerzyści wyruszyli do Kopenhagi

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Dni Skandynawskie 2024. Rowerzyści wyruszyli do Kopenhagi

   W czawrtek (2 maja) rano w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie 50 rowerzystów wyruszyło ze Szczecina do Kopenhagi. Wydarzenie zorganizował Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Przed pomnikiem Adama Mickiewicza w Szczecinie miłośników turystyki rowerowej pożegnali m.in. Zastępca Prezydenta Szczecina – Lidia Rogaś, przedstawiciel operatora promowego Unity Line – Marta Mielnik oraz Prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus – Paweł Malinowski.

   Zastępca Prezydenta Szczecina podkreśliła, że wyruszający do Kopenhagi rowerzyści są ambasadorami Szczecina i Pomorza Zachodniego i dodała, że także w Szczecinie z roku na rok infrastruktura drogowa jest coraz bardziej przyjazna rowerzystom chociaż jeszcze dużo nam brakuje do standardów skandynawskich. Lidia Rogaś życzyła uczestnikom rajdu bezpiecznej jazdy przez Polskę, Szwecję i Danię. Prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus wyraził radość, że w tym roku poza mieszkańcami Szczecina i Pomorza Zachodniego w rajdzie biorą udział także miłośnicy turystyki rowerowej m.in. z Warszawy, Chojnic, Częstochowy, Lęborka czy Żagania.

    

    

   Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem Prezydenta Miasta Szczecin oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

   Rowerzyści w 5 dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Na pierwszym etapie będą delektować się pięknem Pomorza Zachodniego na odcinku ze Szczecina do Świnoujścia. Rozwijająca się dynamicznie infrastruktura rowerowa na Pomorzu Zachodnim umożliwi pokonanie m.in. niedawno otwartej drogi rowerowej z Dąbia do Lubczyny gdzie rowerzyści będą jechać po wale przeciwpowodziowym w bezpośredniej bliskości Jeziora Dąbie. Po przeprawieniu się do Szwecji rowerzyści pokonają kolejne 100 kilometrów po wybrzeżu Skanii. Trzeciego dnia miłośnicy turystyki rowerowej będą zwiedzać najbardziej rowerowe miasto na Świecie – Kopenhagę. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim. Czwarty dzień to ponowny przejazd prze Skanię, a piąty to już powrót do Szczecina.

    

    

   Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu.

   Uczestnicy wyprawy otrzymali dedykowane koszulki kolarskie, które ufundowała firma Unity Line. Organizację wydarzenia wsparły także firmy Grupa Gezet oraz Geobike. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można było zorganizować tą wyprawę.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!