Nowe wydarzenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie

Robert Duchowski

Mija ostatni tydzień wakacji, przed nami wrzesień - i całkiem nowe wydarzenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. Zapraszamy do zapoznania się z wrześniowymi imprezami organizowanymi przez MBP.
Wydarzenia, które odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie – wrzesień 2019
5 września, godz. 18.00. ProMedia (al. Wojska Polskiego 2).
Spotkanie z Agnieszką Gładzik
Zapraszamy na promocję najnowszej książki szczecińskiej pisarki Agnieszki Gładzik. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Lichtblau. Wstęp wolny!
Powojenna zawierucha, trudne relacje międzyludzkie, a w tym wszystkim walka o człowieczeństwo, przyjaźń, a wreszcie miłość – to wszystko znajdziecie w najnowszej powieści Agnieszki Gładzik. „Daleko od morza” to już trzecia książka młodej, szczecińskiej pisarki. Znajdziemy w niej sporo odwołań do naszego miasta i jego historii.
"«Daleko od morza» to wiele opowieści w jednej. Swój głos znajdują tutaj wypędzani z Pomorza Niemcy, jak i przesiedlani z Kresów Wschodnich Polacy, a głównym odbiorcą ich historii jest Marianna Palińska, trzydziestoletnia lekarka, która po rekonwalescencji w Szwecji powraca do ojczyzny” – mówi autorka.
Agnieszka Gładzik urodziła się w Szczecinie. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Szczecińskim. Jest pasjonatką języka i kultury niemieckiej, interesuje się historią Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.
7 września, godz. 15.00. Tawerna Capitan Cook, ul. Jana z Kolna 7 w Szczecinie
Narodowe Czytanie Nowel Polskich
W tym roku Narodowe Czytanie organizujemy w nietypowym miejscu – na pokładzie statku „Tawerna Capitan Cook”. Tradycyjnie, jak co roku, do wspólnej lektury zaprosimy czytelników, mieszkańców oraz ludzi kultury i sztuki.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka dokonała wyboru ośmiu lektur, z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Z nowel zaproponowanych przez Prezydenta RP wybraliśmy "Sachema" Henryka Sienkiewicza, a żeby podkreślić morski charakter naszego wydarzenia uzupełnimy nasz wybór o "Latarnika" tego samego autora. Na rejs zaprasza kpt. Janusz Just, Kapitan Żeglugi Wielkiej, Kapitan Żeglugi Śródlądowej oraz armator SECCO.
W morski klimat wprowadzi nas szczecińska przewodniczka, Joanna Wachnik.
9 września, godz. 14.30. Filia biblioteczna nr 8 (ul. Konopnickiej 9)
Kryminalny Szczecin
We wrześniu przygotowaliśmy też szereg atrakcji wokół kryminalnych zagadek i legend miejskich Szczecina. Zaprosimy Was do wspólnego spaceru po mieście oraz wizyty w Komendzie Wojewódzkiej Policji, podczas której porozmawiacie z jej pracownikiem o prawdziwej pracy stróżów prawa. Oprócz tego będziecie mieć szansę stworzyć samodzielnie zagadkę kryminalną lub – rozwiązać ją, wygrywając atrakcyjne nagrody!
Pierwsza tura spaceru: godz. 14.30.
Start: filia nr 8 (ul. Konopnickiej 9). Prowadzenie: Małgorzata Duda
O godz. 17.00 w Komendzie Wojewódzkiej Policji – spotkanie z Markiem Stelarem oraz Markiem Łuczakiem.
Druga tura spaceru: godz. 18.00.
