Awaria w PGE - dokumentacja
Robert Duchowski
30 tysięcy szczecinian bez ogrzewania i ciepłej wody w najchłodniejszych dniach zimy - to skutek awarii, za którą odpowiada PGE. Szczecińska Energetyka Cieplna i miejskie służby wszelkimi dostępnymi sposobami ratowały sytuację.
Problemy w należącej do PGE Elektrociepłowni Pomorzany zaczęły się 8 lutego br. Ich następstwem było występowanie zakłóceń w dostawach ciepła w lewobrzeżnej części miasta. W miarę swoich możliwości SEC minimalizował skutki awarii. W tym celu uruchomione zostało rezerwowe źródło Ciepłowni Rejonowej Marlicza, zwiększono też moc Ciepłowni Rejonowej Dąbska. W najchłodniejszych dniach pełną parą pracował też miejski Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów. SEC na bieżąco regulował sieć, dostosowując ją do zmieniających się parametrów w źródłach.
Mimo zapewnień ze strony PGE, jeszcze przez kilka dni nie zmienił się status pracy Elektrociepłowni Pomorzany, która na skutek awarii wciąż nie dotrzymywała parametrów i stale zaniżała temperaturę nośnika grzewczego. Bezpośrednio wpływało to na zakłócenia, a nawet przerwy w dostawach ciepła i ciepłej wody. Mieszkańcy jednak nie odczuwali tych problemów, ponieważ pełne dostawy ciepła do mieszkań zabezpieczało źródło rezerwowe Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Problem zniknął kilka dni później, głównie za sprawą poprawy warunków atmosferycznych i ocieplenia.
Komplet dokumentów, w których m.in.: opisane są szczegółowe informacje na ten działań zapobiegawczych podczas awarii znajdują się w załącznikach pod niniejszym artykułem. Ewentualne kolejne elementy korespondencji będą aktualizowane na bieżąco.
Lista dokumentów:
- Pismo Wojewody do Prezydenta Szczecina ws. dostaw energii cieplnej
- Odpowiedź Prezydenta Szczecina do Wojewody ws. dostaw energii cieplnej
- Zaproszenie dla PGE na Sesję Rady Miasta
- Zaproszenie dla SEC na Sesję Rady Miasta
- SEC - prezentacja na Sesję Rady Miasta
- Pismo Prezydenta Szczecina do URE
- Odpowiedź URE do Prezydenta Szczecina
Awaria w Elektrociepłowniach PGE to najlepszy przykład na to, jak istotne są różnorodne źródła, z których miasto można czerpać ciepło. Przypomnijmy, że dzięki przystąpieniu do spółki New Cogen, należącej do grupy kapitałowej E.ON, w 2023 roku Szczecin zyska nowe, ekologiczne źródło ciepła i energii elektrycznej. Zmniejszy się tym samym ilość węgla kamiennego używanego do wytworzenia ciepła dla naszego miasta. Działanie to jest zgodne z obowiązującą strategią zrównoważonego rozwoju Szczecina, która kładzie duży nacisk na inwestycje proekologiczne.