Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   „Wyobraź sobie” – wystawa z okazji 40-lecia twórczości Jarosława Eysymonta

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   „Wyobraź sobie” – wystawa z okazji 40-lecia twórczości Jarosława Eysymonta

   Fascynujący, malarski świat Jarosława Eysymonta zaprezentuje wystawa „Wyobraź sobie” przygotowana przez Open Gallery Moniki Krupowicz z okazji 40-lecia twórczości artysty. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja „Kamienica w lesie” prezentująca zdjęcia szczecińskich kamienic autorstwa Moniki Szymanik. Uroczyste otwarcie wystawy uświetni recital Czesława Mozila. Wernisaż odbędzie się 3 sierpnia 2022 r. w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

   W tym roku uznany szczeciński artysta-malarz Jarosław Eysymont obchodzi jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Działalność artystyczną rozpoczął w 1982 roku w Szczecinie, a przez kolejne 4 dekady jego ceniona przez krytyków i odbiorców sztuki twórczość stała się trwałym elementem polskiego malarstwa współczesnego.

   W swoim figuratywnym, nostalgicznym i niepozbawionym ironii malarstwie Jarosław Eysymont często zanurza się w miejską architekturę Szczecina. „Obrazy Jarosława Eysymonta są malarską opowieścią o miejskiej codzienności pośród liszajów trudnej historii, portretem krajobrazu zapomnianego i zdegradowanego, pełnego dwudziestowiecznych blizn wnętrza transgranicznej dzisiaj metropolii, gdzie epoka grynderska miesza się z erą niewinnych czarodziejów. Stanowią one rodzaj osobistego, malarskiego potwierdzenia współczesnej, nieoczywistej szczecińskiej tożsamości, która jawi się jako ciekawy, wielopłaszczyznowy zespół różnych wartości kulturowych” – wskazuje Dariusz Kacprzak, historyk sztuki.

   - „Przez ponad miesiąc w filharmonii będzie można oglądać ten niezwykły, malarski świat, który Jarek Eysymont odnalazł w najbardziej skrywanych zakamarkach Szczecina – mówi Monika Krupowicz z Open Gallery, kuratorka wystawy – Kamienice, podwórka, bramy, ulice, które artysta uwieczniał na płótnie przez kilka dekad”.

   Wystawa „Wyobraź sobie” prezentowana będzie w Galerii Poziom 4. w Filharmonii w Szczecinie. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja „Kamienica w lesie” prezentująca fotografie szczecińskich kamienic autorstwa Moniki Szymanik, która na podstawie swoich zdjęć publikowanych na Instagramie wydała album o stareńkim Szczecinie: „Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki”. Wystawę będzie można oglądać w Galerii przy Cerkwi znajdującej się na II piętrze filharmonii.

   Uroczyste otwarcie wystawy „Wyobraź sobie” odbędzie się 3 sierpnia 2022 r. o godz. 19.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wernisaż uświetni recital Czesława Mozila - piosenkarza, kompozytora, akordeonisty i osobowości telewizyjnej, a prywatnie także wieloletniego przyjaciela Jarosława Eysymonta. Gościom wernisażu zaprezentowany zostanie również katalog malarstwa Jarosława Eysymonta „Wyobraź sobie” wydany z okazji 40-lecia twórczości artysty. Wystawę będzie można oglądać do 15 września 2022 r.

   Jarosław Eysymont – ur. w 1956 r. w Szczecinie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, dyplom w dziedzinie malarstwa uzyskał w pracowni Jerzego Kałuckiego. Artysta jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Kopenhadze, Berlinie, Danii i Szwecji. Uczestniczył również w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m.in. w Muzeum Narodowym w Szczecinie, BWA w Szczecinie, Design Centre w Bostonie, w Wystawie Sztuki Polskiej w Hannoverze, Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu, w Galerii Z w Ystad czy w Guildford Gallery w Melbourne. Obrazy Jarosława Eysymonta znajdują się w wielu galeriach i państwowych instytucjach kulturalnych, a także w prywatnych kolekcjach sztuki.

   Przez wiele lat artysta współtworzył Festiwal Malarstwa Współczesnego w Szczecinie - jeden z najważniejszych przeglądów sztuki wizualnej w Polsce. Przez prawie dwie dekady upowszechniał także kulturę w Szczecinie i prowadził edukację artystyczną regionalnej młodzieży w ramach działalności Stowarzyszenia Artystów Galeria Sztuki „Piastów 75”, którego jest założycielem. Siedzibą stowarzyszenia jest galeria sztuki i jednocześnie pracownia artysty, w której przez lata odbyły się dziesiątki wystaw, spotkań literackich, wieczorów autorskich i innych wydarzeń kulturalnych skupiających środowiska twórców, krytyków i odbiorców sztuki.

   Organizatorem wystawy „Wyobraź sobie” jest galeria sztuki Open Gallery Moniki Krupowicz. Partnerami wydarzenia są: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Galeria Poziom 4., Kamienica w lesie. Mecenat nad wystawą objęli: Miasto Szczecin, Remondis, EuroAfrica Shipping Lines, Hania Beza i Heritage Magnolia Gin.

   Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Szczecin.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!