Start: Komenda Wojewódzka Policji. Prowadzenie: Małgorzata Duda
11 września, godz. 18.00. ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
Ut pictura ita visio. Wykład dr. Dariusza Kacprzaka z Muzeum Narodowego w Szczecinie
John Constable zalecał kolegom po fachu: „Malarz powinien chodzić po polach z pokorą w sercu”, jednocześnie przestrzegał jednak: „Nie jest łatwiej posiąść sztukę widzenia natury niż sztukę odczytywania egipskich hieroglifów”. Barbizon, Pont-Aven we Francji, Laren w Holandii, Skagen na Jutlandii, Dachau, Worpswede, Ahrenshoop czy Schwann w Niemczech, wreszcie również Kazimierz nad Wisłą – to tylko kilka wybranych spośród ponad osiemdziesięciu rozmaitych miejsc w Europie, leżących z dala od metropolii i wielkich centrów sztuki, w których artyści stworzyli kolonie artystyczne… Nie tylko oko i ręka artysty, ale także jego myśli i otoczenie sprawiają, że obiektywnie istniejąca wokół natura na płótnie ulega przekształceniu w subiektywnie rozumiane formy piękna. Malarskie interpretowanie natury może odbywać się w dwojaki sposób – biernie, zgodnie z zasadą „otwartego okna”, bądź aktywnie – kiedy twórca podejmuje decyzję artystyczną, dokonuje wyboru fragmentu rzeczywistości, niekiedy także jego interpretacji. W czym tkwi fenomen dziewiętnastowiecznych i dwudziestowiecznych kolonii artystycznych?
12 września, godz. 18.00. ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
Nie myśl, że uciekniesz. Spotkanie z Filipem Springerem
Zapraszamy na spotkanie z Filipem Springerem, promujące jego najnowszą książkę „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”. Prowadzenie: Joanna Skonieczna.
Wstęp wolny.
Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego „Uciekinier przecina swój ślad”.
Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykøbing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza?
A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas?
Filip Springer (ur. 1982) – pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”.
16 września, godz. 18.00. ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
Spotkanie z Iwoną Żytkowiak i jej książką „Zamknij oczy”
Zapraszamy na spotkanie ze szczecińską pisarką Iwoną Żytkowiak, na którym porozmawiamy o jej najnowszej powieści „Zamknij oczy”. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Lichtblau. Wstęp wolny.
„Zamknij oczy” to poruszająca opowieść o tajemnicy ludzkiego życia, historii i pamięci, ale też o przyszłości na progu przeszłości. Roma, artystka, malarka i pisarka żyjąca przez ostatnie lata w osamotnieniu, zgadza się na to, żeby w jej świat wkroczyła kobieta, która chciałaby napisać o niej powieść. Szybko okazuje się, że nie o prawdę tu chodzi, lecz o to, co każdy z nas wolałby przemilczeć, schować, zataić.
Ale czy człowiek sam dla siebie może być tajemnicą? Przecież zamyka się oczy nie tylko po to, żeby nie patrzeć, ale też – żeby zobaczyć…
Iwona Żytkowiak (ur. 1963), absolwentka polonistyki i studiów filozoficzno-etycznych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych w Instytucie Badań Literackich PAN. Członek Związku Literatów Polskich. Od urodzenia mieszka i pracuje w Barlinku.
19 września, godz. 17.00. filia biblioteczna nr 4 (ul. Barnima 25)
Dzieciaki kontra pisarz, czyli literackie potyczki z Rafałem Witkiem
Zapraszamy dzieci w wieku wczesnoszkolnym (kl. 0-3 SP) wraz z opiekunami na spotkanie z bohaterami książek dla dzieci, które poprowadzi ich autor, Rafał Witek, autor ponad dwudziestu książek dla dzieci, współpracujący m.in. z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”.
Spotkania z cyklu „Dzieciaki kontra pisarz” to święto fantazji i humoru. Godzinne, dynamiczne zajęcia skonstruowane są tak, aby każdy uczeń wyniósł z nich coś wartościowego. Mozaika zabaw, quizów, zagadek, opowiadań i wierszy trzyma w napięciu od przywitania do pożegnania. W trakcie zajęć uczestnicy mają szansę dowiedzieć się, czy węże prysznicowe są jadowite, nauczyć się wpuszczać telewizor w kanał, odbyć podróż Niebostradą, a nawet spotkać Psotnice Podwórkowe. Jeśli zaś będą uważni, to poznają też tajniki pisarskiego warsztatu i przejdą test na bycie poetą. Po spotkaniu autor chętnie odpowiada na pytania… oraz sam je zadaje. Bo skłonność do zadawania pytań to cecha, która łączy dzieci i pisarzy!
20-22 września.
