Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   Budżet Kryzysu Finansów Samorządowych: pozytywne opinie ekspertów

   Darek Sadowski

   Darek Sadowski

   Budżet Kryzysu Finansów Samorządowych: pozytywne opinie ekspertów

   Zapewnia bezpieczeństwo, zawiera odważne założenia i podtrzymuje wiarygodności finansową miasta – tak w oczach niezależnych ekspertów prezentuje się projekt przyszłorocznego budżetu Szczecina. Głosy uznania ekonomistów na temat dokumentu potwierdza również pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej.

   - Projekt budżetu zapewnia możliwość stabilnej realizacji zadań przez Miasto Szczecin i jest adekwatny do wyzwań determinowanych szeroko rozumianą sytuacją kryzysową. Jest to projekt zabezpieczający wywiązywanie się Miasta z podjętych zobowiązań oraz pozwalający na zachowanie płynności finansowej. – twierdzi prof. Magdalena Zioło z Uniwersytetu Szczecińskiego.

   Ta sytuacja kryzysowa, do której odnoszą się fachowcy to splot galopującej inflacji, marginalizacji samorządów i obciążania gmin dodatkowymi, kosztownymi zadaniami. W ostatnich latach Gmina Miasto Szczecin musiała zajmować się m.in.: niwelowaniem skutków pandemii, kryzysem uchodźczym, organizacją wypłat 500+, dodatkiem węglowym, dodatkiem osłonowym czy oświatą. Szczególnie kosztowne i obciążające jest to ostatnie zadanie.

   - Budżet Miasta Szczecin w sposób permanentny jest obciążony skutkami nieudanych reform dotyczących oświaty. To wciąż eksperymenty, które generują we wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego duże luki finansowe. Miasto Szczecin będzie miało coraz mniej do powiedzenia, a coraz więcej do sfinansowania. – ostrzega prof. Beata Zofia Filipiak z Uniwersytetu Szczecińskiego.

   Ograniczanie przez władze centralną dochodów z tytułu podatku PIT, a także dodatkowe wydatki związane m.in. z astronomicznymi cenami prądu, paliw i kosztami obsługi kredytów sprawiły, że w sumie budżet Szczecina będzie mniejszy o blisko 450 mln zł niż gdyby nie wprowadzono „Polskiego Ładu”.

   Dlatego aby ratować miejski budżet kluczowe będzie zmniejszenie wydatków na inwestycje, które w przyszłym roku będą o blisko 300 mln zł mniejsze niż w roku obecnym. Mówiąc wprost oznacza to rezygnację z kilkunastu zadań. Chodzi m.in. o przebudowę ważnych ulic, kąpielisk czy sportowej infrastruktury szkolnej.

   - Zbilansowanie budżetu w tych warunkach, również w związku z przewidywanym spowolnieniem rozwoju gospodarki wymagało starannej analizy i podjęcia odważnych, a zarazem koniecznych decyzji odnośnie do kształtu projektu budżetu. – podsumuje prof. Stanisław Flejterski z Wyższej Szkoły Bankowej.

   Eksperci zgodnie doceniają także plan utrzymania nadwyżki operacyjnej, której poziom ma zapewnić stabilność finansową Miasta. A to, w obliczu sytuacji kryzysowej oznacza możliwość realizacji ustawowych zadań oraz wypełnienie zaciągniętych przez Miasto zobowiązań.

   Miejscy radni będą głosować nad uchwaleniem projektu budżetu miasta na 2023 rok podczas Sesji Rady Miasta, która odbędzie się 14 grudnia br.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!