Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Otwarcie wystawy Marka Kozery w TRAFO

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Otwarcie wystawy Marka Kozery w TRAFO

   TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Marka Kozery „Sunjata” w czwartek, 24 listopada 2022 r. o 19:00. Wystawa, której kuratorem jest Mikołaj Iwański, będzie prezentowana do 30 listopada 2022 r.

   Projekt Marka Kozery balansuje formalnie pomiędzy malarstwem, rzeźbą, obiektem, mistyczną metaforą smaku a algorytmami sztucznej inteligencji. Te ostatnie służą do konstruowania modeli 3D z nieuporządkowanych fotografii.

   Zgłębiając temat „Rzeczy-poza-rzeczowością”, artysta opiera się o buddyjską ideę Suniaty (pustej przestrzeni). Wszystkie rzeczy, jakie się w niej pojawiają, są manifestacjami pozbawionymi prawdziwego istnienia, ale też definitywnego nieistnienia.

    

   Marek Kozera „Sunjata”

   wystawa: 24 – 30.11.2022

   otwarcie: 24.11.2022 (czwartek) @ 19:00

   kurator: Mikołaj Iwański

    

   Projekt zaczyna się od modelowania klimatu.  Punktem wyjścia są zmiany wilgotności powietrza, efekt wysychania liści, kwiatów i łodyg oraz ruch powietrza. Dziejąca się poezja odkrywa sposób widzenia.  Proponowaną drogę wyróżniają: „Poznanie ukrytego i widocznego świata Tego, co niewysłowione” oraz „odkrywanie sfery definiowanej językowo”. W tej dziedzinie bada się to, co nazywa "przekształceniem postrzegania siebie”. W przeciwieństwie do postawy "uczenia się" algorytmu AI, opartej na fiksacji programistów, przekonanych, że język informatyki może pojąć wszystko w sobie, zadufanych, że wszystko pokrywa się z zasięgiem języka informatyki, projekt używa języka mistycznej metafory.  Chodzi o metaforę smaku rzeczywistości, nieustannie poszukującej wskazówek poza sobą. Wykorzystując niczym pędzel malarza algorytmy sztucznej inteligencji i smak rzeczywistości, twórca kreuje w przestrzeni cyfrowej obiekty rzeźbiarskie 3D. Ujawnia to, co niewysłowione i materializuje to, co niedostrzegalne. Projekt zakłada druk rzeźby za pomocą żywicy lub poliamidów. Drukowanie odpowiada czynności zbierania śladów z obrazów dostarczanych algorytmom, a pierwotnie dzięki smakowaniu przez Kozerę rzeczywistości. Służy temu udział Tego, co niewysłowione, należące zarówno do Kozery, jak i do algorytmu.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!