Nowa galeria sztuki w Szczecinie

Robert Duchowski

Nowa galeria sztuki współczesnej zainauguruje swoją działalność w Szczecinie już 12 grudnia wystawą „Moje własne Los Alamos”. „Czarny Piotruś” to artystyczna przestrzeń stworzona przez artystę Piotra Ledóchowskiego.
Podczas pierwszej wystawy zaprezentowane zostaną jego autorskie instalacje oraz prace uznanych twórców - Marka Rachwalika i Wojciecha Koniuszka. Wernisaż odbędzie się online, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Piotr Ledóchowski jest autorem wielu prac z zakresu designu (meble, instalacje artystyczne), wykonuje także rysunki węglem i tuszem. Wraz z artystą-malarzem Wojciechem Koniuszkiem stworzył wielkoformatowe obrazy w publiczno-biurowej przestrzeni Technoparku Pomerania. Jest także autorem kilkunastu artystycznych mebli użytkowych wykonanych z materiałów recyklingowych, które powstały w ramach akcji artystycznej towarzyszącej otwarciu w Szczecinie nowej inwestycji firmy kk-electronic.
Teraz artysta otwiera autorską galerię sztuki „Czarny Piotruś”, w której zaprezentuje swoje najnowsze instalacje - Prace Piotra mają dość hedonistyczny charakter. Kojarzyć się mogą z postsurrealistycznym objet trouvé, przesianym z ideą upcyclingu, zamieszaną w pop-artowym sosie z domieszką tęsknoty za oparami atmosfery buntowniczych postaw bitników. Wszystko jednak bez iluzji pruderii niepisanych reguł sztuki. Rzecz buntu jest w końcu na sprzedaż. Artysta tworzy swój dizajn na przekór dominującym obecnie dyktatom dążącym do kategorii ergonomii czy minimalizmu – mówi Stanisław Ruksza, dyrektor Trafostacji Sztuki.
Oprócz autorskich działań Piotra Ledóchowskiego galeria „Czarny Piotruś” prezentować będzie także prace wybranych artystów sztuki współczesnej – Do współpracy przy pierwszej wystawie zaprosiłem dwóch znakomitych artystów, których bardzo cenię – Marka Rachwalika i Wojciecha Koniuszka. Nasze prace niejako wzajemnie się uzupełniają, a ich wspólnym pierwiastkiem jest swojego rodzaju bunt wobec zastanej rzeczywistości – mówi Piotr Ledóchowski.
Jak zauważa Stanisław Ruksza, Wojciech Koniuszek w swoich pracach roztacza tęsknoty do erotycznego i wielobarwnego potencjału jazzu, a moce „agrarno-libidalne” wyczuwalne w rysunkach Marka Rachwalika mają swoje źródło w fascynacji muzyką metalową i w bękartowskiej wizji kultury, gloryfikującej wiejską siłę, z jej bezpardonowym, rozpychającym się łokciami wejściem tam, gdzie wejść być może nie należało.
Koordynatorem ekspozycji i współtwórczynią galerii „Czarny Piotruś” jest Monika Krupowicz - właścicielka galerii sztuki Open Gallery w Szczecinie i galerii sztuki Stolarska/Krupowicz Gallery w Warszawie. – Nowa galeria z pewnością wzbogaci kulturalną ofertę Szczecina, a mieszkańcy miasta będą mogli uczestniczyć w ciekawych i oryginalnych wydarzeniach prezentujących sztukę najnowszą. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tworzeniu tego projektu – mówi Monika Krupowicz.
Uroczyste otwarcie nowej galerii i wystawy „Moje własne Los Alamos” odbędzie się 12 grudnia o godz. 19.00. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, wernisaż odbędzie się online – otwarcie transmitowane będzie na facebookowym profilu galerii „Czarny Piotruś”: https://tiny.pl/769t6. Wystawa jest realizowana w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecina.
Piotr Ledóchowski - artysta, designer i kreator wnętrz. Urodzony w 1970 r. w Szczecinie. W 1998 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz, uzyskując dyplom w pracowni prof. Leszka Wajdy. Jest autorem wielu prac z zakresu designu (meble, instalacje artystyczne), wykonuje także rysunki węglem i tuszem. W swoim dorobku ma także aranżacje zabytkowych wnętrz, m.in. Willi Sarny w Międzyzdrojach czy Pałacu w Podstolicach oraz kreacje wnętrz, m.in. sieci kawiarni Rosenthal w Polsce. Ostatnia realizacja artystycznego wnętrza to gabinet w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Projektował także poza granicami kraju, m.in. w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Marek Rachwalik - ur. w 1986 w Częstochowie. Pochodzi ze wsi Kłomnice. Absolwent malarstwa na ASP w Katowicach, dyplom z medalem. Maluje, rysuje, rzeźbi i uprawia "agrarno-libidalną" autofotografię. Bada tematykę psychodelii oraz obszary związane z muzyczną ikonografią, głównie konwencją muzyki metalowej, stylistyką okładek, wizerunkiem i logotypami. Finalista 10 AP Hestii. Nominowany do Talentów Trójki 2013. Zdobywca wyróżnienia regulaminowego i wyróżnienia Magazynu Szum na 43. Bielskiej Jesieni oraz Grand Prix 6. Triennale Malarstwa im. Mariana Michalika. Zajmuje wysokie miejsce w notowaniu Kompasu Młodej Sztuki 2018. Jego prace były publikowane w Szumie, Notesie na 6 Tygodni, Formacie, Opcjach, Aktivist, K Mag, Wyrobach Olgi Drendy (nominowanych do Paszportów Polityki i nagrodzonych na Literackiej Gdyni), Culture pl, Gramatyce Kolekcjonowania, CGK, Postmedium i podręczniku Języka Polskiego klas 6 szkoły podstawowej. Autor wystaw, m.in. Panzer Division Marek w Rondzie Sztuki, Vulgar Display of Marek w TRAFO i Under The Sign Of The Black Marek w Galerii Dobro, na której zagrał zespół Brüdny Skürwiel. Obrazy w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku i Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.
Wojciech Koniuszek - ur. 1976 r. w Szczecinie. Absolwent Państwowego Liceum Plastycznego w Szczecinie i ASP w Gdańsku (dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego). Zajmuje się malarstwem, linorytem oraz malarstwem ściennym i sgraffitem. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, jego prace wystawiane były w wielu prestiżowych instytucjach, między innymi w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Domu Kultury Polskiej w Wilnie i Instytucie Polskim w Budapeszcie oraz w Parlamencie Europejskim, a także w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku i Pałacu Królikarnia w Warszawie. Laureat konkursu "Obraz Roku" miesięcznika Art & Business (2001, 2002). Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zakupiły obrazy Wojciecha Koniuszka do swoich kolekcji.