Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   W gronie specjalistów o pomnikach

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   W gronie specjalistów o pomnikach

   Prezydent Miasta powołał Zespół ds. wznoszenia pomników oraz tablic pamiątkowych i akcentów rzeźbiarskich na terenie Szczecina. Ma on stanowić mocne merytoryczne wsparcie w procedurach związanych z tego typu obiektami w naszym mieście.

   Nowopowołany Zespół ma charakter opiniodawczy i doradczy w sprawach związanych ze wznoszeniem, rozbiórką a także zmianą lokalizacji pomników, tablic pamiątkowych oraz akcentów rzeźbiarskich.

   Do jego zadań należeć będzie m.in. wydawanie opinii do złożonych wniosków o wyrażenie zgody na wzniesienie, rozbiórkę ww. obiektów, jak i również w innych sprawach związanych z szeroko pojętym tematem pomnikowym w Szczecinie. Powołani fachowcy będą odnosić się m.in. do właściwego powiązania danego upamiętnienia z Miastem, poprawności lokalizacji oraz określenia właściwej formy dla wnioskowanego obiektu.

   W skład gremium weszli:

   1. dr hab. Monika Szpener, prof. ZUT - Wydział Architektury, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – przewodnicząca zespołu,
   2. dr hab. Radosław Ptaszyński, prof. US - Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego – zastępca przewodniczącej zespołu,
   3. dr hab. Eryk Krasucki, prof. US - Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego;
   4. dr hab. Pierre-Frédéric Weber, prof. US - Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego,
   5. dr Dorota Tołłoczko-Femerling - Wydział Grafiki, Akademia Sztuki w Szczecinie,
   6. dr Szymon Piotr Kubiak - Dział Sztuki Europejskiej 1800-1945, Muzeum Narodowe w Szczecinie,
   7. Joanna Leszczyńska – dyrektor Wydziału Kultury, Urząd Miasta Szczecin,
   8. Roman Ciepliński - Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Szczeciński,
   9. Krzysztof Męciński - Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie,
   10. dr inż. arch. Maciej Płotkowiak - Stowarzyszenie Architektów Polskich, Oddział w Szczecinie.

   Wszyscy członkowie, których powołuje się na czas trwania kadencji Rady Miasta Szczecin, swoje obowiązki będą wykonywać bezpłatnie.

   Szczegółowe informacje dot. Zespołu znajdują się w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Szczecin nr 126/22 z dn. 21 marca 2022 r. Dokument jest dostępny Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!