Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Wykłady Mistrzowskie w TRAFO: Ewa Partum

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Wykłady Mistrzowskie w TRAFO: Ewa Partum

   TRAFO Trafostacja Sztuki oraz Akademia Sztuki w Szczecinie serdecznie zapraszają na wykład Ewy Partum – legendarnej artystki, prekursorki sztuki konceptualnej, feministycznej i krytycznej w Polsce. Spotkanie, realizowane w ramach cyklu Wykłady Mistrzowskie*, odbędzie się w środę, 7 grudnia o 18:00.

   „(…) sztuka nadaje mojemu życiu pewien sens. To ona daje satysfakcję, sprawia, że jest jakaś nadzieja, że się jakoś idzie do przodu, że się coś nowego dzieje, że się odkrywa nowe światy i że się daje komuś te światy poznać. (…) Sztuka jest inspirująca i prowadzi ludzi do pewnych rozwiązań, których mogą w swojej rzeczywistości używać. Sztuka daje nam kreatywne wzorce działania”. (Fragment manifestu Ewy Partum, napisanego w 2021 r. we współpracy z Anną Ciabach).

   Ewa Partum - autorka instalacji w przestrzeni publicznej, akcji, performansów, filmów i fotografii oraz poezji wizualnej. Od 1965 roku, jako jedna z pierwszych w Polsce, zaczęła zajmować się sztuką konceptualną. Jej twórczość odegrała na gruncie polskim prekursorską rolę w dziedzinie body art, sztuki feministycznej i sztuki krytycznej. W latach 70. prowadziła w Łodzi autorską Galerię Adres. Od 1982 roku mieszka w Berlinie. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcji MoMA New York, Tate Modern w Londynie, Museo Reina Sofia w Madrycie oraz wielu innych.

   (Wykorzystano materiały dostępne na stronie https://secondaryarchive.org/artists/ewa-partum/)

   *Wykłady Mistrzowskie

   Dom na mieszkanie własny mam,
   W niczem nie biegłem w cudzy ślad.
   – Każdego mistrzam wyśmiał rad,
   Który nie wyśmiał siebie sam

   Nad bramą mego domu
   Wiedza radosna
   Friedrich Nietzsche

   Cykl Wykładów Mistrzowskich w TRAFO prowadzonych przez wybitne artystki i artystów, kuratorki i kuratorów wystaw, krytyczki i krytyków. Każdy z gości zaprezentuje w wykładzie fragment swojego bogatego dorobku twórczego. Podjęta figura mistrza jest daleka od „uczonej ignorancji” i rutyny. Podkreślone zostaje nieustanne poszukiwanie wiedzy i metod twórczych, rewizja i dystans wobec własnej filozofii życia oraz miejsca w świecie. Cykl jest realizowany w ramach współpracy TRAFO i Akademii Sztuki w Szczecinie.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!