Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Rewitalizacja Kwartału 36 -  wieści z budowy #2

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Rewitalizacja Kwartału 36 -  wieści z budowy #2
   blizej-przestrzeni-stbs-02 (1).jpg
   blizej-przestrzeni-stbs-03 (1).jpg
   blizej-przestrzeni-stbs-04 (1).jpg
   blizej-przestrzeni-stbs-05 (1).jpg
   blizej-przestrzeni-stbs-06 (2).jpg
   kw 36_5.JPG
   kw 36_6.JPG
   kw36_3.JPG
   kw 36_1.JPG
   kw 36_2.JPG
   kw 36_4.JPG

   Na razie to wielki plac budowy, ale po rewitalizacji Kwartał 36 będzie nie do poznania. W ramach inwestycji powstaną nowe mieszkania, żłobek,miejsce do rekreacji z mini amfiteatrem i fontanną, ogród społeczny oraz plac zabaw.

    

   Rewitalizacja tego terenu przewiduje również budowę pierwszego miejskiego parkingowca. Inwestycja jest realizowana przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

    

   To wyjątkowa inwestycja w samym sercu miasta

    

   Rewitalizacja Kwartału 36 to bardzo skomplikowany technicznie projekt, dodatkowo realizowany w ścisłej zabudowie śródmiejskiej.

    

   - Do tej pory wykonano prace przygotowawcze związane z realizacją inwestycji, w tym m.in: przeprowadzono inwentaryzację budynków znajdujących się w obszarze oddziaływania przebudowy,  zakończono prace związane z przepięciem instalacji ciepłowniczej w węzłach cieplnych oraz zamontowano stację transformatorową wraz z okablowaniem - informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. - Wykonano także instalację drenażu, kanalizacji sanitarnej przy kamienicach od ul. Małkowskiego, zakończono montaż instalacji sanitarnych wewnątrz oficyn, a także wewnątrz piwnic budynków frontowych od ul. Małkowskiego 7, 8, 9.  Zamontowane zostały zbiorniki retencyjne wody deszczowej od ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Ponadto zakończono budowę murków prowadzących na potrzeby wykonania ścian szczelinowych.

    

   Inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem

    

   To oznacza, że planowany termin zakończenia prac budowlanych na tym etapie nie jest zagrożony. Obecnie trwają prace ziemne związane z wykonaniem garażu podziemnego. Wykonano ścianki szczelinowe i wybrano ziemię od 12 do 16 metrów w głąb. Prowadzone są także roboty budowlane związane z wykonaniem niezbędnych sieci na potrzeby parkingowca oraz przyszłych budynków mieszkalnych.

    

   Cały czas pracuje ciężki sprzęt: koparki oraz samochody wywożące urobek ziemny. Z uwagi na znaczną ilość ziemi do wybrania, prace te zajmą stosunkowo długi czas. 

    

   Aktualnie w wykopie widać duże elementy rozporowe,  które na czas wybierania ziemi mają usztywnić ściany garażu tak, by nie zawaliły się pod naporem gruntu z zewnątrz. Zostaną usunięte po wykonaniu płyty fundamentowej oraz stropów garażu.

    

   W trakcie inwestycji, a szczególnie na tym etapie, należy liczyć się z uciążliwościami i do momentu zakończenia konstrukcji parkingu takie utrudnienia są nieuniknione.

    

   Zgodnie z planem  największe niedogodności dla mieszkańców powinny się zakończyć w drugiej połowie tego roku.

    

   O rewitalizacji kwartału 36

    

   Przebudowa obejmuje podwórze otoczone ulicami : Małkowskiego, ks. Bogusława X, Boh. Getta Warszawskiego oraz Kr. Jadwigi. Zaletą tej inwestycji jest wprowadzenie miejsc parkingowych do garażowca podziemnego. Dzięki temu będzie można całkowicie oddać wnętrze kwartału mieszkańcom, wprowadzić wiele nowych funkcji i stworzyć zieloną przestrzeń, sprzyjającą wypoczynkowi. 

    

   - Dla potrzeb mieszkańców i klientów lokali usługowych, wewnątrz kwartału zaprojektowano dwupoziomowy parking podziemny na 262 samochody - mówi Tomasz Klek. 

    

   Poza budową garażowca, wewnątrz Kwartału 36 planuje się wiele innych działań inwestycyjnych. Obejmować one będą m.in. budowę nowego budynku z trzydziestoma mieszkaniami. Nowy budynek zostanie wyposażony w windę, poruszającą się pomiędzy parkingiem podziemnym a dachem budynku. Na dachu  zaprojektowano taras przeznaczony do spacerów oraz ogród warzywny dla seniorów. 

    

   W parterze budynku zaplanowano świetlicę środowiskową, a także żłobek dla około 30. dzieci. Centralna część kwartału zostanie przeznaczona na główny plac publiczny. Wzdłuż niego, przez środek kwartału poprowadzona będzie pergola - zielone zadaszenie, pod którym będzie miejsce spotkań i rekreacji. Plac ozdobi także mini amfiteatr, fontanna w formie posadzkowych dysz, z ławeczkami i zielenią.

    

   Powstanie również ogród społeczny oraz plac zabaw dla dzieci. Będzie także wiele nasadzeń ozdobnych drzew, krzewów, bylin oraz traw. Dużą powierzchnię stanowić będą tereny zielone projektowane na dachach. W ramach prac rewitalizacyjnych zaplanowano także elementy małej architektury i akcenty  rzeźbiarskie.

    

   Inwestycję realizuje Szczecińskie TBS. Wykonawcą jest szczecińska spółka Prime Construction. Projekt przebudowy przygotowała Grupa Architektoniczna Domino ze Szczecina. Koszt zadania to ok 67,4 mln zł. Termin zakończenia prac -  I kwartał 2024 r.

    

   Środki finansowe na przebudowę pochodzą ze środków własnych Szczecińskiego TBS, z budżetu Gminy Miasto Szczecin (w tym dotacja z Funduszu Dopłat) i z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzielonego w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strukturalny.


   Foto: Szczecińskie TBS

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!