Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Szczecin Classic „z klassą”

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Szczecin Classic „z klassą”

   Już za tydzień rusza największy festiwal muzyki klasycznej Pomorza Zachodniego. Szczecin Classic „z klassą” – 6 koncertów i liczne wydarzenia towarzyszące!

   W tym roku głównym bohaterem Szczecin Classic będzie muzyka polska XX i XXI wieku, dopełniana przez nową muzykę świata. W centrum programu znajdą się dzieła twórców wybitnych – już to znanych, za mało znanych, już to przywracanych pamięci: Mieczysława Wajnberga (1919-96), którego utwory, grane dziś na całym świecie, odkryto ponownie w Polsce kilkanaście lat temu, Kazimierza Serockiego (1922-81), współtwórcy „Warszawskiej Jesieni” i autora m.in. „Sinfonietty na dwie orkiestry kameralne”, Wojciecha Kilara (1932-2013), autora choćby „Missa pro pace” i przebojowej wokalizy z filmu „Dziewiąte wrota” oraz – last but not least – Romualda Twardowskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego.

   Wśród wykonawców pojawią się artystki i artyści, na których czeka publiczność najważniejszych sal koncertowych świata; skrzypkowie: Daniel Stabrawa – koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej, Agata Szymczewska – pierwsza skrzypaczka Karol Szymanowski Quartet, Emanuel Salvador – koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra, Tomasz Tomaszewski – profesor Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, a z nimi równie wybitni wiolonczeliści: Konstantin Heidrich – profesor Uniwersytetu Sztuki w Berlinie i Adam Klocek – laureat Grammy, Andriy Viytovych – pochodzący z Ukrainy altowiolista Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie i Michał Francuz – pianista znany w wielu krajach, oficjalny pianista Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2016, 2022). Szczególnie ważne jest to, że u ich boku zagrają muzycy, którzy obiecująco zaczynają artystyczną drogę.

   Podkreślić przy tym trzeba, że czasie 4. Szczecin Classic wystąpią też zespoły wyjątkowe: w pierwszym dniu – laureat ogłoszonego przez Baltic Neopolis Orchestra konkursu na rezydencję zespołu kameralnego As-SAI TRIO, w drugim – debiutujący przed publicznością Polish Piano Quartet w mistrzowskim składzie: Emanuel Salvardor (skrzpce), Emilia Goch-Salvador (altówka), Adam Klocek (wiolonczela), Michał Francuz (fortepian), a w dniu finału – dwie orkiestry, które wspólnie zaprezentują się publiczności w złotej sali Filharmonii Szczecińskiej.

   Szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń, które będą miały miejsce w ramach tegorocznej odsłony Festiwalu dostępne są w załączonych materiałach.

   Załączniki

   • Szczecin Classic 2022.pdf

    application/pdf

    Pobierz

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!