Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   Wspólnoty mieszkaniowe biorą sprawy w swoje ręce

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Wspólnoty mieszkaniowe biorą sprawy w swoje ręce
   2.JPG
   7.JPG
   IMG_20200629_111229.jpg
   IMG_20200629_111141.jpg
   IMG_20200629_111104.jpg

   Ponad 800 wspólnot mieszkaniowych ma już podpisane porozumienia z Gminą w sprawie korzystania z terenu przyległego do ich budynku. W ten sposób mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce, nie oglądają się na nikogo i stają się odpowiedzialni za swoje podwórko. Dzięki zawartym porozumieniom wspólnoty mogą się starać np. o dofinansowanie w ramach programu Zielone Podwórka i Przedogródki Szczecina.

   Wydaje się oczywiste, że to lokatorzy powinni być najbardziej zainteresowani swoim otoczeniem i być odpowiedzialni za teren wokół swojego domu. Niestety nie zawsze tak jest. Wiele budynków wspólnot mieszkaniowych zostało wyodrębnionych po tzw obrysie budynku, co w praktyce oznacza, że mieszkańcy po prostu nie posiadają własnego terenu do prawidłowego funkcjonowania nieruchomości. Często nie zdają sobie nawet z tego sprawy lub wolą zachować status quo i czekać z założonymi rękami.

    

   Wiele wspólnot jednak chce mieć konkretny wpływ na kształt i czystość  swojego podwórka i decyduje się podpisać Porozumienie (na podstawie kodeksu cywilnego umowę użyczenia gruntu). Ideą zawierania tych Porozumień pomiędzy Gminą a wspólnotami jest uregulowanie właśnie tej kwestii polegającej na braku terenu wokół budynku.

    

   - Teren przekazywany jest nieodpłatnie tzn. nie pobiera się żadnej miesięcznej opłaty - informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds mieszkalnictwa. - Jednak w zamian za jego utrzymywanie w prawidłowym stanie sanitarno-porządkowym i technicznym. 

    

   Porozumienie powoduje, że wspólnoty dysponują gruntem wykorzystując go według potrzeb, aby zrobić np. remont, zasadzić rośliny, postawić pojemniki na śmieci, wiaty, ławeczki itp. Mogą również zrobić modernizację swojego otoczenia, korzystając z dofinansowania w ramach programów Zielone Podwórka i Przedogródki Szczecina. W ramach tych programów wypiękniało ponad 200 terenów, a wspólnoty na ich zagospodarowanie otrzymały od Gminy dofinansowanie  w wysokości 20 mln zł.

    

   - Zachęcamy, aby wzorem mieszkańców innych osiedli i budynków, wspólnoty mieszkaniowe wzięły odpowiedzialność za swoje otoczenie i podpisały z miastem porozumienie dotyczące udostępnienia terenu przyległego do ich budynku na wyłączny użytek mieszkańców - mówi Tomasz Klek. - Takie porozumienie daje szereg możliwości. 

    

   Z tej opcji skorzystało już ponad 800 wspólnot mieszkaniowych w Szczecinie, wiele z nich ma dziś pięknie odnowione tereny wokół swoich domów, o które sami dbają. 

   Więcej na stronie zblik.szczecin.pl

    

   Na zdjęciach odnowione podwórka przy ul.Malczewskiego i Rayskiego.

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!