Festiwal OKOlice Literatury: Transformacja
20 września 2019 (piątek)
ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
g. 18.00 Spotkanie autorskie z Markiem Sterlingowem i Dorotą Karaś wokół książki o Annie Walentynowicz;
Prowadzenie: Katarzyna Rembacka.
Spotkanie tłumaczone na język migowy.
21 września 2019 (sobota)
Filia biblioteczna nr 4 (ul. Barnima 25)
g. 10.00 - Warsztaty dla dzieci „Papierowa rewolucja” prowadzone przez Mateusza Lipkę z IPN;
g. 12.00 - Spotkanie autorskie dla dzieci z Michałem Rusinkiem wokół książki „Rok 1989. Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności”.
Filia biblioteczna nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1)
g. 10.00 - Warsztaty pisarskie dla młodzieży i dorosłych z Marcinem Kąckim
ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
g. 12.00 - Spotkanie autorskie z Joanną Solską
Prowadzenie: Anna Godzińska
g. 14.00 - Spotkanie autorskie z Olgą Drendą wokół książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”
Prowadzenie: Michał Radomir Wiśniewski
Spotkanie tłumaczone na język migowy
g. 16.00 - Spotkanie autorskie z Michałem Kąckim
Prowadzenie: Agata Rokicka
Spotkanie tłumaczone na język migowy
g. 18.00 - Panel dyskusyjny o Teresie Torańskiej, z udziałem Remigiusza Grzeli autora książki „Podwójne życie reporterki. Oriana Fallaci i Teresa Torańska” oraz Małgorzaty Purzyńskiej autorki książki „Ja, My, Oni. Teresa Torańska w rozmowie z Małgorzata Purzyńską”. Prowadzenie: Bernardetta Darska, krytyczka literacka, doktor habilitowana literaturoznawstwa
g. 11.00 - Wydarzenie towarzyszące – spacer historyczno-literacki „Szczeciński przełom i rok 1989” z przewodnikiem Przemysławem Głową
22 września 2019 (niedziela)
ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
g. 12.00 - Projekcja filmu dokumentalnego „Film o wolnej Polsce” 57’, w reżyserii Ireneusza Englera, o dwudziestu latach polskiej transformacji.
Po projekcji filmu zapraszamy do udziału w dyskusji, którą poprowadzą Eryk Krasucki
g. 13.30 - Projekcja filmu dokumentalnego „Miasto bez Boga”, w reżyserii Jacka Petryckiego, o historii Nowej Huty – miasta zaprojektowanego, jako eksperyment komunistycznej inżynierii społecznej.
Po projekcji filmu zapraszamy do udziału w dyskusji, którą poprowadzi Eryk Krasucki
g. 15.00 - Spotkanie autorskie z Piotrem Lipińskim i Michałem Matysem, autorami książki „„Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.”
Prowadzenie: Eryk Krasucki.
g. 11.00 - Wydarzenie towarzyszące: spacer historyczno-literacki „Szczecin śladami PRL”, który poprowadzi przewodniczka miejska, Justyna Machnik.
26 września 2019 (czwartek), ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
Kobiece wartości w biznesie i życiu [Słowem-kobieta]
Zapraszamy na spotkanie z cyklu Słowem-kobieta. Bohaterką będzie dr Monika Różycka, autorka książki "Wartości kobiece w biznesie”. Spotkanie poprowadzi Monika Lesner. Wstęp wolny.
"Wartości kobiece w biznesie” to publikacja podejmująca w sposób interesujący i kompleksowy aktualny i coraz częściej zyskujący na znaczeniu w Polsce i na świecie temat potencjału kobiet w biznesie (...). W książce zawarto również wyniki prowadzonych przez dwa lata badań wśród właścicielek firm, a także kobiet pełniących funkcje zarządcze i menedżerskie na terenie województwa zachodniopomorskiego – zarówno tych, które odniosły sukces, jak i poniosły porażkę. Na ich podstawie powstał autorski test na sukces oraz kobiecość i męskość w biznesie, który odpowiada na pytania, ile kobiety oraz ile mężczyzny powinno być w człowieku sukcesu, jakie cechy powinny posiadać kobiety, które chcą odnieść sukces w biznesie i na rynku pracy.