Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   Mieszkanie za remont. Rekordowa liczba wniosków

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Mieszkanie za remont. Rekordowa liczba wniosków

   Zainteresowanie programem “Mieszkanie za remont” nie słabnie, wręcz przeciwnie. W pierwszych miesiącach tego roku odnotowano rekordową liczbę wniosków od mieszkańców, którzy chcieliby w ten sposób zamieszkać w końcu “na swoim”.

   Program “Mieszkanie za remont” niezmiennie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Szczecina. W ostatnich czasie popularność tego Programu bardzo wzrosła. Tylko w pierwszych czterech miesiącach wpłynęło 350 wniosków w tej sprawie, a 100 rodzin otrzymało lokale do remontu - to jest prawie dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

    

   Duże zainteresowanie Programem wynika z wielu czynników. Wśród nich m.in.: szybujące ceny najmu na wolnym rynku, droższe kredyty mieszkaniowe, sytuacja związana z wojną na Ukrainie i napływ do Polski uchodźców z tego kraju - tłumaczy Sylwia Rogulaska, zastępca dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych - poza tym nasz Program ma wiele zalet: oferta jest różnorodna, zasady najmu są przejrzyste, a czynsz stosunkowo niski. Dodatkowym walorem Programu jest możliwość dofinansowania do wykonania w lokalu łazienki i ogrzewania.

    

   Program “Mieszkanie za remont” funkcjonuje w Szczecinie od 10 lat. Jest dedykowany pełnoletnim mieszkańcom Szczecina, którzy nie mają swojego mieszkania np. żyją z rodzicami lub wynajmują mieszkanie na wolnym rynku, ich zarobki mieszczą się w określonych widełkach. 

    

   Program jest regularnie modyfikowany zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Ostatnio, w ramach “Programu Małych Ulepszeń”, wprowadzono możliwość uzyskania  od Miasta dofinansowania na wydzielenie łazienki, łazienki z wc i ogrzewania maksymalnie do wysokości 40 tys. zł. 

    

   Czas, w którym mieszkaniec powinien wykonać remont lokalu wynosi 8 miesięcy, a z pozwoleniem na budowę rok. Średni koszt remontu, w podstawowym zakresie, to kilkadziesiąt tysięcy złotych -  mówi Barbara Wrzos, zastępca dyrektora ZBiLK ds. inwestycji. - W trakcie wykonywania prac nie naliczamy czynszu. Podczas remontu płaci się tylko za zużyte media: prąd, gaz i woda.  Zasadnicza umowa najmu jest podpisywana po wykonanym remoncie. Liczymy się z tym, że na każdym etapie mogą wyniknąć jakieś nieprzewidziane sytuacje. Zawsze staramy się pomagać najemcy i wspólnie szukać rozwiązania danego problemu.

    

   Od 2012 roku z Programu skorzystało już ponad 2 tysiące rodzin. Co ciekawe, do tej pory ZBiLK nie odnotował przypadku opuszczenia lokalu przez najemcę, który wyremontował go na swój koszt lub dewastacji takiego mieszkania. Wręcz przeciwnie, takie rodziny  należą do rzetelnych najemców, którzy płacą w terminie czynsz i dbają o swoje “m”.

    

   Aktualne oferty mieszkań są na stronie Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w zakładce “Wynajmij mieszkanie”. Lista proponowanych mieszkań w zamian za remont obejmuje obecnie 130 pozycji. Znajdują się na niej lokale położone w różnych rejonach miasta. Przy każdej ofercie są dostępne zdjęcia i szczegółowa informacja na temat mieszkania  m.in. : zakres i przybliżony koszt remontu, wysokość czynszu, dres budynku w którym mieszkanie się znajduje.

   W ostatnim czasie uruchomiono również zakładkę “Najczęściej zadawane pytania”, gdzie są odpowiedzi na rożne kwestie poruszane przez mieszkańców zainteresowanych Programem.

    

   Więcej na stronie zbilk.szczecin.pl

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!