Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   Miasto przekazało świetlicę stoczniową

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Miasto przekazało świetlicę stoczniową

   W ramach umowy darowizny, budynek historycznej świetlicy trafił w ręce Centrum Solidarności „Stocznia”.

   Dzisiejsze podpisanie umowy darowizny, przekazującej nieruchomość na własność Centrum Solidarności „Stocznia”, to krok wieńczący wieloletnie starania Miasta zmierzające do zachowania tej wyjątkowej i ważnej dla współczesnej historii Szczecina przestrzeni. Zgodnie z przyjętymi założeniami, w przyszłości ma powstać tu miejsce upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych z 1980 roku.

   - Wierzę, że nowi właściciele wypełnią swoje zobowiązania i dzięki temu miejsce, które odegrało tak ważną rolę we współczesnej historii naszego kraju wreszcie zyska odpowiedni status i otworzy swoje podwoje dla zwiedzających – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

   Zgodnie podpisanymi dziś przez Piotra Krzystka oraz profesora Sebastiana Ligarskiego dokumentami, Centrum Solidarności „Stocznia” zobowiązało się do utworzenia ogólnodostępnego obiektu kultury o charakterze kulturalnym i edukacyjnym w ciągu 5 najbliższych lat. Co ważne, wszelkie prace modernizacyjne i adaptacyjne mają być prowadzone pod nadzorem Konserwatora Zabytków.

    

   Zabytkowy budynek o powierzchni prawie 8 tysięcy metrów kwadratowych, w którym znajduje się historyczna świetlica powstał pod koniec lat 30-tych ubiegłego wieku. Jako jeden z niewielu na terenie stoczni przetrwał niemal nienaruszony II wojnę światową. Świetlica w czasach świetności Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego służyła jako miejsce spotkań, akademii a nawet koncertów czy balów sylwestrowych.

   W styczniu 1971 roku stała się jednak celem wizyty Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR, który próbował zapanować nad robotniczymi strajkami po masakrze grudniowej, w której w Szczecinie zginęło 16 osób. To właśnie tam Gierek w towarzystwie generała Wojciecha Jaruzelskiego i premiera Piotra Jaroszewicza wysłuchali wystąpienia Edmunda Bałuki, i po raz pierwszy w powojennej historii Polski komunistyczna władza częściowo przychyliła się do robotniczych postulatów.

   Decyzję o przekazaniu budynku Centrum Solidarności „Stocznia” podjęli większością głosów szczecińscy radni w październiku 2023 roku, jednak próby utworzenia w nim miejsca pamięci trwały od 2007 roku, kiedy Miasto Szczecin podpisało ze Stocznią Szczecińską list intencyjny w tej sprawie. Ostatecznie Miasto przejęło budynek w 2016 roku jednocześnie próbując wypracować porozumienie z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego dotyczące warunków rewitalizacji. W sierpniu 2023 roku MKiDN powołało do życia Centrum Solidarności „Stocznia”, i to właśnie ta instytucja będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie gruntownego remontu budynku i prowadzenie w nim działalności edukacyjnej.

   Do tej pory Centrum współpracowało z Miastem na podstawie umowy użyczenia budynku, dzięki czemu odwiedziło go już prawie tysiąc osób – głównie podczas ostatniej Nocy Muzeów.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!