Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Młode Wilki 23 - Wystawa Finalistów w TRAFO

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Młode Wilki 23 - Wystawa Finalistów w TRAFO

   Festiwal „Młode Wilki” organizowany jest od 2014 roku przez Akademię Sztuki w Szczecinie. Jest to jeden z najważniejszym w Polsce przeglądów młodej sztuki, który ma charakter konkursowy. Jury spośród zgłoszonych realizacji studentów i studentek wyższych uczelni artystycznych w kraju, wybiera kilkanaście projektów, które pokazywane są podczas Festiwalu w formie wystawy i spośród nich wyłania laureata lub laureatkę konkursu. Wiele osób uczestniczących w poprzednich edycjach Młodych Wilków cieszy się obecnie międzynarodowym uznaniem.

                                         

   Autorki i autorzy wyróżnionych projektów przyjeżdżają do Szczecina i uczestniczą w festiwalowych wydarzeniach. Dzięki temu Młode Wilki, poza częścią konkursową, są przede wszystkim miejscem spotkań najmłodszego pokolenia artystek i artystów, platformą wymiany wiedzy i doświadczeń między studentami i studentkami praktykującymi sztukę współczesną oraz zaproszonymi gośćmi. Festiwal jest platformą, w ramach której podejmowane są istotne współczesne problemy artystyczne i społeczno-polityczne, które poddawane są konstruktywnej refleksji i krytyce w ramach rzeczywistego spotkania różnych osób.

    

    

   Wydarzenia towarzyszące:

    

   • Młode Wilki 23 – wykłady jurorów – Joanna Synowiec, Agnieszka Tarasiuk, Marcin Polak
    12 maja 2023 (piątek) / 17:00 – 18:30

    

   Joanna Synowiec – kuratorka, artystka pracująca w obszarach społecznym i postartystycznym. Przez wiele lat pracowała w Stowarzyszeniu Nomada, które wspiera osoby uchodźcze. Tworzyła kolektywne miejsca kulturalne, takie jak Falanster we Wrocławiu. Obecnie pracuje w BWA Galerie Sztuki Współczesnej we Wrocławiu. Z Dominiką Łabądź rozwija pracownię-wydawnictwo „Dzikie przyjemności”, gdzie wspólnie tworzą publikacje artystyczne i literackie. Współpracowała z galeriami BWA Wrocław, BWA Tarnów, MWW Wrocław. Jest współkuratorką takich wystaw, jak takich „Tajsa” (wraz z Katarzyną Roj) – odnosząca się do sytuacji Romów w Europie, „Część wspólna – archiwum społeczne” (z Dominiką Łabądź) – wystawa o niezależnych działaniach we Wrocławiu w ostatnich 20 latach. Stypendystka MKiDN (2015, 2020). Kuratorka wystawy zbiorowej „matka ziemia” prezentowanej w Galerii Dizajn BWA Wrocław w 2022 roku.

    

   Agnieszka Tarasiuk – kuratorka i muzealniczka poruszająca się na pograniczu sztuki i działalności społecznej. Absolwentka warszawskiej ASP (dyplom z wyróżnieniem 1996). Przez kilkanaście lat organizowała nieszablonowe przedsięwzięcia artystyczne na Podlasiu, tworząc eksperymentalną przestrzeń dla sztuki w miejscach tak odległych od centrów kultury jak popegeerowskie wsie. W latach 2008 – 2011 była dyrektorką Domu Pracy Twórczej w Wigrach, który za jej kadencji stał się ważnym miejscem na mapie kulturalnej Polski. W latach 2011–2021 była główną kuratorką Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie prowadziła program performatywany i wystawienniczy łączący tradycyjne muzealnictwo z praktykami wywiedzionymi z pola współczesnych sztuk wizualnych i sztuki dźwięku. Od stycznia 2022 roku kieruje Działem Zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest członkinią rady programowej Galerii Arsenał w Białymstoku i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Rady Zakupów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. W latach 2011-2021 była członkinią jury konkursu dla młodych artystów „Artystyczna podróż Hestii”. Kuratorka i projektantka wystaw, autorka tekstów o sztuce publikowanych w katalogach wystaw i wydawnictwach naukowych.

