Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Światowa premiera utworu Elżbiety Sikory w Szczecinie

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Światowa premiera utworu Elżbiety Sikory w Szczecinie

   Premiera Szóstego przykazania Elżbiety Sikory – wybitnej kompozytorki i pionierki muzyki elektronicznej – zabrzmi 27 marca w Filharmonii w Szczecinie.

   Utwór zestawiony zostanie z arcydziełem włoskiego mistrza Luigiego Nono opartym m.in. na fragmentach tekstów polskich poetów. Oba dzieła są wyrazem sprzeciwu wobec politycznej przemocy, która teraz jest tak aktualnym tematem. Początek koncertu o godzinie 19:00.

   W nowym utworze Elżbieta Sikora sięga po słowa świadków zbrodni popełnionych w nazistowskim obozie koncentracyjnym Majdanek koło Lublina i zestawia je z poezją Grzegorza Kwiatkowskiego oraz ujgurskiego dysydenta Ekhmetjana Osmana, członka jednej z najbardziej prześladowanych współcześnie grup etnicznych.

   Szóste przykazanie Elżbiety Sikory zostanie wykonane przez francuski zespołu wokalny Les Métaboles, który wystąpi pod kierownictwem Léo Warynskiego. Do udziału w projekcie zostali ponadto zaproszeni wybitni muzycy: Erik Drescher (flety), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Dominik Dołęga (perkusja). W utworze Nono dołączą eksperci live electronics z SWR Experimentalstudio z Freiburga.

   Utwór Elżbiety Sikory powstał na zamówienie zespołu wokalnego Les Métaboles oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Wydawcą jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Projekt Sikora/Nono jest realizowany przy wsparciu Ernst von Siemens Musikstiftung, SACEM, Instytutu Polskiego w Paryżu oraz Centre National de la Musique.

   Inicjatorem projektu jest agencja SONORA Music.
   Partnerem koncertu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!