Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Tomasz Chyła Quintet w Jazzment Klub

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Tomasz Chyła Quintet w Jazzment Klub

   Tomasz Chyła Quintet to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia. Od kilku lat eksplorują muzykę improwizowaną w nieograniczony sposób, czerpiąc przy tym z innych gatunków muzycznych. Z tych eksperymentów do tej pory narodziły się cztery albumy; „Eternal Entropy" (2017)," Circlesongs" (2018), „Tomasz Chyła Quintet live at PolishRadio 3."(2019), "da Vinci" (2020). 11 marca wystąpią podczas festiwalu Szczecin Jazz.

    

   Liderem zespołu jest charyzmatyczny skrzypek, który swoim charakterystycznym tonem i improwizacjami wyróżnia się na polskiej scenie muzycznej. W 2021 został laureatem nagrody fonograficznej Frydreryk 2021 w kategorii „Muzyka Współczesna”, a we wcześniejszych latach, był dwukrotnie nominowany do tej nagrody, w kategorii „Jazzowy debiut roku” (2018) oraz Artysta Roku (2019). 

   W 2019 r. zespół otrzymał nominacje Akademii Fonograficznej do nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii Muzyka Jazzowa, nominacja jako Album Roku dla płyty "Circlesongs". 

    

   „da Vinci”

   11 marca 2022 odbędzie się oficjalna premiera albumu w wersji winylowej.

   Tytuł trzeciego studyjnego wydawnictwa kwintetu odnosi się do renesansowego malarza, architekta, matematyka  i… muzyka. Materiał albumu „da Vinci" stanowi zwartą, skomponowaną formę materiału. Bodźcem do powstania płyty jest osoba Leonarda da Vinci – geniusza i legendy, jego fascynacja człowiekiem, światem, ale też nieokiełznana i nieposkromiona ciekawość, poparta nieustannym dążeniem do doskonałości. Jako erudyta i osoba niezliczonych talentów stanowi, więc z jednej strony inspirację, z drugiej – wyzwanie. Bazując na tych przesłankach, album  opiera się właśnie na jego osobie, jako głównej i tytułowej inspiracji.

   Mamy tu szereg różnorodnych muzycznych koncepcji, przybliżających impresje tego, w jaki sposób działać może wszechstronny umysł, połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz tzw. contemporary music.

   Do udziału w projekcie zaproszono zespół wokalny Art' n' Voices, którego członkiem jest Tomasz Chyła.

   Po „Eternal Entropy” i „Circlesongs” zespół debiutuje w nowym składzie – poza liderem i sekcją rytmiczną (Sławek Koryzno i Konrad Żołnierek) nowymi postaciami kwintetu są, trębacz Emil Miszk oraz gitarzysta Krzysztof Hadrych.

   Ta mała orkiestra niekiedy przypomina otwarte na stylistyki amerykańskie awangardowe składy lawirujące na pograniczu gatunków.  Metodologia jazzowa łączy się tu ze współczesną kompozycją, elementami folku i rocka. Muzycy są otwarci na poszukiwania, co owocuje płytą inną niż poprzedniczki, ukazującą nową perspektywę  zespołu.

   Album, ukazał się nakładem trójmiejskiego wydawnictwa Alpaka Records.

   Skład:

   Tomasz Chyła – Skrzypce

   Emil Miszk – trąbka

   Krzysztof Hadrych – gitara

   Konrad Żołnierek – kontrabas

   Sławek Koryzno - perkusja

    

   Tomasz Chyła Quintet

   11 marca, 2022 (piątek) g. 20.00 

   Jazzment Klub 

    

   Bilety: https://bilety.fm/pl/muzyka/6799-szczecin-jazz-2022-tomasz-chyla-quintet-jazzment-klub-szczecin.html

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!