Archi-przygody - podsumowanie ogólnopolskiego projektu
Natalia Mróz
W czwartek, 9 listopada w Klubie 13 MUZ odbył się wernisaż wystawy poprojektowej Archi-przygody. To Ogólnopolski projekt organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, do którego Pałac Młodzieży został zakwalifikowany spośród ponad 150 zgłoszeń od przedszkoli, szkół oraz instytucji kultury z całej Polski i jako jedna z dwóch w Szczecinie!
Uczestnicy jednej z grup Pracowni Plastycznej Magdaleny Kucharskiej z Pałacu Młodzieży, od września do listopada 2023r. brali udział w ogólnopolskim programie z zakresu edukacji architektonicznej, który miał za zadanie przybliżyć dzieciom zagadnienia związane z architekturą, ale także wprowadzić młodych ludzi w sferę życia społecznego. Zajęcia prowadziła Magdalena Kucharska wraz z edukatorem, architekt, Hanną Niełacny.
Dzieci podczas zajęć zastanawiały się więc m.in. po co nam domy i architekci, i jaką rolę pełnią zmysły w postrzeganiu rzeczywistości. Podczas spaceru po okolicy obserwowały budynki i detale architektoniczne, które potem przedstawiły na papierze wybraną techniką malarską.
Uczestnicy działali przede wszystkim w przestrzeni – budowali własną bazę z materiałów i przedmiotów dostępnych w sali, konstruowali z chrupków kukurydzianych niecodzienne budowle, konstruowali z różnych elementów własne budynki. Dowiedzieli się również co to jest skala i proporcje, a następnie lepili proporcjonalnego ludzika z gliny.
Przede wszystkim jednak odczuli, że ich działania mają wpływ na nasze otoczenie.
– Stworzyliśmy i nadaliśmy nowe kolory ławeczkom przed Pałacem Młodzieży! Dzieci obserwując różne przykłady małej architektury, stworzyły własne projekty koncepcyjne kolorystyki ławeczek, które po przekształceniu w projekt wykonawczy – wszyscy razem malowaliśmy. - powiedziała Monika Wiczyńska z Pałacu Młodzieży.
Na wystawie podsumowującej projekt, mogliśmy zobaczyć dokumentację fotograficzną wszystkich etapów projektu oraz prace i rzeźby, wykonane przez dzieci. Były także interaktywne stoiska, na których każdy ze zwiedzających mógł doświadczyć, że konstruować można ze wszystkiego.
Wystawa w Klubie 13 MUZ, obejmuje trzy placówki ze Szczecina, biorące udział w projekcie i potrwa do 20 listopada, a następnie część “pałacowa” zawiśnie w przestrzeni Pałacu Młodzieży.
Więcej o projekcie: