Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   23°

   Nagrody Artystyczne przyznane

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Nagrody Artystyczne przyznane

   Profesor Lex Drewiński, Jakub Skrzywanek oraz Małgorzata Narożna to tegoroczni laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin.

   Nagroda Artystyczna wręczana jest już od 1991 roku szczecińskim twórcom i animatorom kultury. Wyróżnienie przyznawane jest w trzech kategoriach: za istotne osiągnięcie artystyczne, za całokształt działalności artystycznej kandydata oraz innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury.

   W tym roku laureatami wyróżnienia zostali:

   -  za całokształt działalności artystycznej - Prof. Lex Drewiński

   Jeden z najwybitniejszych plakacistów na świecie, laureat ponad dwustu nagród w prestiżowych konkursach międzynarodowych, honorowy Ambasador Szczecina, wykładowca akademicki, wielki znawca historii, zabytków i architektury Szczecina. Jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, a w latach 1992-2017 był profesorem Katedry Projektowania Graficznego w Fachhochschule Potsdam w Niemczech.

   Lex Drewiński słynie z prostego i niezwykle silnego w wymowie „inteligentnego skrótu“, a jego zasada w tworzeniu plakatów brzmi: w plakacie odejmować znaczy dodawać. Opowiedzieć w wielkim skrócie o tematach i problemach ludzkości, które są rozumiane pod każdą szerokością geograficzną, to wielki dar Pana profesora. Od lat 80. XX wieku zrealizował ponad 70 wystaw indywidualnych w miastach wielu kontynentów. Bierze również udział w niemal wszystkich najważniejszych wystawach i prezentacjach jak np. festiwale, biennale, triennale, quadriennale plakatu na świecie; jego prace są w zbiorach muzealnych na całym świecie, od Lublina, Zurychu po Los Angeles i Meksyk.

   -  za istotne osiągnięcie artystyczne w 2022 roku - Jakub Skrzywanek

   Reżyser teatralny, autor tekstów, twórca instalacji performatywnych. Od stycznia 2022 roku dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Autor dramatów „Pogrom alfonsów, Warszawa 1905” oraz „To my jesteśmy przyszłością!”. Jakub Skrzywanek jest bez wątpienia jednym z najodważniejszych reżyserów młodego pokolenia. W ramach obchodów Roku Antyfaszystowskiego zapoczątkował „Tryptyk o przemocy”, który otwierał przygotowany w warszawskim Teatrze Powszechnym spektakl „Mein Kampf”, podejmujący polemikę z nazistowskim manifestem. Sztuka została pozytywnie odebrana m.in. przez Financial Times, New York Times, Der Freitag, Jerusalem Post, czy L’Espresso, była także prezentowana na międzynarodowych festiwalach (m.in Bergman Festival w Sztokholmie).

   W 2022 r. największymi sukcesami Jakuba Skrzywanka były:

     - reżyseria spektaklu „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”, zaprezentowanego na wielu  festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą.

     - zdobycie Paszportu Polityki w kategorii Teatr.

    - Laur Konrada nagroda główna prestiżowego 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.

   - za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury w 2022 roku - Małgorzata Narożna

   Absolwentka Polskiej Akademii Księgarstwa, laureatka nagrody Książka Roku polskiej sekcji IBBY z 2018 r., w kategorii upowszechnianie czytelnictwa. Od 2014 roku działa w stworzonej przez siebie klubo-księgarni Fika, która w krótkim okresie wrosła w tkankę miasta. W Fice realizuje różnorodne projekty edukacyjne, kulturalne  promując czytelnictwo, W 2022 roku Małgorzata Narożna zorganizowała pierwszą edycję Fikuśnego Festiwalu Literatury w Szczecinie, wyjątkowego i niespotykanego dotąd w naszym mieście festiwalu literatury dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas którego uczestnicy spotkali się z zaproszonymi z całej Polski pisarzami i ilustratorami, brali udział w warsztatach i spacerach po mieście.

   Tradycyjnie już, razem z Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecin, przyznany został również tytuł Mecenasa Kultury. Otrzymać go mogły osoby lub firmy, bez których często realizacja przedsięwzięć o charakterze artystycznym byłaby właściwie niemożliwa. To sponsorzy, biznesmeni albo po prostu osoby prywatne, które wspomagają finansowo szczecińskich twórców.

   Zgodnie z rekomendacją Prezydenckiej Rady Kultury, tytuł Mecenasa Kultury za 2022 rok został przyznany firmie  Tomaszewicz Development Sp. z o.o.

   Tomaszewicz Development Sp. z o.o.  to renomowana firma budowlana i developerska, działająca nie tylko na terenie Szczecina, ale i województwa. Dzięki ich zaangażowaniu, tworzenie wysokiej jakości mieszkań idzie w parze z wspieraniem kulturalnych projektów, które promują stolicę Pomorza Zachodniego. Tomaszewicz Development Sp. z o.o. to nie tylko firma budowlana, ale również prawdziwy mecenas kultury, kontynuujący swoje zaangażowanie w promocję kultury i sztuki. Szczególnie wartościowe było ich znaczące wsparcie dla produkcji filmu pełnometrażowego "Miasto nocą" - "Historia Szczecińskiego Rzeźnika".

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!