Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   1000 żurawi dla pokoju na świecie

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   1000 żurawi dla pokoju na świecie

   Marzy Ci się świat bez wojen? Chcesz wziąć udział w naszej akcji w intencji pokoju na świecie? Przyjdź 22 lutego do Pałacu Młodzieży i pomóż nam zrobić tysiąc żurawi z origami!

   Obecnie na świecie toczy się ponad 180 konfliktów zbrojnych, w których cierpią całe rodziny… Najwięcej ludzi ginie w Azji i Afryce. W tych rejonach konflikty są bardzo krwawe i niezwykle trudno je rozwiązać. Największy konflikt europejski od 1945 roku to inwazja Rosji na Ukrainę, rozpoczęta 24 lutego 2022 roku. Według opinii niektórych ekspertów, od zakończenia II wojny światowej, najdłuższy okres bez żadnego konfliktu wyniósł 26 dni. Inni twierdzą, że jeszcze krócej… Ograniczanie i wyciszanie konfliktów to zadanie dla dorosłych. Dzieci mogą tylko marzyć o pokoju na świecie i  odpowiedzialnych przywódcach państw… W Pałacu Młodzieży chcemy zamienić marzenia w… żurawie!


   Skąd ten pomysł?

   W Japonii żuraw jest symbolem szczęścia, długowieczności i wierności. Kiedyś wierzono, że te ptaki mogą żyć nawet 1000 lat! Japońskie matki modlą się, aby żuraw ochronił ich dziecko pod swoimi skrzydłami. To właśnie z tego kraju pochodzi legenda o senbazuru, czyli tysiącu żurawi (sen – tysiąc , tsuru – żuraw). Głosi ona, że jeśli ktoś złoży tysiąc żurawi w intencji chorej osoby lub własnego życzenia, to chory wyzdrowieje, a życzenie się spełni. 

   Mała dziewczynka, Sasaki Sadako, która jako dwulatka przeżyła wybuch bomby atomowej zrzuconej w 1945 roku na Hiroszimę, wierzyła w tę moc. Kiedy Sasaki zachorowała na białaczkę i spędzała wiele tygodni w szpitalu, usłyszała legendę o długowiecznych żurawiach. Postanowiła złożyć tysiąc papierowych żurawi w tradycyjnej technice origami w intencji zdrowia i pokoju na świecie. Zdążyła stworzyć tylko 644… Choroba okazała się jednak silniejsza i dziewczynka zmarła. Brakujące żurawie złożyli Jej przyjaciele. Tragiczną historię Sasaki Sadako poznało wielu ludzi, a postać dziewczynki stała się symbolem pokoju nie tylko w Japonii. Akcja TYSIĄCA ŻURAWI rozeszła się na cały świat.

   - W Pałacu Młodzieży nawiązując do tej wzruszającej historii, przy okazji rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie, pragniemy wspólnie wykonać tysiąc żurawi w intencji POKOJU NA ŚWIECIE - mówi Monika Wilczyńska z Pałacu Młodzieży. - Zapraszamy każdego, kto chciałby nam pomóc i włączyć się w naszą akcję!

   Kiedy: 22 lutego (czwartek), g. 14.00-17.00
   Gdzie: Pałac Młodzieży w Szczecinie, al. Piastów 7, aula, II piętro.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!