Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   18°

   Rewitalizacja kamienicy przy ul. Krzywoustego 15

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   krzyw_15_2.jpg
   krzyw_15_3.jpg
   krzyw_15_4.jpg
   krzyw_15_05.jpg
   krzyw_15_6.jpg
   krzyw15_7.jpg
   krzyw158.jpg

   Okazała kamienica na rogu ul. Krzywoustego ul. Bł. Królowej Jadwigi odzyskała dawną świetność. W ramach remontu elewacji odnowiono także bogate detale architektoniczne, w tym posągi Herkulesa i Demeter. Inwestycję zrealizowała Wspólnota Mieszkaniowa, w której swoje udziały posiada również Gmina Miasto Szczecin.

    

   Okazała narożna kamienica została wybudowana na rogu ul. Bolesława Krzywoustego (dawna Hohenzollernstraße) i ul. Bł. Królowej Jadwigi (dawna Stoltingstraße) w latach 1889-1890. Budynek rozpoznawany jest po pięknym zdobieniu nad znaną piekarnią. Okazałe rzeźby od wielu lat witają przechodniów ul Krzywoustego i klientów piekarni.

   Wyjątkowo bogaty detal obu fasad nawiązuje do miejskich "palazzi" wznoszonych we Włoszech w czasach renesansu. Charakterystycznym motywem architektonicznym jest narożny trójkondygnacyjny ryzalit podtrzymywany przez mitologiczne postaci - muskularnego Herkulesa z maczugą i lwią skórą oraz Demeter trzymającą pochodnię. Wystrój jednej z klatek w tym budynku również nawiązuje do posągów znajdujących się nad piekarnią. 

    

   Rewitalizację kamienicy przy ul. Krzywoustego 15 wykonała Wspólnota Mieszkaniowa, w której Gmina posiada ponad 20 proc udziałów. W kamienicy znajduje się w sumie 35 lokali, z których 10 należy do Gminy. Cały remont w imieniu wspólnoty koordynował zarządca nieruchomości - spółka Brel II ze Szczecina. 

    

   Koszt remontu wyniósł ok 1 mln zł. Gmina partycypowała w tej inwestycji zgodnie z posiadanymi w tej nieruchomości udziałami. Tak się dzieje zawsze, gdy w danej wspólnocie Gmina posiada swoje lokale. Takich wspólnot w Szczecinie jest ponad 2 tys. W tym roku Gmina planuje zasilić fundusze remontowe wspólnot mieszkaniowych łączną kwotą ok 17,5 mln zł.

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!