Wystawa. Szczecińskie malarstwo lat 1945 - 1989

Robert Duchowski

Wystawa zorganizowana w ramach obchodów 80. rocznicy polskiego Szczecina przez Willę Lentza we współpracy ze Stowarzyszeniem „Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie”.
Wystawa prezentuje bardzo różnorodne prace trzydziestu artystów, którzy po 1945 roku przybyli z różnych stron Polski, a także z Europy, i rozwijali środowisko plastyczne oraz własną twórczość w Szczecinie, niejednokrotnie zostając w tym mieście na całe życie. Byli to absolwenci uczelni artystycznych Wilna, Lwowa, Krakowa, Warszawy, ale również Paryża, Düsseldorfu, a nawet Zurychu. Do takich artystów należeli m.in. Adam Czaplic-Pohorecki, Bruno Franowski czy Guido Reck.
Wielu przybyłych artystów nie tylko rozwijało w naszym mieście pionierskie środowisko plastyczne, ale działało również w sferze edukacji, powołując najpierw Ognisko Plastyczne, a wkrótce potem Liceum Plastyczne.
Tematy, jakie podejmowano wówczas w malarstwie, dotyczyły krajobrazu Szczecina, portu i okolic. Motywy te przybliżają prace, które zobaczymy na wystawie - są to m.in. obrazy Teodora Gałysza, Tadeusza Nartowskiego, Pawła Bałakirewa czy Emilii Chmielewskiej.
Od lat 50. coraz częściej pojawiają się w pracach artystów poszukiwania zmierzające w stronę abstrakcji, form kubizujących i technik mieszanych. Takie dzieła tworzyli artyści wywodzący się z Grupy Sopockiej, m.in. Tadeusz Eysymont, Jerzy Brzozowski, Marian Nyczka czy Leonia Ordynans.
W podobnym nurcie powstawały obrazy Edmunda Witkowskiego, Jana Zdarewicza, Ziemowita Szumana czy Jerzego Gumieli. Na wystawie prezentowane są również prace figuratywne, m.in. Kazimierza Podsadeckiego, Jerzego Chmielewskiego, Mirosława Purczyńskiego czy Erazma Kalwaryjskiego.
Zobacz też: 80 tysięcy na 80. urodziny! Masz pomysł? Nie czekaj!
SZCZECIŃSKIE MALARSTWO LAT 1945 – 1989. ZE ZBIORÓW KOLEKCJONERÓW I INSTYTUCJI.
W 80. ROCZNICĘ POLSKIEGO SZCZECINA
Willa Lentza – al. Wojska Polskiego 84
WERNISAŻ – 15.05.2025 – GODZ. 18:00
WSTĘP WOLNY