Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Zimowy koncert w lodowym pałacu

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Zimowy koncert w lodowym pałacu

   W najbliższy piątek 9 grudnia zapraszamy na zimowe spotkanie z najlepszą symfoniką. Orkiestra pod dyrekcją niezrównanego Łukasza Borowicza wykona dwie zachwycające symfonie - Grażyny Bacewicz i Ralpha Vaughana Williamsa. Start koncertu o 19:00, bilety wciąż dostępne.

   W pierwszej części wieczoru usłyszymy kompozycję Grażyny Bacewicz „Musica sinfonica in tre movimenti" - utwór, o którym zachwycony Stefan Kisielewski pisał w Ruchu Muzycznym w 1965 roku : „Wszystko jest tu inne: tradycyjna tematyka czy motywika zarzucona została na rzecz zupełnie w odmienny sposób prowadzonych i wikłających się linii instrumentalnych, faktura i orkiestracja jest całkiem nowa, niezwykle wzbogacona, zróżnicowana, instrumentacja arcybarwna i fascynująca.”

   Po przerwie wrócimy do sali symfonicznej, gdzie na bezkresne wody Antarktyki przeniesie nas przepiękna symfonia Ralpha Vaughana Williamsa. Ten brytyjski kompozytor, twórca jedenastu oper dziewięciu koncertów, tyluż i symfonii, znany jest także z muzyki filmowej (w sumie tworzył ją do 11 tytułów). Gdy w 1948 roku został poproszony o stworzenie warstwy muzycznej do filmu o wyprawie Roberta Falcona Scotta na Antarktykę, tak ochoczo zabrał się do pracy, że nie dość, iż skomponował większość dzieła, nie znając filmu, to cała kompozycja stała się tak rozbudowana, że finalnie powstała wielka programowa symfonia. Siódma symfonia, zwaną „antarktyczną”, przedstawia zimowy obraz zmiennych i burzliwych wód Antarktyki i jest doskonałym przykładem mistrzowskiej instrumentacji Williamsa, wzbogaconej partią chóru żeńskiego oraz sopranu. Dużą rolę pełnią tu także różne instrumenty perkusyjne, w tym specjalna maszyna wiatrowa, która wzmacnia potęgę natury przedstawioną w utworze.

   Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi jeden z najlepszych polskich dyrygentów – maestro Łukasz Borowicz. Doskonale znany nie tylko krajowym melomanom, od sezonu 2021/22 jest głównym dyrygentem Filharmonii Poznańskiej. Sławę w kraju przyniosły mu głośne premiery w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej w Warszawie, a na świecie koncerty z takimi zespołami jak London Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Akademie für Alte Musik czy Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, by wymienić tylko kilka z nich.

   Wyjątkowy, zimowy koncert Borowicz I VAUGHAN WILLIAMS już w piątek 9 grudnia o godzinie 19:00. Bilety w cenie 25-55 zł można kupić w kasie Filharmonii i na filharmonia.szczecin.pl.

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!