Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   22°

   Willa Lentza: Koncert Ad Astra. Joanna Tylkowska-Drożdż śpiewa Lehára

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Willa Lentza: Koncert Ad Astra. Joanna Tylkowska-Drożdż śpiewa Lehára

   W sobotę, 4 lutego (godz. 19.00), recitalem Joanny Tylkowskiej-Drożdż zainaugurowany zostanie nowy cykl Willi Lentza, któremu nadano tytuł AD ASTRA, prezentujący dorobek artystyczny wyjątkowych artystów oklaskiwanych na prestiżowych scenach koncertowych kraju i świata.


   Na program recitalu wybitnej sopranistki wybrano arie Franza Lehára pochodzące m.in. z popularnych operetek, takich jak: „Carewicz”, „Cygańska miłość”, „Kraina uśmiechu”, „Paganini” i „Wesoła Wdówka”.

   Węgierski twórca zajmuje czołowe miejsce w historii muzyki, jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów operetkowych. Jego wpływ na ten gatunek był znaczący do tego stopnia, że uważa się dziś, iż stworzył współczesną operetkę. Dzieła kompozytora (nazwanego Węgierskim Królem Operetek), zachwycają szeroką paletą barw muzycznych. Jego utwory „odznaczają się odcieniem ironii i szczególną lotnością, zmieszanymi z nutami nostalgii i wyrafinowania”, co zapewne udowodni podczas koncertu Gwiazda wieczoru – Pani Profesor Joanna Tylkowska-Drożdż.
   Artystce towarzyszyć będą – skrzypek Paweł Maślanka i pianistka Olga Bila.

   PROGRAM

   Franz Lehár (1870-1948)
   Aria Hanny Glavari z operetki „Wesoła Wdówka” – „Witam, witam Was''
   Aria Soni z operetki „Carewicz” – „Przyjdzie ktoś taki”
   Walc Elżbiety z operetki „Piękny jest świat” – „Jestem zakochana”
   Pieśń o Wilii z operetki „Wesoła Wdówka” – „Wilio, o Wilio”

   Aria Giuditty z operetki „Giuditta” – „Kto me usta całuje ten śni”
   Wyk. J. Tylkowska-Drożdż, Paweł Maślanka, Olga Bila

   Walc na motywach muzycznych operetki „Cygańska miłość”
   Wyk. P. Maślanka, O. Bila

   Czardasz Ilony z operetki „Cygańska miłość” – „Kiedy skrzypki grają”
   Aria Anny Elizy z operetki „Paganini” – „Miłość to niebo na ziemi”
   Aria Lizy z operetki „Kraina uśmiechu” – „Skończył się sen”
   Aria Ewy z operetki „Ewa” – „Tak często powracam”

   Aria Lizy z operetki „Kraina uśmiechu” – „Serdeczne dzięki składam Wam miłość”
   Wyk. J. Tylkowska-Drożdż, Paweł Maślanka, Olga Bila

   WYKONAWCY

   Joanna Tylkowska-Drożdż
   Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, od roku 2010 pracownik naukowy Wydziału Edukacji Muzycznej i następnie Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie. Inicjatorka i organizatorka Międzynarodowych Warsztatów Wokalnych realizowanych we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, założycielka Fundacji Pomeranian Interculture Network (wspierającej kulturę i sztukę oraz działalność edukacyjną młodych artystów), solistka Opery na Zamku w Szczecinie (od 2005 roku), stworzyła wiele znakomitych, pierwszoplanowych kreacji scenicznych, m.in. w dziełach operowych G. Bizeta, P. Czajkowskiego, R. Leoncavallo, W.A. Mozarta, C. Orffa, G. Pucciniego, R. Straussa, K. Szymanowskiego, G. Verdiego i operetkowych J. Gilberta, I. Kálmána, F. Lehára, J. Offenbacha oraz J. Straussa.

   Artystka uczestniczy także w licznych wydarzeniach koncertowych i wydawniczych, wśród których na szczególne uznanie zasługuje wykonanie mistrzowskiego „Vier letzte Lieder” Ryszarda Straussa pod batutą Maestro Kerry’ego Strattona oraz nagranie płyty z Baltic Neopolis Quartet – „Il Tramonto”, zawierającej wybitne dzieła włoskiej i hiszpańskiej muzyki kameralnej, a także CD „From belcanto to verismo” zrealizowane w Sofii (2016 rok) z wybitnym tenorem Kamenem Chanevem oraz Narodową Orkiestrą Radia Bułgarskiego.

   Laureatkę Nagrody Bursztynowy Pierścień za rolę Neddy-Kolombiny w operze R. Leoncavallo „Pajace”, w uznaniu zasług dla rozwoju regionu odznaczono Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

   W cyklu monografii poświęconych muzycznej historii Szczecina, dr hab. Joanna Tylkowska-Drożdż, prof. AS napisała m.in. książki „Szczeciński Teatr Miejski. Zarys dziejów (1849-1944)” oraz „ Szczecińskie salony muzyczne XIX wieku”.

   Paweł Maślanka
   Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Krzysztofa Podejki (ocena celująca), jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów skrzypcowych organizowanych m.in. w Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Zielonej Górze. Z orkiestrą Sinfonia Varsovia odbył liczne koncertowe tournée [Czechy, Francja, Hiszpania, Japonia (Tokio, Kanazawa), Niemcy, Portugalia, Szwajcaria i Szwecja], u boku takich artystów jak: M. Argerich, N. Kennedy, A.-S. Mutter, I. Pogorelić.

   Od roku 2010 jest pierwszym koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, z którą występuje również jako solista.

   Nauczyciel w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego oraz adiunkt w Akademii Sztuki w Szczecinie, w roku 2016 otrzymał tytuł doktora sztuki.

   Współzałożyciel i Dyrektor Artystyczny orkiestry kameralnej West Side Sinfonietta (złożonej z doskonałych muzyków i koncertmistrzów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Filharmonii w Szczecinie), realizuje się również jako znakomity organizator prestiżowych wydarzeń artystycznych w Polsce i poza jej granicami.

   Olga Bila

   Absolwentka Akademii Muzycznej im. Siergieja Prokofiewa w Doniecku (klasa fortepianu prof. Natalii Czesnokowej). Od 2015 roku pracuje w Operze na Zamku w Szczecinie, w charakterze korepetytora solistów i chóru, uczestnicząc w przygotowaniu wielu spektakli, takich jak np.: polskiej prapremiery „Dokręcania śruby” B. Brittena (decyzją jury Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury – najlepszy spektakl 2016 roku), światowej premiery „Guru” L. Petitgirarda oraz pierwszej szczecińskiej inscenizacji „Króla Rogera” K. Szymanowskiego. Jest także pedagogiem i akompaniatorem Wydziału Wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie, współpracuje z orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, zespołami Baltic Neopolis Orchestra oraz Ba-Rock.

   W swoim dorobku ma liczne programy koncertowe realizowane ze śpiewakami na Litwie, w Niemczech, Polsce, Rosji i Ukrainie. Wielokrotnie wyróżniona za akompaniament w konkursach wokalnych i instrumentalnych, odbywających się w Polsce (Łódź, Szczecin), na Ukrainie (Dniepr, Donieck, Połtawa) oraz w Niemczech (Ueckermünde).

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!