Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Nowy dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Nowy dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

   Przemysław Neumann wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

   W konkursie na stanowisko dyrektora szczecińskiej Filharmonii wpłynęły łącznie 3 oferty.

   - Po przeprowadzeniu wieloetapowego postępowania konkursowego, Komisja rekomendowała Prezydentowi Miasta Szczecin na stanowisko dyrektora instytucji kandydaturę pana Przemysława Neumanna - informuje Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta. -13 grudnia br. prezydent Piotr Krzystek zaakceptował kandydata na ww. stanowisko.

   Kim jest nowy dyrektor Filharmonii

   Przemysław Naumann urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Ukończył między innymi Poznańską Szkołę Chóralną, Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu w klasie śpiewu oraz studia magisterskie w poznańskiej Akademii Muzycznej na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa. W 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki, a w 2019 roku został profesorem macierzystej uczelni.

   Nowy dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce. Dodatkowo, wraz z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej nagrał również wiele płyt, które skupiały się wokół dorobku polskich kompozytorów, z których zrealizowany w 2021 roku trzypłytowy album „Witold Maliszewski. Dzieła symfoniczne otrzymał” nominację do Fryderyka 2022.

   - Zwycięzca posiada doświadczenie w zarządzaniu instytucją kultury, a tym samym w zarządzaniu zespołem pracowników, zarządzaniu finansami publicznymi, pozyskiwaniu środków pozabudżetowych - mówi Marta Kufel. - Od 2015 roku pełnił funkcję dyrektora Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Wcześniej pracował m.in. w poznańskim Teatrze Muzycznym, Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrze Muzycznym.

   Jako dyrygent prowadził orkiestry m.in. Filharmonii Narodowej, Białostockiej, Częstochowskiej, Gorzowskiej, Koszalińskiej, Krakowskiej, Poznańskiej, Śląskiej w Katowicach, Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Świętokrzyskiej w Kielcach, Sinfonię Iuventus, Orkiestrę Polskiego Radia oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.

   Uzasadnienie wyboru

   Według Komisji konkursowej Przemysław Neumann wyróżniał się kompetencjami merytorycznymi, koncepcyjnymi oraz osobowościowymi. Nie bez znaczenia pozostawał fakt, iż Pan Neumann od ośmiu sezonów artystycznych pełnił funkcję Dyrektora Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w Opolu, co w ocenie komisji konkursowej daje rękojmię znajomości obszaru działań samej instytucji, jak i prowadzącego oraz zarządzającego nią dyrektora.

   Przemysław Neumann nakreślił spójną koncepcję połączenia dotychczasowego profilu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, włączając w to edukację najmłodszych, z chęcią eksplorowania nowych acz zgodnych z profilem instytucji kierunków działania. To wszystko w ocenie Komisji konkursowej daje z jednej strony pewność utrzymania, a z drugiej ufność zwiększenia już uznanej, wysokiej jakości działalności Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!