Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   Muzyczna parada i Carmina Burana na rozpoczęcie lata

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Muzyczna parada i Carmina Burana na rozpoczęcie lata

   Fête de la Musique! 21 czerwca Filharmonia w Szczecinie po raz kolejny wyjdzie poza budynek, by grać muzykę i zarażać dobrą energią. Dołączcie do pochodu, który rozpoczniemy o 16:30 w Ogrodach Śródmieście, a zakończymy na Placu Solidarności pod Filharmonią. O 19:00 zaś zapraszamy na koncert w złotej sali symfonicznej, gdzie zabrzmi Carmina Burana Carla Orffa.


   Filharmonia na Święto Muzyki

   Najkrótsza noc w roku to okazja do muzycznej zabawy. Róbcie muzykę! Faites de la musique! – takie hasło przyświeca Świętu Muzyki, wydarzeniu obchodzonym na całym świecie od ponad czterdziestu lat. To dzień, którego celem jest wspólne cieszenie się muzyką w przestrzeni miejskiej.

   W tym roku w piątek 21 czerwca zapraszamy do wspólnego świętowania i przyłączenia się do muzycznej parady przez miasto. Nasze miasto wypełni żywa muzyka i młodzieżowe orkiestry dęte w roli głównej. Dołączcie do naszej muzycznej parady, którą rozpoczniemy o 16:30 w Ogrodach Śródmieście, a zakończymy na Placu Solidarności pod Filharmonią.

   A w samej Filharmonii czeka nas głośny (dosłownie) finał Święta Muzyki. Oto bowiem w złotej sali zabrzmi Carmina Burana Carla Orffa - dzieło monumentalne i jeden z najsłynniejszych utworów muzyki klasycznej. Usłyszymy je wykonaniu połączonych sił Orkiestry Symfonicznej Akademii Sztuki, muzyków Filharmonii oraz szczecińskich chórów. Bezpłatne wejściówki na koncert można już odbierać w kasie Filharmonii (obowiązuje limit dwóch miejsc na osobę).

    

   HARMONOGRAM

   • 16:30   start muzycznej parady (Ogrody Śródmieście, ul. Wielkopolska 19);
   • 18:30   zakończenie muzycznej parady (Plac Solidarności 1; naprzeciwko Filharmonii);
   • 19:00   koncert Święto Muzyki | CARMINA BURANA (sala symfoniczna Filharmonii).

    

   Czym jest Święto Muzyki?

   Idea święta powstała w 1981 roku we Francji, a wymyślił ją Marcel Landowski, francuski kompozytor polskiego pochodzenia. Jego pomysł przypadł do gustu francuskim władzom i Święto Muzyki odbyło się po raz pierwszy 21 czerwca 1982 roku. To właśnie wtedy, w nagłośnionym w mediach przemówieniu, ówczesny minister kultury i sztuki Francji Jack Lang zaprosił wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Od tamtego czasu Święto Muzyki nabrało międzynarodowego rozgłosu i dziś jest obchodzone we wszystkich krajach Europy. Biorą w nim udział nie tylko instytucje muzyczne i profesjonalni instrumentaliści, ale wszyscy, którzy po prostu kochają muzykę.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!