Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Paweł Tomaszewski Quintet „Przypadek” - premiera online

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Paweł Tomaszewski Quintet „Przypadek” - premiera online

   13 grudnia 2022 o godzinie 19:00 na kanale Filharmonii im. M. Karłowicza w serwisie YouTube rozpocznie się premiera filmu krótkometrażowego „Paweł Tomaszewski Quintet – Przypadek”. Materiał wideo wraz ze ścieżką dźwiękową powstał w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa" na lata 2017-2022 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zapraszamy Państwa na wyjątkową premierę online – wyjątkową nie tylko ze względu na znakomitą muzykę wykonaną przez wybitnych wykonawców, ale i historię opowiedzianą obrazem.

   „Paweł Tomaszewski Quintet – Przypadek”, to opowieść inspirowana filmem Krzysztofa Kieślowskiego „Przypadek” i muzycznym motywem z niego, którego autorem jest Wojciech Kilar. Autor suity jazzowej – Paweł Tomaszewski – świadomie wybrał utwór Kilara jako swoją inspirację.

   Film Kieślowskiego „Przypadek”, z fantastyczną ścieżką dźwiękową Kilara powstał w 1981 roku i opowiada historię młodego studenta z Poznania, który stara się zdążyć na pociąg do Warszawy. Trzy warianty fabuły rozwijają jego losy w różnych kierunkach, w zależności od tytułowego „przypadku”. W pierwszym wstępuje do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w drugim do „Solidarności”, a w trzecim nie opowiada się po żadnej ze stron.

   Niezwykła, jazzowa interpretacja lirycznego motywu stała się dla Tomaszewskiego symbolem upływającego czasu, ale także kanwą refleksji nad skomplikowanymi losami pokolenia stanu wojennego. Suita skomponowana na orkiestrę symfoniczną oraz kwintet jazzowy złożony z topowych polskich muzyków sceny jazzowej, jest hołdem oddanym polskiej produkcji filmowej. Stanowi on swoiste spoiwo pomiędzy nowo skomponowanymi pięcioma częściami składającymi się na całość dzieła. Podobnie jak fabuła w filmie „Przypadek”, suita jest muzyczną ilustracją stanów emocjonalnych oraz dylematów egzystencjalnych człowieka.

   Zapraszamy na bezpłatną premierę we wtorek 13 grudnia o godzinie 19:00 na kanał Filharmonii w Szczecinie w serwisie YouTube.

   Projekt „(Nie)przypadkowe historie. Szczecińskie wydarzenia lat 80. – produkcja audiowizualna” obejmuje produkcję krótkich form muzyczno-filmowych, odwołujących się do przełomowych dla historii Polski i Szczecina wydarzeń lat 80: podpisanie porozumień sierpniowych w Stoczni Szczecińskiej 30.08.1980 roku oraz wprowadzenie stanu wojennego 13.12.1981 roku. Muzyka skomponowana do projektu ma dwa źródła inspiracji: z jednej strony bogaty kontekst historyczny, z drugiej strony kanon polskiej kinematografii. Pierwszy z utworów, „Composition 1” skomponowany przez Michała Jacaszka i Stefana Wesołowskiego, miał swoją premierę 30 sierpnia 2022 r. w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w Stoczni Szczecińskiej w 1980, odwołuje się do symboliki Solidarności i przywołuje tamto wydarzenie. Można go zobaczyć na kanale w serwisie YouTube. 

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!