    

   Marcin Polak - artysta i kurator poruszający się na styku działań artystycznych i społecznych. Inicjator działań z cyklu „Zawód Artysty”, mających wpłynąć na zmianę polityki kulturalnej. Założyciel i redaktor portalu „Miej Miejsce“. Współprowadzi latającą „Galerię Czynną“. Absolwent PWSFTViT w Łodzi. Stypendysta MKiDN. W 2016 został odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej“. Mieszka i pracuje w Łodzi.

    

    

   • Młode Wilki 23 – wieczór z Horacym Muszyńskim | Oprowadzanie po wystawie „Golden Drop” i pokaz serialu „Miasteczko Kletno”
    12 maja 2023 (piątek) / 20:00

    

   Wieczór z Horacym Muszyńskim, który oprowadzi po wystawie „Golden Drop”. Po oprowadzaniu zapraszamy na specjalny pokaz serialu „Miasteczko Kletno”, nagrodzonego na festiwalu „Młode Wilki 16”.

    

   „Golden Drop” jest podsumowaniem dwuletniego pobytu Horacego Muszyńskiego, odnoszącego sukcesy artysty młodego pokolenia, w prestiżowym De Ateliers w Amsterdamie (Holandia), gdzie na zaproszenie korporacji Bio-Korf, we współpracy z TRAFO Trafostacją Sztuki w Szczecinie, stworzył wystawę opowiadającą historię badań, rozwoju firmy i tytułowego produktu „Golden Drop”. W charakterystyczny dla artysty sposób zacierana jest granica pomiędzy prawdą a kłamstwem, tym co fikcyjne i realne. Ubrana w korporacyjną, czasami śmieszną, nowomowę historia, pod płaszczykiem uśmiechniętego kapitalizmu, przerażająco rezonuje w naszej rzeczywistości. Muszyński w bezkompromisowym pokazie poddaje pod rozwagę kwestie związane z sytuacją polskich pracowników i pracowniczek sezonowych czy te związane z ekologią, będącą nierzadko zwyczajnym greenwashingiem.

    

   Po oprowadzaniu specjalny pokaz:

    

   HM channel przedstawia „Miasteczko Kletno: Kompletna Edycja”. Jest to pięcioodcinkowa seria opowiadająca historie grupy nastolatków. Prowadzeni przez tajemniczego przewodnika Nightwatchera stają twarzą w twarz ze złem pierwotnym. Czy uda im się rozwiązać tajemnice jakie kryją się w pozornie miłym, górskim miasteczku? Kolejne odcinki miały swoją premierę w 2016 roku. Zwieńczeniem całości jest wydanie całego serialu na DVD. Kluczowym elementem serii jest zabieg na warstwie dialogowej. Bohaterowie rozmawiają bowiem z nieznanym języku, który zrozumieć możemy jedynie dzięki głosowi lektora. Lektor jest fenomenem, inspirującym narzędziem w polskiej kulturze mass mediów. Jego obecność stała się tak naturalna, że każdemu kojarzy się z filmem czy telewizją. Muzykę do serialu skomponował Mikołaj Tkacz.

    

    

   • Młode Wilki 23 – Koncert FOQL (Justyna Banaszczyk)
    12 maja 2023 r. (piątek) / 21:00

    

   FOQL to Justyna Banaszczyk – eksperymentatorka muzyki elektronicznej i artystka dźwiękowa, autorka słuchowisk, muzyki filmowej, muzyki teatralnej i ścieżek dźwiękowych do gier wideo. Jej utwory przywodzą na myśl IDM i industrial, ale ich najbardziej charakterystyczną cechą są złożone rytmy i często ostre dźwięki, nieustanne poszukiwanie i zaprzeczanie własnej muzycznej tożsamości – cecha, która znajduje odzwierciedlenie w jej, w dużej mierze, improwizowanych występach na żywo. Okazjonalnie sięga po winyle i czterościeżkowe magnetofony, by pod pseudonimem „Głupiec” tworzyć dźwiękowe kolaże i mixtape'y. Artystka Platformy SHAPE w 2020 nominowana przez Unsound. Współprowadzi label „Pointless Geometry”, wydający eksperymentalną muzykę elektroniczną. Jest także współzałożycielką Radia Kapitał, pierwszego radia społecznościowego w Polsce.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!